logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Współdzielenie pojazdów czyli współdzielenie informacji osobowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O coraz szybszym rozwoju carsharingu i możliwościach wynajmu niemal wszystkiego, co porusza się na dwóch lub czterech kołach słyszymy od lat i nikogo to nie dziwi. Oczywiście pierwszymi, którzy skorzystali z nowych możliwości wynajmu mobilności bez konieczności inwestowania we własny środek transportu, byli przedstawiciele młodszego pokolenia, bez obaw aprobującego różne nowinki techniczne, technologiczne i społeczne. Jednak, jak wykazały opublikowane w miniony piątek badania firmy Selectivv (prowadzone od stycznia 2018 do maja 2019 i obejmujące 22 mln użytkowników), coraz częściej przekonują się do nich również osoby powyżej 55 roku życia.

Sporo przybyło nam w ciągu minionego półrocza "e-hulajnożników" (wzrost aż o 77,7%), natomiast liczba wypożyczających samochody zwiększyła się 2,8-krotnie, a przewóz osób w ramach współdzielenia - 2,6-krotnie. Pamiętajmy jednak, że elektryczne hulajnogi na szerszą skalę zagościły w naszych miastach dopiero od jesieni 2018 roku, co w innym świetle stawia dynamikę przyrostu ich użytkowników. Jednocześnie carsharing odnotował średnio wzrost o 8,5% nowych użytkowników, związanych z nim aplikacji. Najciekawsze jest jednak to, że aż 89% korzystających z oprogramowania służącego wypożyczeniu e-hulajnóg, 82% wynajmujących samochody na minuty oraz 61,2% korzystających z aplikacji do przewozu osób to mężczyźni. W dwóch pierwszych segmentach młodsi (do 35 lat), ale w trzecim dominowali starsi, w wieku 46 plus. No cóż: starsi zostawiają hulajnogi młodzieży…
Przytoczone badanie zawiera też wiele innych ciekawych informacji, ale chciałbym zwrócić uwagę na zupełnie inny aspekt tych analiz. Otóż korzystając z aplikacji do współdzielenia przestrzeni podróżnej czy wynajmu pojazdu udostępniamy zarazem sporo informacji o sobie. Dane te gromadzą różne podmioty, w tym przytoczona powyżej firma, specjalizująca się w pozyskiwaniu, analizie i profilowaniu informacji z kanału mobile (dzięki autorskim rozwiązaniom i narzędziom typu SaaS). Posiada ona zbiór informacji o właścicielach smartfonów i tabletów, który obejmuje łącznie 120 mln użytkowników, z czego 14 mln w Polsce. Dostęp do nich pozwala firmie Selectivv realizować skuteczne kampanie mobile marketingowe oraz projekty badawcze. Jak czytamy w oficjalnej informacji prasowej, analiza danych gromadzonych w Selectivv DMP pozwoliła na wyróżnienie ponad 60 profili użytkowników m.in.: kobiet w ciąży, bywalców galerii handlowych, użytkowników bankowości mobilnej czy aplikacji muzycznych. Algorytmy Selectivv potrafią przewidzieć średnio 362 informacje o użytkownikach, m.in. dane demograficzne, o ich lokalizacji, zainteresowaniach oraz o ich stylu życia. Jak widać, dzielenie się działa w obie strony z tą różnicą, że korzystający z oferowanych usług muszą za nie zapłacić, ale dane (nieraz dość szczegółowe) o sobie użyczają już całkowicie gratis…
Czy to jest OK, czy nie, to już każdy powinien rozważyć sam, a ja tymczasem - wiedziony spływającymi codziennie informacjami - podjadę na jedną z pilotażowych stacji paliw naszego narodowego koncernu petrochemicznego z Gdańska, gdzie od niedawna wprowadzono m.in. kawy z mlekiem BIO, ketchup BIO i kiełbaski wegańskie czy burgery z buraków. A może zatankuję na stacji innej, wybranej prywatnej sieci dystrybucji paliw, gdzie miłośnicy kawy mrożonej mogą ją sami skomponować według własnych upodobań? Chyba jednak napełnię bak tam, gdzie jest dobre paliwo zarówno najbliżej, jak i najtaniej.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 lipiec 2019 15:57
Iwo Nowak

Z wykształcenia historyk i antropolog kulturowy; w latach 90. ub. wieku kierował poznańskim Oddziałem Polskiej Agencji Prasowej. Na przełomie XX i XXI w. pracował w administracji samorządowej w Swarzędzu, skąd przeszedł w 2001 r. do Instytutu Logistyki i Magazynowania, gdzie w latach 2002-2018 był redaktorem naczelnym ogólnopolskiego czasopisma "Logistyka". W roku 2008 rozpoczął studia III stopnia na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, zakończone obroną pracy doktorskiej na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia tej uczelni (obecnie Akademia Sztuki Wojennej) z obszaru nauk społecznych, w specjalności logistyka. Jest rzeczoznawcą Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie podręczników do kształcenia w zawodzie technik logistyk. Jest także autorem ponad 400 artykułów i współautorem kilku książek poświęconych logistyce i cyfryzacji.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Internet Rzeczy - inteligentne urządzenia zapewnią przewagę konkurencyjną w logistyce

Internet Rzeczy - inteligentne urządzenia zapewnią przewagę konkurencyjną w logistyce

Internet rzeczy (IoT) - połączone ze sobą urządzenia zbierające i wymieniające się danymi - to...

Rotacja pracowników droższa niż podwyżki

Rotacja pracowników droższa niż podwyżki

Niektórzy pracodawcy wciąż nie zauważają, z jak dużymi kosztami wiąże się rotacja pracowników. Zakładają, że...

Automatyzacja i digitalizacja siłą Modernlog 2020

Automatyzacja i digitalizacja siłą Modernlog 2020

Logistyka 4.0 to hasło najbliższej, 4 edycji targów Modernlog. U podstaw najnowszych trendów branży leży...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj