Zaloguj się

Bezpieczeństwo w fabryce? Kluczem może być… gra planszowa

Broszury, tablice informacyjne, szkolenia z pierwszej pomocy - firmy produkcyjne robią, co mogą, by przypomnieć pracownikom zasady BHP. Unikatową koncepcję dbania o bezpieczeństwo wdrożyła huta Ardagh Glass, której pracownicy wymyślili i opracowali… grę planszową.

Polskie zakłady pracy są coraz bardziej bezpieczne - tak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r., w którym zgłoszono ponad 84 tys. poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 4,6 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Zmniejszyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1 000 osób pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 6,84 w 2017 r. do 6,37 w roku ubiegłym.1
Tendencje spadkowe nie powinny jednak osłabiać czujności kadr menedżerskich, szczególnie zaś w regionach, gdzie wskaźnik wypadkowości jest najwyższy (po 7,88 w woj. wielkopolskim i dolnośląskim, 7,59 w woj. warmińsko-mazurskim) oraz wśród pracowników najbardziej narażonych branż, jak: górnictwo i wydobywanie, przetwórstwo przemysłowe czy transport i magazynowanie.

BHP-owiec nie może spocząć na laurach
Troska o to, by pracownicy przestrzegali zasad BHP to proces długotrwały, żmudny, który jest jednak kluczowy dla poprawy bezpieczeństwa. W Ardagh Glass szczegółowo analizuje się wszystkie wypadki - również te, które zdarzają się w zagranicznych zakładach grupy, a następnie wdraża działania korygujące, prewencyjne oraz udoskonala środki ochrony osobistej itd.

- Wszystkie te działania przekładają się na spadającą z roku na rok liczbę wypadków oraz krótsze nieobecności pracowników. Czy to powód do zadowolenia? Moim zdaniem BHP-owiec nigdy nie powinien spoczywać na laurach. Od lat obserwuję, że pracownicy z długim stażem pracy w pewnym momencie tracą czujność. Rutyna jest największym wrogiem BHP-owca, bo… rutyna usypia. Dlatego tak ważne jest, by stale szukać nowych sposobów dotarcia do pracowników - mówi Dariusz Szczęsny, starszy inspektor ds. BHP w Ardagh Glass.

Gra planszowa przełamuje rutynę
Przełomowy sposób na przypomnienie kolejnych zagrożeń w codziennej pracy w hucie znaleźli pracownicy Ardagh Glass, którzy stworzyli grę planszową "Misja bezpieczny hutnik". Gra polega na przejściu przez cały proces produkcyjny w hucie szkła, unikając przy tym wszelkich zagrożeń. Głównym tematem gry jest BHP, ale ponieważ akcja dzieje się w hucie szkła pojawiają się ciekawostki dotyczące tego materiału oraz ochrony środowiska. Co ciekawe "Misja bezpieczny hutnik" została w całości stworzona przez pracowników Ardagh Glass. Pomysłodawcą gry jest Lucie Pszonkova, kierownik Działu Administracji Sprzedaży - prywatnie mama czworga dzieci, które jako pierwsze testowały grę. W zespole opracowującym znalazł się również inspektor ds. BHP, specjalista ds. kreowania wizerunku pracodawcy oraz specjalista ds. szkoleń i rozwoju.

- Ideą  gry jest to, by człowiek uświadomił sobie, że ma dla kogo o siebie dbać. Liczymy, że pracownicy do wspólnej zabawy zaproszą swoje pociechy i że będzie to świetna i pełna humoru przygoda, która jednocześnie stanie się początkiem dyskusji o tym, gdzie rodzic pracuje i czym się zajmuje. Dodatkowo pozwoli to na zacieśnianie więzi z dzieckiem. "Misja bezpieczny hutnik" to mądry  sposób na spędzenie wolnego czasu. A jako specjalistka od wizerunku zapewniam, że temat BHP wcale nie musi być nudny - dodaje Renata Szwarc z Ardagh Glass.

Gra składa się z kilku elementów, a w trakcie pokonywania kolejnych pól uczestnik zabawy odpowiada na pytania związane z BHP. Czasami, w nagrodę za "bezpieczne zachowanie" lub "niebezpieczne zachowanie", proszony jest o nagrodzenie lub ukaranie kolegi - to dodatkowy element rywalizacji. Gracze zachęcani są też do aktywności fizycznej. Jak dotąd firma przekazała pracownikom ponad 700 sztuk gry.

 


1. Źródło:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2018-roku,3,34.html

Ostatnio zmieniany w wtorek, 04 czerwiec 2019 15:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe