Zaloguj się

Bezstresowa jazda z detektorem radarów

Kierowcy coraz częściej decydują się na zakup antyradarów*. Czy warto zainwestować w takie urządzenie? Jak wybrać najlepszy antyradar? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest i jak działa antyradar?
Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie są i jak działają antyradary. Są to urządzenia informujące kierowców, że w pobliżu znajduje się jeden z przyrządów mierzących prędkość (np. radar, fotoradar, pętla indukcyjna, lidar itp.). Działanie antyradaru polega na wykrywaniu fal wysyłanych przez urządzenia do kontroli radarowej i odróżnianiu sygnałów pochodzących z mierników prędkości od innych. Najważniejszym elementem antyradaru jest antena, która pobiera informacje z fal generowanych przez sprzęt policyjny. Antyradary samochodowe, ze względu na swoją skuteczność, są coraz częściej wykorzystywane przez kierowców.

Czy warto kupić antyradar?
Antyradary cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić takie urządzenie, zapoznaj się z największymi zaletami antyradarów. Należą do nich między innymi:

 • Poprawa bezpieczeństwa na drogach – antyradar z wyprzedzeniem poinformuje Cię o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego, co zapobiegnie gwałtownemu hamowaniu przed radarem;
 • Oszczędność pieniędzy – dzięki antyradarowi możemy zmniejszyć ryzyko otrzymania mandatu i punktów karnych;
 • Bezstresowa jazda – korzystając z antyradaru nie musimy się martwić, że podczas jazdy przeoczymy urządzenie do mierzenia prędkości.

Urządzenia informujące o radarach drogowych - rodzaje
Jeśli chcesz kupić antyradar, z pewnością zastanawiasz się, jaki model warto wybrać. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia warto zapoznać się z rodzajami antyradarów samochodowych. Na rynku możemy znaleźć:

 • Antyradary (detektory) – ostrzegają kierowców o pracującym w pobliżu radarze lub laserze. Ich działanie polega na wykrywaniu fal emitowanych przez urządzenia do kontroli radarowej. W momencie, gdy antyradar namierzy fale o określonym typie i częstotliwości, uruchamia sygnał dźwiękowy, służący do informowania kierowcy o znajdującym się w pobliżu urządzeniu mierzącym prędkość.
 • Antylasery (jammery) – ich działanie polega na odebraniu sygnału z lasera i wysłanie własnego sygnału, który uniemożliwi zmierzenie naszej prędkości.

Czym się kierować przy wyborze antyradaru?
Zanim zdecydujemy się na wybór danego modelu antyradaru, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów urządzenia. Przed zakupem należy przyjrzeć się przede wszystkim takim aspektom jak:

 • Skuteczność – wybierając antyradar, warto sprawdzić, jakie radary wykrywa dany model. Nowoczesne urządzenia mogą wykrywać zarówno stare pistolety radarowe, jak i sprzęty bardziej zaawansowane technologicznie.
 • Rodzaj sygnalizacji – na rynku znajdziemy detektory sygnalizujące wykrycie radaru zarówno poprzez światło, jak i dźwięk.
 • Odległość wykrywania – najlepiej zainwestować w urządzenie, które jest w stanie wykryć sygnał wysyłany przez radar z odległości nie mniejszej niż 300 m.
 • Funkcje dodatkowe – ciekawą opcją są m.in. antyradary wyposażone w alarm zapobiegający zaśnięciu, moduł GPS czy filtr IVT.
 • Funkcje ułatwiające użytkowanie - np. możliwość podłączenia antyradaru do gniazda zapalniczki.
 • Jakość urządzenia – jeśli zależy nam na zakupie sprawnego antyradaru, wybierzmy urządzenie sprawdzonego producenta, który zapewnia systematyczną aktualizację oprogramowania. Dużym uznaniem klientów cieszy się m.in. Asystent Kierowcy Yanosik - https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/car-audio/antyradary/yanosik

UWAGA, REDAKCJA OSTRZEGA:
W Polsce korzystanie z antyradaru jest nielegalne. Zgodnie z artykułem 66 pkt. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r., wyposażanie pojazdu w urządzenie informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego lub działanie to zakłócające jest zabronione.

 

Ostatnio zmieniany w środa, 15 marzec 2023 09:56
Zaloguj się by skomentować