logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Znaczenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa w transporcie towarowym dla funkcjonowania transportu międzynarodowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Transport towarów odgrywa we współczesnej gospodarce kluczową rolę. Dzięki postępowi technicznemu i technologicznemu przepływ ładunków stał się szybszy i bardziej efektywny, co umożliwiło wzrost światowego handlu oraz rozwój nowoczesnych systemów produkcji. Wiele przedsiębiorstw, korzystając z nowych możliwości oraz chcąc obniżyć koszty, przeniosło produkcję swoich wyrobów w odległe rejony świata. Nasiliła się również tendencja do wdrażania systemów zaopatrzenia Just-In-Time, wymagających dużej niezawodności i punktualności dostaw. Coraz ważniejszy stał się zatem niezawodny, terminowy i bezpieczny transport ładunków. Przed 2001 rokiem zapewnienie bezpieczeństwa w transporcie towarowym sprowadzało się przede wszystkim do egzekwowania zakazu przemytu nielegalnych ładunków i kontroli na granicach.
Ataki terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych w dniu 11 września 2001 roku zmieniły sposób postrzegania bezpieczeństwa. Okazało się bowiem, że sam środek transportu, wykorzystany w nieodpowiedni sposób, może stać się niebezpiecznym narzędziem, a zagadnienie bezpieczeństwa w transporcie jest zatem bardziej złożone niż przypuszczano - poza ochroną przed zniszczeniem bądź zaginięciem ładunku, środka transportu czy uszkodzeniem elementów infrastruktury, powinno obejmować również zabezpieczenie antyterrorystyczne. Konsekwencją zamachów było również podjęcie szeregu inicjatyw i stworzenie przepisów na poziomie państw oraz organizacji krajowych i międzynarodowych, dzięki którym możliwe jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia zakłóceń. Celem niniejszego opracowania jest określenie, w jaki sposób wspomniane przepisy mogą oddziaływać na funkcjonowanie transportu międzynarodowego.
Podstawowe pojęcia
W ramach transportu towarowego podjęto szereg nowych inicjatyw mających na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia zakłóceń. Ogół podejmowanych działań i zaangażowanych podmiotów określono za pomocą wspólnego pojęcia Supply Chain Security (SCS), które na język polski tłumaczone jest jako bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw. Pojęcie to oznacza procedury i środki ochrony elementów łańcucha dostaw oraz jego otoczenia przed działalnością przestępczą i terrorystyczną, przy czym w niniejszym opracowaniu skupiono się na węższym zagadnieniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa w transporcie towarów. (...)

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Dwie spółki z Grupy PKP CARGO wystąpiły o dofinansowanie projektów intermodalnych ze środków unijnych. Przedmiotem...

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj