logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Sklepy internetowe w Polsce - raport 2007

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niniejsze opracowanie pt. Sklepy internetowe w Polsce – raport 2007 stanowi fragment raportu Elektroniczna gospodarka w Polsce – raport 2007.

Handel elektroniczny w roku 2007 rozwijał się bardzo dynamicznie i na razie nic nie wskazuje, aby ta tendencja w najbliższych latach miała się odwrócić. Rynek ten charakteryzuje się dużym potencjałem, który staraja się wykorzystać juz istniejące sklepy, jak i te nowe wkraczające w świat elektronicznego handlu. Rośnie liczba internautów, rośnie liczba sklepów, sklepy już obecne na rynku elektronicznym rozszerzają swoją działalność o nowe branże jak i nowe rynki, rosną obroty handlu elektronicznego, sklepy internetowe odnotowują coraz lepsze wyniki finansowe. To niektóre wskaźniki obrazujące rozwój handlu elektronicznego. Handel elektroniczny rośnie w siłę i staje się poważną konkurencją w stosunku do tradycyjnego handlu. Społeczeństwo zaczyna coraz częściej wybierać sklep internetowy, gdyż produkty są znacząco tańsze, a możliwość łatwego porównania towarów, jak i ich cen bardzo ułatwia dokonywanie zakupów. Niektóre sklepy internetowe wypracowały tak mocną własną markę, że liczący się gracze handlu tradycyjnego zaczynają brać pod uwagę ich konkurencję. Spotyka się wiele sytuacji, że klienci powołując się na niższe ceny w sklepach internetowych otrzymują dodatkowe rabaty w tradycyjnych sklepach.

Obserwując tendencje na rynku handlu elektronicznego widać dalsze przenikanie się handlu elektronicznego z handlem tradycyjnym. Z jednej strony sklepy internetowe szukają swojego miejsca na rynku tradycyjnym. Przykładem jest ekspansja sklepu Max24, który planuje rozwój tradycyjnej sieci sprzedaży. Z drugiej strony znane marki w handlu tradycyjnym coraz bardziej doceniają sprzedaż w Internecie i otwierają swoje witryny sklepów internetowych (np. Alma to kolejny sklep z branży spożywczej, który kieruje swoje kroki do Internetu). Główną przyczyna przenikania się jest oczywiście walka konkurencyjna i chęć dotarcia do nowych grup klientów, ale w przypadku sklepów internetowych to nie wszystko. Jest to także próba rozwiązania niektórych problemów na jakie napotykają sklepy internetowe, szczególnie wiązane z logistyczną obsługą swoich klientów i terminową dostawą zamówionych towarów. Sklepy szukając możliwości rozwoju coraz częściej rozszerzają swój asortyment, tworząc internetowe sklepy wielobranżowe. W momencie nasycenia rynku odpowiednim rodzajem asortymentu, np. książek, poszukują nowych grup produktów, które przyczynią się do wzrostu obrotów. Coraz częściej tą drogą rozwoju podążają główni gracze rynku elektronicznego. W 2007 roku nie brakowało także przykładów sklepów, które próbowały ekspansji na nowe rynki zagraniczne. Dysponując sprawdzonym w Polsce oprogramowaniem i schematem działania, firmy coraz częściej podejmują ryzyko podboju nowych rynków, otwierając podobne serwisy aukcyjne lub sklepy internetowe w krajach, gdzie jeszcze rynek elektroniczny jest w początkowej fazie rozwoju.

Konsekwencją działań sklepów internetowych związanych czy to z ekspansją na nowe rynki, czy z rozszerzaniem grupy sprzedawanych asortymentów, czy z wchodzeniem na rynek handlu tradycyjnego istnieje potrzeba dostosowania swojej działalności do zwiększającej się skali sprzedaży i obsługi coraz większej liczby zamówień. Rodzi to potrzebę ciągłych inwestycji zarówno w infrastrukturę informatyczną, logistyczna, jak i konieczność podejmowania coraz większych akcji promocyjnych. Sklepy internetowe świadome tych wyzwań i skali kosztów, które w wielu przypadkach znacznie przekraczają możliwości finansowe właścicieli sklepów, coraz częściej starają się pozyskać pieniądze poprzez giełdę, aby zrealizować swoje plany rozwoju. Taką drogę pozyskiwania kapitału na rozwój podjęły na przykład: Hoopla.pl, Agito.pl, Stereo.pl, Dom Zdrowia, czy Oponeo.pl.

Instytut Logistyki i Magazynowania w celu analizy stanu i rozwoju sklepów internetowych w Polsce w 2007 roku przeprowadził dwa rodzaje badań wśród sklepów internetowych: Badanie zawartości, funkcjonalności i dostępu do informacji stron www sklepów internetowych oraz badanie Wykorzystanie narzędzi elektronicznej gospodarki w sklepach internetowych. Badania obejmowały dwie grupy sklepów. Pierwsza grupa zawierała sklepy internetowe prowadzące sprzedaż produktów (grupa uwzględnia zarówno sklepy, które dokonywały sprzedaży wyłącznie produktów fizycznych lub elektronicznych, a także sklepy, które posiadały w swojej ofercie zróżnicowany asortyment, w ramach którego mogły się znaleźć zarówno produkty fizyczne, elektroniczne i usługi), do drugiej grupy zaklasyfikowano sklepy prowadzące sprzedaż wyłącznie usług. Badanie zostało przeprowadzone w czterech etapach. Pierwszy etap polegał za zebraniu adresów www wszystkich firm, które mogły być sklepami internetowymi. W drugim etapie sprawdzono, w oparciu o przygotowaną definicję sklepu, czy dana firma klasyfikuje się do grupy sklepów internetowych. Następnie w przypadku pozytywnej weryfikacji sklepu zbierano dane kontaktowe, a także informacje o sprzedawanym asortymencie. W trzecim etapie dokonano wyboru próby losowej dla dwóch grup sklepów internetowych oraz przeprowadzono badanie Badanie zawartości, funkcjonalności i dostępu do informacji stron www sklepów internetowych. Badanie to polegało na analizie zawartości informacyjnej oraz funkcjonalności stron www sklepów internetowych. W czwartym etapie na podstawie wybranej próby losowej przeprowadzono badania CATI Wykorzystanie narzędzi elektronicznej gospodarki w sklepach internetowych. Ta część badań dostarczyła informacji o wynikach sprzedaży w 2007 roku, o wykorzystywanych przez sklep systemach obsługi sprzedaży oraz ich organizacji pracy.

Ostatecznie zebrano adresy www 9942 firm, noszących znamiona sklepu internetowego. W tej grupie zidentyfikowano 6131 firm, które były sklepami internetowymi. Zebrano informacje kontaktowe i o sprzedawanym asortymencie dla 6131 sklepów internetowych. W grupie sklepów prowadzących sprzedaż produktów fizycznych i elektronicznych zbadano 436 witryn www oraz przeprowadzono 400 wywiadów telefonicznych. Natomiast wśród sklepów prowadzących wyłącznie sprzedaż usług przebadano 208 witryn www oraz przeprowadzono 112 wywiadów telefonicznych.
Dla poziomu ufności Alfa=0,05, założono 5% poziom błędu. W wyniku przeprowadzenia badań uzyskano błąd badania na poziomie:
- 5% dla obu badań przeprowadzonych w grupie sklepów internetowych prowadzących sprzedaż produktów fizycznych i elektronicznych;
- 5% dla Badania zawartości i dostępu do informacji stron www sklepów internetowych przeprowadzonego w grupie sklepów internetowych prowadzących wyłącznie sprzedaż usług;
- 9% dla badania Wykorzystanie narzędzi elektronicznej gospodarki w sklepach internetowych przeprowadzonego w grupie sklepów internetowych prowadzących wyłącznie sprzedaż usług.

Poniżej prezentujemy treść całego raportu Sklepy internetowe w Polsce.

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 22 listopad 2012 11:28
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj