logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wybrane elementy systemu logistycznego w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie wybranej jednostki samorządowej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Logistyka jest nieodzownym elementem wszystkich czynności wykonywanych przed poszczególne podmioty biorące udział w zarządzaniu kryzysowym, w celu reagowania na dane zagrożenie.

Działania logistyczne w zarządzaniu kryzysowym są realizowane na każdym szczeblu administracji samorządowej i rządowej, a zatem gminy, powiatu, województwa oraz kraju. Obejmują one trzy główne przedsięwzięcia: ratownictwo, zaopatrzenie oraz procesy informacyjne. Zasadniczym celem działań logistycznych w sytuacjach kryzysowych jest zapewnienie ludności poszkodowanej niezbędnych warunków przetrwania, poprzez właściwie zaplanowany i przeprowadzony proces zaopatrzeniowy, ewakuacji, sprawny system łączności i ostrzegania. Ponadto drugi aspekt logistyki w zarządzaniu kryzysowym dotyczy zapewnienia prawidłowego funkcjonowania służb i podmiotów uczestniczących w sytuacji zagrożenia. Można zatem powiedzieć, iż system logistyczny funkcjonuje w dwóch wymiarach: zewnętrznym, który dotyczy zapewnienia warunków bytowych ludności poszkodowanej oraz wewnętrznym, stanowiącym zabezpieczenie służb ratowniczych. Procedury logistyczne są prowadzone zarówno przed, jak i w trakcie wystąpienia zagrożenia. W niniejszym artykule przedstawiono wybrane elementy logistyki w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie gminy, takie jak ewakuacja, ostrzeganie i alarmowanie oraz organizację łączności.

Wybrane elementy logistyki w zarządzaniu kryzysowym
Nadzór nad działaniami logistycznymi w gminie, w obliczu sytuacji kryzysowej pełni koordynator zabezpieczenia logistycznego, wraz z podległymi grupami o charakterze roboczym. Jedną z nich jest grupa zabezpieczenia logistycznego, która składa się ze specjalisty ds. zaopatrzenia, ds. gospodarczo-bytowych oraz ds. transportu. Druga grupa opieki zdrowotnej i pomocy socjalno-bytowej w swoim składzie posiada specjalistę ds. ewakuacji medycznej, ds. sanitarno-higienicznych i przeciwepidemicznych, ds. zaopatrzenia w sprzęt i materiały medyczne oraz ds. pomocy socjalno-bytowej. Cały zespół bierze udział w zapewnieniu niezbędnych działań zaopatrzeniowych, informacyjnych i ratowniczych, a ich zakres odpowiedzialności znajduje się w siatce bezpieczeństwa.
System logistyczny jest wsparty procesem zarządzania, a zatem powinien być odpowiednio zaplanowany, zorganizowany, kierowany i musi podlegać kontroli. Ponadto, w aspekcie zarządzania kryzysowego uwzględnia wszystkie fazy zarządzania kryzysowego, takie jak zapobieganie, przygotowanie, reagowanie i odbudowę. W tabeli 1 przedstawiono zakres działań logistycznych w poszczególnych fazach zarządzania kryzysowego.

Artykuł zawiera 14000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 20 wrzesień 2017 08:35
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Tereny od Stoczni Nauta dla Portu Gdynia

Tereny od Stoczni Nauta dla Portu Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zakupił od Stoczni Remontowej NAUTA S.A. prawo użytkowania wieczystego zabudowanych...

Linie Emirates z certyfikatem w zakresie obsługi bagażu na lotnisku…

Linie Emirates z certyfikatem w zakresie obsługi bagażu na lotnisku w Dubaju

Linie Emirates otrzymały certyfikat zgodności z rezolucją 753 przyjętą przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA)...

38 nowych przegubowych Solarisów w Krakowie

38 nowych przegubowych Solarisów w Krakowie

Rozpoczęły się dostawy nowych autobusów dla mieszkańców Krakowa. 19 lipca Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj