logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Public Relations w branży logistycznej - PR zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gdy zaczniemy zastanawiać się nad tym, kto przekazuje nam informację, w jaki sposób i jakimi narzędziami, dojdziemy do wniosku, że właściwie wierzymy w to co "nam mówią" - nie jesteśmy w stanie zweryfikować wielu informacji, w większości w ogóle nie zastanawiamy się, kto i po co opowiada nam o świecie.
Ogromny postęp technologiczny, cywilizacyjny, wysoka konkurencja przedsiębiorstw, informacja na wyciągnięcie ręki - to idealny wręcz klimat dla rozwoju Public Relations.
Działania Public Relations można podzielić na działania skierowane na zewnątrz organizacji/firmy oraz do wewnątrz. W artykule poruszymy zagadnienia komunikacji zewnętrznej, które mają za zadanie podnieść reputację firmy w oczach mediów i klientów.

Rys historyczny Public Relations
"Narodziny i rozwój Public Relations są nierozerwalnie związane z pojawieniem się nowych technik komunikowania i ekspansją masowych środków przekazu w demokratyzujących się społeczeństwach. (…) Nie jest sprawą przypadku, że kolebką tej dziedziny wiedzy i praktycznej sztuki komunikowania są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie w drugiej połowie XIX wieku narastała atmosfera szczególnie sprzyjająca nadejściu idei prowadzenia dialogu ze społeczeństwem. Tam bowiem w tym czasie nastąpiło skumulowanie co najmniej czterech ważnych katalizatorów:

  • nowoczesnego przemysłu i technologii sprzyjających wynalazkom w zakresie komunikacji
  • wysokiej urbanizacji sprzyjającej czytelnictwu
  • wielomilionowych rzesz aktywnych, przybyłych z różnych stron świata mieszkańców, spragnionych nie tylko dolarów, ale i mitycznej wręcz wolności i sprawiedliwości
  • taniej prasy, poszukującej sensacji i reklamodawców".

Powyższe czynniki stanowiły o rozwoju Public Relations. Obecny stan rzeczy w PR jest konsekwencją ówczesnego podejścia i potrzeb.

Public Relations w gospodarce
Zewnętrzne działania Public Relations zorientowane są na dotarcie z informacją o firmie, podejmowanych działaniach czy produktach do odpowiednich grup odbiorczych, na których zależy firmie. Działania te realizuje się głównie w celu podnoszenia reputacji firmy w środowisku, na którym zależy firmie. W świecie konkurencyjnej gospodarki, gdzie ceny i oferowane usługi/produkty są zbieżne, zasadniczą rolę odgrywa coś więcej, niż sam produkt czy usługa.
Wyobraźmy sobie, jak wiele firm rozpoczęło działania skierowane na ochronę środowiska, zmniejszanie emisji CO2, czy też pomoc najbardziej potrzebującym. Są one na kierowane na dostarczanie do świata zewnętrznego firmy komunikatu dotyczącego zaangażowania i aktywności, która niejednokrotnie nie ma ścisłego związku z właściwością merytoryczną firmy. To jednak, w jaki sposób firma angażuje się w projekty społeczne, ekologiczne, etc. pokazuje, że jest ona organizmem żywym, dostrzegającym więcej, niż tylko własną korzyść związaną ze sprzedażą produktu czy usługi.
Działania PR nie są jednak li tylko działaniem społecznym, nie uwzględniającym korzyści. Korzyścią bowiem jest podnoszenie reputacji firmy w środowisku, grupach odbiorczych, wśród klientów. Wzrost zaangażowania bezpośrednio wpływa na zaufanie, a to z kolei na delikatną sferę konkurencji w gospodarce.

PR zewnętrzny to przede wszystkim takie działania, które można opowiedzieć. Aby opowiedzieć cokolwiek, firma musi najpierw podjąć jakieś zagadnienie, a następnie zakomunikować je na przykład dziennikarzom. Jest to ważna funkcja w gospodarce, bowiem to media w większości kształtują nasz obraz i wpływają na dokonywane wybory. Dobra, trwała współpraca z mediami jest jednym z istotniejszych działań, jakie wykonują specjaliści ds. PR w firmach. Na relacjach z mediami bowiem głownie koncentruje się aktywność wizerunkowa.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2010.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2012 08:47

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj