Zaloguj się
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Preferencyjne pochodzenie produktu

Preferencyjne pochodzenie produktu 4 lata 3 miesiąc temu #9317

Mój klient zamawia u mnie płyty PCB kilka razy w roku i wezwał mnie do przedstawienia deklaracji o preferencyjnym pochodzeniu produktu. Ja zamawiam płyty z Chin i po opłaceniu cła, tylko je przepakowuje w Polsce i sprzedaję klientowi.
Moje pytania: czy muszę wypełnić deklarację? Czy powinienem wypełnić deklarację o niepreferencyjnym pochodzeniu produktu? Czy muszę dołączyć inne dokumenty do deklaracji, np. świadectwo pochodzenia produktu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Preferencyjne pochodzenie produktu 4 lata 3 miesiąc temu #9321

  • Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 3689
  • Otrzymane podziękowania: 200
  • Oklaski: 159
Witam,

1. Bardzo istotne jest ustalenie czy na pewno chodzi o deklarację o preferencyjnym pochodzeniu produktu, czy też o deklarację dostawcy. Jeżeli dochodzi do sprzedaży w UE lub w kraju, to zachodzi możliwość, aby nabywca domagał się od sprzedawcy deklaracji dostawy, a dopiero w jego ramach określenia pochodzenia (preferencyjne, niepreferencyjne).
2. Deklaracja dostawy jest istotna dla nabywcy, gdy ten zamierza dalej odsprzedać towar przeznaczony do wywozu za granicę.
3. Towary sprowadzone z Chin, zawsze są niepochodzące (nie mogą być preferencyjnie traktowane), gdyż UE nie podpisała umów o wolnym handlu z Chinami.
4. Jest jednak sens wystawienia deklaracji dostawcy na towary o niepreferencyjnym pochodzeniu, gdy towar z Chin będzie dalej przetwarzany, w wyniku czego może zmienić to pochodzenie (z chińskiego na unijne). Wówczas dla ustalenia czy przetworzenie było uzasadnione i ekonomicznie dominujące oraz czy zostały zrealizowane reguły pochodzenia dla produktów przetwarzanych, sprzedawca wystawia deklarację dostawy wskazując w niej niepreferencyjne pochodzenie zbywanych towarów. Udział tych towarów w końcowym produkcie będzie decydował o tym, czy kupujący będzie mógł na ten produkt wystawić dokument o jego preferencyjnym pochodzeniu (EUR-1, deklaracje o pochodzeniu, oświadczenie eksportera).
5. W przypadku niepreferencyjnych towarów dołączanie innych dokumentów do deklaracji dostawcy nie ma większego znaczenia. Towar niezależnie od ścieżki zakupu i towarzyszących dokumentów nadal będzie miał niepreferencyjne pochodzenie. Dokumenty te mają sens gdybyśmy deklarowali preferencyjne pochodzenie, chociaż zgodnie z przepisami prawa, dołączanie jakichkolwiek dokumentów do deklaracji dostawcy nie jest obowiązkowe. Dokumenty te mogą się liczyć, gdyby urząd celno-skarbowy chciał weryfikować poprawność wystawionej deklaracji dostawcy.

Pozdrawiam
Roman Andrzejewski
Specjalista w Dziale Elektronicznej Gospodarki
Instytut Logistyki i Magazynowania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.104 s.