Zaloguj się
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Pytanie o CMR

Pytanie o CMR 15 lata 11 miesiąc temu #623

  • Snakepit
  • Snakepit Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Oklaski: 0
Witam,

Jestem studentem, który właśnie rozpoczyna przygodę z logistyką oraz transportem i mam pewne pytanie o ilość wymaganych Listów Przewozowych. Mianowicie:

1) Jeżeli przewożę ten sam rodzaj towaru np. dwoma samochodami to musze wystawić dwa listy przewozowe tak? Każdy samochód - jeden list przewozowy.

2) Jeżeli przewożę np. dwa rodzaje towarów jednym samochodem od jednego nadawcy do jednego odbiorcy, to też muszę wystawić dwa listy przewozowe? Na każdy rodzaj towaru - jeden list tak?

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś odpowiedzial na moje pytanie :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp:Pytanie o CMR 15 lata 11 miesiąc temu #627

  • Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 3688
  • Otrzymane podziękowania: 200
  • Oklaski: 159
Witam,

poniżej prezentujemy odpowiedzi przygotowane przez naszego eksperta:

1) Jeżeli przewożę ten sam rodzaj towaru np. dwoma samochodami to musze wystawić dwa listy przewozowe tak? Każdy samochód - jeden list przewozowy.

Tak, każdy z kierowców może jechać inną trasą lub w innym czasie, a każdy z nich potrzebuje dokumentów po pierwsze w razie kontroli drogowej ładunku, a w drugiej kolejności do rozliczenia się z odbiorcą z ilości przewożonego ładunku, a na samym końcu do rozliczenia wykonywanej usługi transportowej.

2) Jeżeli przewożę np. dwa rodzaje towarów jednym samochodem od jednego nadawcy do jednego odbiorcy, to też muszę wystawić dwa listy przewozowe?

Nie jest koniecznym wystawianie dwóch listów przewozowych w przypadku transportu miedzy jednym nadawcą i jednym odbiorcą. List przewozowy jest dokumentem, w którym potwierdza się poszczególne etapy procesu transportowego. Z reguły oprócz listu przewozowego nadawca wystawia swoje dokumenty zawierające specyfikację przewożonego towaru. Te specyfikacje można po prostu przepisać na list przewozowy (rybryka określająca rodzaj przewożonego ładunku, jego ilość, np jako ilość palet lub opakowań zbiorczych), a dodatkowo na liście przewozowym można umieścić nr dokumentu nadawcy (nr WZ).

Na każdy rodzaj towaru - jeden list tak?
Oczywiście powyższa reguła ma zastosowanie jeśli zleceniodawca usługi nie ma innych wymagań. Takich ustaleń należy dokonać ze zleceniodawcą.

mgr Izabela Jeleń, specjalista w Centrum Wiedzy Logistycznej Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Pozdrawiam
ŁP
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.110 s.