logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Sun Pin - rozważania o logistyce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sun Pin (ur. ok. 380 r. p. n. e.), chiński strateg, często przedstawiany jako potomek lub krewny Sun Tzu, był autorem traktatu o sztuce wojennej "Metody wojskowe". Dzieło to, mniej twórcze niż traktat Sun Tzu, poświęcone jest głównie zagadnieniom taktycznym. Jego dzieło w VII w. zaginęło, zostało jednak odnalezione w grobowcu dynastii Han, odkrytym przez archeologów w 1972 roku.

Logistyka w działaniach wojennych
Przed rozpoczęciem działań wojennych należało zgromadzić odpowiednio wysokie zapasy środków materiałowo - technicznych. Dotyczyło to każdego uczestnika kampanii: "Przed wyruszeniem na bitwę wódz wydaje rozkazy, aby każdy człowiek przygotował trzydniową rację żywności". Widział ścisły związek pomiędzy stanem posiadanych zasobów, a sprawnością działania i zdolnością bojową wojsk, bowiem w jego mniemaniu posiadanie odpowiednich środków materiałowo - technicznych warunkowało pobicie przeciwnika: "Jeżeli ktoś idzie na wojnę, nie mając żadnego zaplecza, a mimo to odnosi niewielkie zwycięstwo, to zawdzięcza to wpływowi gwiazd".
Według Sun Pina, w ocenie i porównaniu sił przeciwnika i własnych, powinno się ująć takie składniki ich potencjału bojowego jak: zaopatrzenie, liczebność, uzbrojenie i wyposażenie, organizację oraz wyszkolenie, bowiem są one determinantami osiągnięcia zwycięstwa. Pisał następująco, Taktyka stanowi:

  • „jeśli wasze zapasy nie dorównują tym, które posiada wróg, nie wciągajcie go w długą walkę,
  • jeżeli liczba waszych żołnierzy nie dorównuje ich, nie stawajcie do walki,
  • jeżeli wasza broń i wyposażenie nie dorównuje ich, nie współzawodniczcie z nimi na zamkniętym terenie,
  • jeżeli wasze zorganizowanie nie dorównuje ich, nie stawajcie do walki szerokim frontem,
  • jeżeli wasze wyszkolenie nie dorównuje ich, nie przeciwstawiajcie się ich sile.

Jeżeli tych pięć kryteriów jest jasnych, armia może bez przeszkód nacierać”.

Aby zapobiec przerwom w dostawach wynikłych z oderwania się wojsk od źródeł zaopatrzenia, bądź zawładnięcia nimi przez przeciwnika, Sun Pin postulował rozśrodkowanie składów i dywersyfikację dostaw, gdyż "Liczne źródła zapasów i rozproszone rezerwy to metody ułatwiania sobie zwycięstwa".
Analizy przeprowadzone przez Sun Pina dowodziły, że armia, która budzi szacunek, łatwiej może pokryć swoje potrzeby niż ta, z którą się nikt nie liczy: "Jeżeli armia dwukrotnie okazuje respekt - nigdzie nie zdobędzie prowiantu, a gdy czterokrotnie - nie będzie mieć pożywienia". W przypadku, gdy armia wroga "jest strachliwa i podejrzliwa" radził, aby między innymi "utrudniać im dostawy zapasów", co wpłynie na obniżenie i tak niewielkiego zapału do walki.

W rozdziale Dziesięć pytań Sun Pin mówi: "Atakujcie pozycje, których będą musieli bronić". Lista newralgicznych celów, zmuszających przeciwnika do "pośpiechu", obejmuje zapasy (żywność), wodę, brody, drogi, wąwozy, łatwy teren i to wszystko, "co on sobie ceni". Gdy armia zmierza ku nim, zmusza przeciwnika do koncentrowania obrony na tych punktach i zasobach, bowiem warunkują one jego przetrwanie, jeśli zaś je atakuje i zdobywa, to uniemożliwia przeciwnikowi ich wykorzystanie, a więc dezorganizuje jego działania. "Obszar doszczętnie spalony" był dla niego "terenem śmiertelnym" - pozbawionym zasobów niezbędnych do zaspokojenia potrzeb wojsk, dlatego radził: "można atakować wojska, które go zajmują", bowiem był przekonany, że muszą być one osłabione. W celu przerwania dostaw do wojsk przeciwnika, przewidywał stosowanie "rydwanów i ognia, podczas ataków na transporty z zapasami".

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2011.

Ostatnio zmieniany środa, 02 maj 2012 09:50

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Logicor podpisał trzy umowy przedłużenia najmu - łącznie na 37 000 m kw. powierzchni magazynowej...

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

DB Schenker wyznacza nowe kierunki ekologicznej logistyki miejskiej. Po ulicach norweskiego Bergen poruszają się pierwsze...

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Firma Agility uruchomiła platformę Shipa Freight, pierwszą w pełni zintegrowaną usługę spedycyjną online, która umożliwia...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj