logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Bezpieczeństwo systemów logistycznych - ładunki ponadgabarytowe Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ze względu na zwiększające się wymagania w zakresie obsługi klienta wewnętrznego i zewnętrznego, rosnące koszty kapitału, przemieszczania i składowania nastąpił rozwój logistyki w przedsiębiorstwach oraz pomiędzy organizacjami. Słowo logistyka często przedstawiane jest jako wiedza (zbiór technik, metod i zasad działania) oraz sfera zarządzania, w tym procesy i działania praktyczne, odnoszące się przede wszystkim do wzajemnie powiązanych przepływów rzeczy i informacji.

Znaczenie logistyki rośnie równolegle ze wzrostem konkurencji na rynku. Zjawisko to dotyka nie tylko wielkie koncerny, ale również średnie i małe przedsiębiorstwa. Zadania stawiane służbom logistycznym różnią się od siebie w zależności od wielkości i struktury firmy. W małych przedsiębiorstwach wszystkie funkcje logistyczne może wykonywać jedna osoba (często właściciel), natomiast w koncernach istnieją działy zajmujące się logistyką, m.in.: zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji czy zwrotu. W Polsce logistyka znalazła uznanie dopiero w połowie lat 90. Początkowo jej celem były procesy związane z przepływem surowców i materiałów oraz różnych procesów związanych z magazynowaniem, składowaniem i dystrybucją towarów. Przykładami tendencji oddziałujących na logistykę jest wzrost konkurencji i rozwój technologii informatycznych. Systemy logistyczne są to celowo zorganizowane i zintegrowane przepływy materiałów i produktów oraz odpowiadających im informacji, które umożliwiają optymalizację w zarządzaniu łańcuchami dostaw (m.in. przez identyfikację towarów w łańcuchu dostaw, wcześniejszą symulację komputerową, monitoring w trakcie całego procesu i kontroling, elektroniczną wymianę danych czy kompleksowy rachunek kosztów wystawiony przez operatorów logistycznych) z uwzględnieniem wymogów ekologii.
Na rynku usług transportowych istnieje zapotrzebowanie na przewozy ładunków, które ze względu na swoje cechy, nie nadają się do przewozu standardowymi środkami transportu. Wzrost gospodarczy i powstające nowe inwestycje powodują nieustanny wzrost liczby przewozów ładunków ponadnormatywnych (ponadgabarytowych). Ładunki te, mają wagę i/lub wymiary odbiegające od parametrów ładowności i/lub przestrzeni ładunkowej standardowych środków przewozowych. Są to równocześnie ładunki o dużej wartości materialnej i użytkowej. Na rynku wykształcił się typ przewozów, nazywany przewozami specjalnymi (ponadnormatywnymi, ponadgabarytowymi), które są kompleksową obsługą transportowo-spedycyjną wymagającą skomplikowanego oraz wartościowego sprzętu przeładunkowego, specjalistycznego taboru przewozowego oraz specjalistycznej kadry przygotowującej i realizującej tego typu przewozy. Często przewozy odbywają się na terenie całej Europy. Każdy tego typu proces, w zależności od rodzaju ładunku i trasy przewozu wymaga indywidualnego przygotowania logistycznego, trwającego czasem nawet kilka miesięcy.
Celem głównym zarządzania systemem logistycznym jest uzyskanie wymaganego stanu sprawności i skuteczności w całym łańcuchu. Sprawność i skuteczność, w tym przypadku, łączy się z pojęciem niezawodności systemu logistycznego - dostawy ładunku ponadgabarytowego na czas do odbiorcy. W systemach logistycznych mogą mieć zastosowanie podstawowe modele przebiegu funkcji niezawodności. Ocena ryzyka logistycznego i niezawodności jest poprzedzona analizą oraz wyznaczaniem celu systemu logistycznego. Największe korzyści przynosi ocena ryzyka i niezawodności w fazie projektowej. Bezpieczeństwo systemów logistycznych osiąga poziom integralności działania i każda zmiana, polegająca na poprawie jego funkcjonowania, musi być obarczona dodatkowymi kosztami związanymi ze zmianą procedury przewozu ładunku ponadnormatywnego. Ocena ryzyka może obejmować poniesienie dodatkowych kosztów, środowiskowych i zasobów kadrowych.

 

Artykuł zawiera 29900 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 15 marzec 2019 13:16
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Wirtualne kojarzenie linii - Eurowings rozpoczyna dystrybucję biletów innych linii…

Wirtualne kojarzenie linii - Eurowings rozpoczyna dystrybucję biletów innych linii lotniczych

Klienci Eurowings mogą już rezerwować liczne połączenia transferowe w atrakcyjnych cenach. Jest to możliwe dzięki...

Alumast dostarczy ponad 200 kompozytowych słupów oświetleniowych dla PKP Polskich…

Alumast dostarczy ponad 200 kompozytowych słupów oświetleniowych dla PKP Polskich Linii Kolejowych

Spółka Alumast S.A. wygrała przetarg na dostarczenie 228 słupów z kompozytów polimerowych wraz z wysięgnikami...

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj