logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Upstream Integration - rozwiązanie GS1 dla łańcucha dostaw materiałów zaopatrzenia produkcji (surowców, komponentów i opakowań)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Standardy systemu GS1 umożliwiają efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw i są w chwili obecnej dość szeroko stosowane w tej części łańcucha dostaw, która dotyczy magazynowania i dystrybucji wyrobów gotowych, szczególnie konsumenckich (pomiędzy producentem wyrobów gotowych a detalistą, na przykład siecią handlową). Do chwili obecnej standardy systemu GS1 w obszarze zaopatrzenia, czyli tak zwany upstream, nie są zbyt szeroko znane i stosowane w łańcuchu dostaw pomiędzy producentem a jego dostawcą materiałów zaopatrzeniowych.

Można to zaobserwować zwiedzając magazyny zaopatrzenia w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych w Polsce, gdzie stopień wdrożenia jakichkolwiek rozwiązań standardowych w zakresie identyfikacji i komunikacji jest wręcz znikomy. Co ciekawe, wiele firm wdrożyło już rozwiązania wykorzystujące techniki automatycznej identyfikacji w swoich magazynach wyrobów gotowych, natomiast obszar zaopatrzenia jest traktowany odmiennie i w kontaktach z dostawcami nie znajduje zastosowania jakakolwiek standaryzacja, zarówno w kwestii identyfikacji dostarczanych materiałów, jak i przekazywania o nich elektronicznej informacji. Utworzona w 2004 roku grupa robocza Global Upstream Supply Initiative (GUSI), będąca inicjatywą znaczących światowych producentów i ich dostawców (między innymi Unilever, Smurfit Kappa, P&G, Nestlé, Crown Europe, IFF, Danisco, Novozymes, National Starch, Tetra Pak, Quest), pracowała wspólnie w celu zidentyfikowania sposobów wzrostu efektywności łańcucha dostaw pomiędzy producentami z branży FMCG, a ich dostawcami surowców, komponentów i opakowań. Stanowiło to punkt wyjścia dla dalszego rozwoju i opracowania modelu integracji w obszarze upstream (Upstream Integration Model - UIM).

Upstream Integration Model standaryzuje procesy biznesowe i wymianę danych pomiędzy partnerami handlowymi (dostawcami surowców, półfabrykatów i opakowań, a ich odbiorcami - producentami wyrobów gotowych) i obejmuje następujące elementy współpracy:

  • zaopatrzenie
  • planowanie materiałów
  • zarządzanie zapasami
  • popyt i dostawy
  • wysyłki, przyjęcia i zużywanie materiałów do produkcji
  • rozliczenia finansowe.

Stosowanie gotowych, standardowych rozwiązań stanowi znaczne ułatwienie dla przedsiębiorstw działających w obszarze zaopatrzenia produkcji wyrobów konsumenckich. Producenci i ich dostawcy nie muszą wypracowywać własnych, dwustronnych rozwiązań, tylko mogą skorzystać z opracowanych scenariuszy w wymienionych wyżej obszarach. Jest to szczególnie cenne w przypadku branży spożywczej, gdzie istnieje obowiązek monitorowania przepływu produktów i śledzenia ich w łańcuchu dostaw, określane mianem traceability. Obowiązek ten wynika z odpowiednich przepisów prawnych, w szczególności z rozporządzeń UE numer 178/2002 oraz 1935/2004. Rozporządzenia te definiują działania, pozwalające efektywnie i w łatwy sposób wycofać z rynku określone partie towarów (głównie spożywczych, ale także mających bezpośredni kontakt z żywnością, na przykład materiały opakowaniowe), co do których istnieje podejrzenie, że są niebezpieczne dla konsumenta. Wycofywanie odbywa się po uprzednim zlokalizowaniu miejsca przebywania wadliwej partii produktów. Uczestniczące w projekcie GUSI Upstream Integration przedsiębiorstwa (między innymi należące do grupy największych światowych producentów dóbr konsumenckich) osiągnęły znaczące korzyści z zastosowania rozwiązań wykorzystujących standardy GS1. Najważniejsze z nich to:
- szybsza integracja (uzgodnienie i połączenie wspólnych procesów biznesowych): do 75% redukcji czasu wdrożenia połączeń biznesowo - technicznych z nowym kontrahentem,
- redukcja kosztów IT: 1/ na etapie integracji - zmniejszenie kosztów wdrożenia oraz szkolenia personelu biznesowego oraz IT; 2/ podczas eksploatacji - niższe koszty utrzymania systemu współpracy z partnerami dzięki eliminacji wielu różnych, indywidualnych i niestandardowych połączeń przez zastąpienie ich jednolitym, standardowym interfejsem obsługującym współpracę z wieloma kontrahentami,
- efekt skali: polepszenie wskaźnika zwrotu z inwestycji (ROI) w system współpracy z partnerami dzięki wykorzystaniu standardowych rozwiązań pozwalających na jego współpracę z wieloma istniejącymi i nowymi partnerami współpracy handlowej.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2009.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 26 czerwiec 2012 13:57

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj