Zaloguj się

Pomoc publiczna dla sektora lotniczego

Pomoc publiczna dla sektora lotniczego Fot. Pixabay

Pandemia koronawirusa spowodowała recesję w gospodarce i ogromne straty w branży lotniczej, która była zmuszona zawiesić większość lotów. Linie lotnicze na całym świecie wystąpiły o wsparcie sięgające około 90 mld USD. Większość z państw zdecyduje się na jej udzielenie, bowiem koszty przeznaczone na wsparcie przewoźników lotniczych będą mimo wszystko niższe niż straty spowodowane odmową pomocy temu sektorowi. Zespół Doradców Gospodarczych TOR opracował raport "Linie lotnicze. Pomoc publiczna w czasie pandemii", w którym przygląda się sytuacji, w jakiej znalazł się sektor lotniczy na skutek epidemii koronawirusa.

Pierwszymi gospodarczymi ofiarami epidemii zostały linie lotnicze, które musiały zredukować liczbę wykonywanych operacji lotniczych niemal do zera. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych obliczyło w kwietniu, że straty w branży lotniczej sięgną w tym roku ponad 314 mld USD przychodów. Przewiduje się, że kwota ta może sięgnąć nawet 400 mld USD.
Sektor lotniczy w ostatnich latach generował około 2,7 bln USD rocznie, czyli 3,65% światowego PKB. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych szacowało, że w 2034 roku liczba ta jeszcze się podwoi. Wpływ lotnictwa na globalną gospodarkę jest ogromny - rozwija turystykę, handel i biznes. To również branża zapewniająca zatrudnienie wielu ludziom. Tylko w Europie transport lotniczy obsługuje 12,2 mln miejsc pracy - to 3,3% wszystkich miejsc pracy w krajach europejskich.
Znaczenie sektora logistycznego w gospodarce jest strategiczne. Linie lotnicze udowodniły to m.in. podczas panującej pandemii, umożliwiając rejsy repatriacyjne obywateli do własnych krajów. Ponadto, w tej specyficznej sytuacji, wielu przewoźników lotniczych na świecie, w tym również LOT, wykorzystuje samoloty pasażerskie do przewozów all-cargo zaopatrzenia medycznego. Wiele państw przychylnie reaguje więc na wnioski przewoźników lotniczych o pomoc finansową.
Na wielomiliardowe wsparcie mogą liczyć najwięksi przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych oraz tacy światowi giganci, jak: Singapore Airlines, Lufthansa czy Air France-KLM.

- Rządy na całym świecie zdecydowały się na udzielenie wsparcia finansowego liniom lotniczym - w przypadku największych firm przekracza ono 10 mld USD. Taka skala pomocy uzasadniona jest rolą, jaką sektor lotniczy odgrywa w gospodarce. Wsparcie przewoźników i ich szybki powrót do latania pociąga za sobą poprawę sytuacji nie tylko bezpośredniego otoczenia (lotniska, handling, obsługa techniczna, dostawcy paliw, zarządzanie przestrzenią powietrzną), ale także szerszego otoczenia biznesowego, od operatorów hoteli, przez dostawców usług IT czy centra telefoniczne. To setki tysięcy miejsc pracy - pisze w raporcie Adrian Furgalski, prezes zarządu, Zespół Doradców Gospodarczych TOR.

W Europie pomoc otrzyma większość przewoźników. Według oficjalnych źródeł do początku maja rządy przeznaczyły już niemal 87 miliardów EUR na wsparcie dla przewoźników w celu zniwelowania skutków koronawirusa. Szacuje się, że finalna kwota wsparcia może globalnie osiągnąć poziom 106 mld EUR. Polski rząd przeznaczył na wsparcie polskich portów lotniczych 140 mln zł.

- Komisja Europejska wdrożyła zasady liberalizujące podejście do udzielania liniom lotniczym pomocy publicznej. To rzecz jasna dobry ruch, bo europejskie lotnictwo nie mogło stać na straconej pozycji w sytuacji, gdy na innych kontynentach wsparcie takie zaczęło płynąć szerokim strumieniem. W wielu przypadkach wykracza ono poza problemy zrodzone przez koronawirus, dając przewoźnikom mocniejszy punkt odbicia po zakończeniu pandemii, uwzględniający nawet możliwości akwizycji innych linii. Brak wsparcia dla LOT mógłby zaprzepaścić ostanie lata dynamicznego rozwoju przewoźnika - twierdzi w opracowaniu Adrian Furgalski.

Cały raport

Źródło: Zespół Doradców Gospodarczych TOR

O wsparciu dla lotnictwa czytaj także:
- Rząd chce przeznaczyć 140 mln zł na wsparcie portów lotniczych

Ostatnio zmieniany w środa, 27 maj 2020 16:09
Zaloguj się by skomentować