logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wybrane elementy systemu logistycznego w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie wybranej jednostki samorządowej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Logistyka jest nieodzownym elementem wszystkich czynności wykonywanych przed poszczególne podmioty biorące udział w zarządzaniu kryzysowym, w celu reagowania na dane zagrożenie.

Działania logistyczne w zarządzaniu kryzysowym są realizowane na każdym szczeblu administracji samorządowej i rządowej, a zatem gminy, powiatu, województwa oraz kraju. Obejmują one trzy główne przedsięwzięcia: ratownictwo, zaopatrzenie oraz procesy informacyjne. Zasadniczym celem działań logistycznych w sytuacjach kryzysowych jest zapewnienie ludności poszkodowanej niezbędnych warunków przetrwania, poprzez właściwie zaplanowany i przeprowadzony proces zaopatrzeniowy, ewakuacji, sprawny system łączności i ostrzegania. Ponadto drugi aspekt logistyki w zarządzaniu kryzysowym dotyczy zapewnienia prawidłowego funkcjonowania służb i podmiotów uczestniczących w sytuacji zagrożenia. Można zatem powiedzieć, iż system logistyczny funkcjonuje w dwóch wymiarach: zewnętrznym, który dotyczy zapewnienia warunków bytowych ludności poszkodowanej oraz wewnętrznym, stanowiącym zabezpieczenie służb ratowniczych. Procedury logistyczne są prowadzone zarówno przed, jak i w trakcie wystąpienia zagrożenia. W niniejszym artykule przedstawiono wybrane elementy logistyki w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie gminy, takie jak ewakuacja, ostrzeganie i alarmowanie oraz organizację łączności.

Wybrane elementy logistyki w zarządzaniu kryzysowym
Nadzór nad działaniami logistycznymi w gminie, w obliczu sytuacji kryzysowej pełni koordynator zabezpieczenia logistycznego, wraz z podległymi grupami o charakterze roboczym. Jedną z nich jest grupa zabezpieczenia logistycznego, która składa się ze specjalisty ds. zaopatrzenia, ds. gospodarczo-bytowych oraz ds. transportu. Druga grupa opieki zdrowotnej i pomocy socjalno-bytowej w swoim składzie posiada specjalistę ds. ewakuacji medycznej, ds. sanitarno-higienicznych i przeciwepidemicznych, ds. zaopatrzenia w sprzęt i materiały medyczne oraz ds. pomocy socjalno-bytowej. Cały zespół bierze udział w zapewnieniu niezbędnych działań zaopatrzeniowych, informacyjnych i ratowniczych, a ich zakres odpowiedzialności znajduje się w siatce bezpieczeństwa.
System logistyczny jest wsparty procesem zarządzania, a zatem powinien być odpowiednio zaplanowany, zorganizowany, kierowany i musi podlegać kontroli. Ponadto, w aspekcie zarządzania kryzysowego uwzględnia wszystkie fazy zarządzania kryzysowego, takie jak zapobieganie, przygotowanie, reagowanie i odbudowę. W tabeli 1 przedstawiono zakres działań logistycznych w poszczególnych fazach zarządzania kryzysowego.

Artykuł zawiera 14000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 20 wrzesień 2017 10:35
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser uruchomił swój pierwszy oddział logistyki transportu lotniczego i morskiego w Szwecji. Tamtejsze biuro Dachser...

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów...

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w…

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim

Polski producent odzieży zamierza uruchomić nowe Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim w pierwszej połowie 2022...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj