logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Public Relations w branży logistycznej - PR zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gdy zaczniemy zastanawiać się nad tym, kto przekazuje nam informację, w jaki sposób i jakimi narzędziami, dojdziemy do wniosku, że właściwie wierzymy w to co "nam mówią" - nie jesteśmy w stanie zweryfikować wielu informacji, w większości w ogóle nie zastanawiamy się, kto i po co opowiada nam o świecie.
Ogromny postęp technologiczny, cywilizacyjny, wysoka konkurencja przedsiębiorstw, informacja na wyciągnięcie ręki - to idealny wręcz klimat dla rozwoju Public Relations.
Działania Public Relations można podzielić na działania skierowane na zewnątrz organizacji/firmy oraz do wewnątrz. W artykule poruszymy zagadnienia komunikacji zewnętrznej, które mają za zadanie podnieść reputację firmy w oczach mediów i klientów.

Rys historyczny Public Relations
"Narodziny i rozwój Public Relations są nierozerwalnie związane z pojawieniem się nowych technik komunikowania i ekspansją masowych środków przekazu w demokratyzujących się społeczeństwach. (…) Nie jest sprawą przypadku, że kolebką tej dziedziny wiedzy i praktycznej sztuki komunikowania są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie w drugiej połowie XIX wieku narastała atmosfera szczególnie sprzyjająca nadejściu idei prowadzenia dialogu ze społeczeństwem. Tam bowiem w tym czasie nastąpiło skumulowanie co najmniej czterech ważnych katalizatorów:

  • nowoczesnego przemysłu i technologii sprzyjających wynalazkom w zakresie komunikacji
  • wysokiej urbanizacji sprzyjającej czytelnictwu
  • wielomilionowych rzesz aktywnych, przybyłych z różnych stron świata mieszkańców, spragnionych nie tylko dolarów, ale i mitycznej wręcz wolności i sprawiedliwości
  • taniej prasy, poszukującej sensacji i reklamodawców".

Powyższe czynniki stanowiły o rozwoju Public Relations. Obecny stan rzeczy w PR jest konsekwencją ówczesnego podejścia i potrzeb.

Public Relations w gospodarce
Zewnętrzne działania Public Relations zorientowane są na dotarcie z informacją o firmie, podejmowanych działaniach czy produktach do odpowiednich grup odbiorczych, na których zależy firmie. Działania te realizuje się głównie w celu podnoszenia reputacji firmy w środowisku, na którym zależy firmie. W świecie konkurencyjnej gospodarki, gdzie ceny i oferowane usługi/produkty są zbieżne, zasadniczą rolę odgrywa coś więcej, niż sam produkt czy usługa.
Wyobraźmy sobie, jak wiele firm rozpoczęło działania skierowane na ochronę środowiska, zmniejszanie emisji CO2, czy też pomoc najbardziej potrzebującym. Są one na kierowane na dostarczanie do świata zewnętrznego firmy komunikatu dotyczącego zaangażowania i aktywności, która niejednokrotnie nie ma ścisłego związku z właściwością merytoryczną firmy. To jednak, w jaki sposób firma angażuje się w projekty społeczne, ekologiczne, etc. pokazuje, że jest ona organizmem żywym, dostrzegającym więcej, niż tylko własną korzyść związaną ze sprzedażą produktu czy usługi.
Działania PR nie są jednak li tylko działaniem społecznym, nie uwzględniającym korzyści. Korzyścią bowiem jest podnoszenie reputacji firmy w środowisku, grupach odbiorczych, wśród klientów. Wzrost zaangażowania bezpośrednio wpływa na zaufanie, a to z kolei na delikatną sferę konkurencji w gospodarce.

PR zewnętrzny to przede wszystkim takie działania, które można opowiedzieć. Aby opowiedzieć cokolwiek, firma musi najpierw podjąć jakieś zagadnienie, a następnie zakomunikować je na przykład dziennikarzom. Jest to ważna funkcja w gospodarce, bowiem to media w większości kształtują nasz obraz i wpływają na dokonywane wybory. Dobra, trwała współpraca z mediami jest jednym z istotniejszych działań, jakie wykonują specjaliści ds. PR w firmach. Na relacjach z mediami bowiem głownie koncentruje się aktywność wizerunkowa.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2010.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2012 09:47

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kurierzy GLS dostarczają zamówienia online dla klientów IKEA

Kurierzy GLS dostarczają zamówienia online dla klientów IKEA

Teraz obsługa zamówień online w IKEA będzie przebiegać jeszcze szybciej i sprawniej. To możliwe m.in....

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

Dachser jako jeden z pierwszych operatorów logistycznych w Czechach używa 25-metrowych ciężarówek do codziennych przewozów...

Dekpol buduje Flex Gdańsk BCL (Bałtyckie Centrum Logistyczne)

Dekpol buduje Flex Gdańsk BCL (Bałtyckie Centrum Logistyczne)

Dekpol rozpoczął budowę dwóch nowoczesnych hal magazynowo-usługowych w Gdańsku na terenie Wyspy Portowej. Obiekty składać...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj