Zaloguj się
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rozmieszczenie towaru na magazynie, błędy wydań

Rozmieszczenie towaru na magazynie, błędy wydań 3 lata 9 miesiąc temu #8973

 • Marcin94
 • Marcin94 Avatar
 • Offline
 • Fresh Boarder
 • Posty: 1
 • Oklaski: 0
Ostatnio zostałem poproszony przez przełożonego by przyjrzeć się bliżej problemom związanym z rozmieszczeniem towarów na magazynie i przyczyną błędów wydań. Ogólnie jest to magazyn zaopatrujący produkcję, obsługiwany przez system ERP. Towary składowane są na regałach paletowych Pracownicy kompletują zamówienia na specjalnie przystosowane do tego wózki transportowe, które kolejnie są przekazywane do strefy wydań i na produkcję. Problem braków po wstępnej analizie dotyczy głównie jednego typu komponentów, którego zdarzają się pomyłki bardzo często. Na magazynie wdrożony jest system 5S, jednak występuje jeden poważny problem z porządkiem. Istnieje zasada, że w dolnych poziomach regałów składowane są towary resztkowe, tzn. jeśli na palecie z której wydawano towar zostanie np. jedna sztuka jest on przekładany na dolny poziom regału a pusta paleta jest zabierana. Zwalnia się w ten sposób miejsce paletowe w wyższych poziomach regału. Problem w tym że w sytuacji przełożenia wspomnianych "resztek" towarów nie zawsze jest przekazywane oznakowanie tej pozycji (gdy pozycja nie jest oznakowana każda osobno tylko np. na folii to identyfikacja czasami przepada) i w takich sytuacjach często dochodzi do późniejszych pomyłek. Prosiłbym o jakiś pomysł w tej sprawie . Czy istnieją jakieś techniczne rozwiązania tego problemu, bo upominanie pracowników o pilnowanie identyfikacji nie skutkuje.
Jeśli chodzi o rozmieszczenie towarów to czy istnieją jakieś ciekawe rozwiązania podziału magazynu w przypadku gdy składowane są różne jednostki ładunkowe (różnej szerokości i długości palety, nie wspominając o przeróżnej wysokości). Chodzi o w miarę możliwości optymalne rozwiązanie, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń w regałach tak w szerokości gniazd, jak i w wysokości.
Proszę o pomoc
Pozdrawiam,
Marcin
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rozmieszczenie towaru na magazynie, błędy wydań 3 lata 9 miesiąc temu #8975

 • Lukasz
 • Lukasz Avatar
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 3690
 • Otrzymane podziękowania: 200
 • Oklaski: 158
Witam,

O ile dobrze zrozumiałem w opisanym przez Pana przypadku brak jest oznaczeń na opakowaniach wydań. Występują tylko na (folii?) paletowej jednostki ładunkowej. W tym przypadku widzę trzy rozwiązania:

1) przekładanie oznaczenia z jednostki ładunkowej na ostatnie opakowania (ale rozumiem, że to nie działa),
2) wykorzystanie oznaczeń z opakowań "resztek", o ile takie występują,
3) ścisłe wskazywanie jednego adresu pobrania, nie istotne czy paletowego czy "resztkowego".

Jeśli nie działa upominanie pracowników, może należy wdrożyć ilość błędów jako czynnik oceny, premiowania, etc. Jeśli pracownicy nie będą zachowywać dyscypliny, żadna metoda techniczna nie będzie w pełni skuteczna.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie towarów w regałach, konieczne jest posiadanie wymiarów towarów i miejsc składowania / kompletacji oraz informacji na temat rotacji towarów. Jest to podstawa do wykonania analiz w jaki sposób rozmieścić towar w magazynie. Jednak ich zakres jest zbyt szeroki by to tutaj opisać.

Pozdrawiam
Wiktor Żuchowski
Instytut Logistyki i Magazynowania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rozmieszczenie towaru na magazynie, błędy wydań 3 lata 9 miesiąc temu #9008

 • logistyczne.info
 • logistyczne.info Avatar
Widzę tutaj dwa rozwiązania (bez zmiany oprogramowania).
1. Utworzenie w lokalizacji paletowej na poziomie "0" lokacji półkowych z których każda ma swój identyfikator lokacji.
2. Wyposażeni magazynierów w przenośne drukarki (np.Zebra) z możliwością oddrukowania etykiety produktowej na podstawie:
a) wprowadzonej nazwy z wyszukiwarki
b) skanu lokalizacji na której znajduje się produkt
c) skanu jednostki z opakowania zbiorczego
Ostatnio zmieniany: 3 lata 9 miesiąc temu przez Lukasz. Powód: Naruszenie regulaminu forum.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.143 s.
Strony internetowe