logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Bezpieczeństwo systemów logistycznych - ładunki ponadgabarytowe Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ze względu na zwiększające się wymagania w zakresie obsługi klienta wewnętrznego i zewnętrznego, rosnące koszty kapitału, przemieszczania i składowania nastąpił rozwój logistyki w przedsiębiorstwach oraz pomiędzy organizacjami. Słowo logistyka często przedstawiane jest jako wiedza (zbiór technik, metod i zasad działania) oraz sfera zarządzania, w tym procesy i działania praktyczne, odnoszące się przede wszystkim do wzajemnie powiązanych przepływów rzeczy i informacji.

Znaczenie logistyki rośnie równolegle ze wzrostem konkurencji na rynku. Zjawisko to dotyka nie tylko wielkie koncerny, ale również średnie i małe przedsiębiorstwa. Zadania stawiane służbom logistycznym różnią się od siebie w zależności od wielkości i struktury firmy. W małych przedsiębiorstwach wszystkie funkcje logistyczne może wykonywać jedna osoba (często właściciel), natomiast w koncernach istnieją działy zajmujące się logistyką, m.in.: zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji czy zwrotu. W Polsce logistyka znalazła uznanie dopiero w połowie lat 90. Początkowo jej celem były procesy związane z przepływem surowców i materiałów oraz różnych procesów związanych z magazynowaniem, składowaniem i dystrybucją towarów. Przykładami tendencji oddziałujących na logistykę jest wzrost konkurencji i rozwój technologii informatycznych. Systemy logistyczne są to celowo zorganizowane i zintegrowane przepływy materiałów i produktów oraz odpowiadających im informacji, które umożliwiają optymalizację w zarządzaniu łańcuchami dostaw (m.in. przez identyfikację towarów w łańcuchu dostaw, wcześniejszą symulację komputerową, monitoring w trakcie całego procesu i kontroling, elektroniczną wymianę danych czy kompleksowy rachunek kosztów wystawiony przez operatorów logistycznych) z uwzględnieniem wymogów ekologii.
Na rynku usług transportowych istnieje zapotrzebowanie na przewozy ładunków, które ze względu na swoje cechy, nie nadają się do przewozu standardowymi środkami transportu. Wzrost gospodarczy i powstające nowe inwestycje powodują nieustanny wzrost liczby przewozów ładunków ponadnormatywnych (ponadgabarytowych). Ładunki te, mają wagę i/lub wymiary odbiegające od parametrów ładowności i/lub przestrzeni ładunkowej standardowych środków przewozowych. Są to równocześnie ładunki o dużej wartości materialnej i użytkowej. Na rynku wykształcił się typ przewozów, nazywany przewozami specjalnymi (ponadnormatywnymi, ponadgabarytowymi), które są kompleksową obsługą transportowo-spedycyjną wymagającą skomplikowanego oraz wartościowego sprzętu przeładunkowego, specjalistycznego taboru przewozowego oraz specjalistycznej kadry przygotowującej i realizującej tego typu przewozy. Często przewozy odbywają się na terenie całej Europy. Każdy tego typu proces, w zależności od rodzaju ładunku i trasy przewozu wymaga indywidualnego przygotowania logistycznego, trwającego czasem nawet kilka miesięcy.
Celem głównym zarządzania systemem logistycznym jest uzyskanie wymaganego stanu sprawności i skuteczności w całym łańcuchu. Sprawność i skuteczność, w tym przypadku, łączy się z pojęciem niezawodności systemu logistycznego - dostawy ładunku ponadgabarytowego na czas do odbiorcy. W systemach logistycznych mogą mieć zastosowanie podstawowe modele przebiegu funkcji niezawodności. Ocena ryzyka logistycznego i niezawodności jest poprzedzona analizą oraz wyznaczaniem celu systemu logistycznego. Największe korzyści przynosi ocena ryzyka i niezawodności w fazie projektowej. Bezpieczeństwo systemów logistycznych osiąga poziom integralności działania i każda zmiana, polegająca na poprawie jego funkcjonowania, musi być obarczona dodatkowymi kosztami związanymi ze zmianą procedury przewozu ładunku ponadnormatywnego. Ocena ryzyka może obejmować poniesienie dodatkowych kosztów, środowiskowych i zasobów kadrowych.

 

Artykuł zawiera 29900 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 15 marzec 2019 13:16
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj