Zaloguj się

Transformacja dronowa nabiera tempa

Transformacja dronowa nabiera tempa Fot. Pixabay

Branża dronowa rośnie w tempie niemal 50 proc. rocznie i jeszcze przyspiesza. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczęły wspólny dronowy projekt rozwojowy o wartości ponad 61,5 mln zł. Projekt pozwoli na wykorzystanie lotnictwa bezzałogowego w szerszym niż dotychczas stopniu, a także usprawni prowadzenie procesów szkoleniowych i administracyjnych.

Projekt "Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych" obejmuje wspólne prace trzech instytucji nad rozwojem rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych dla branży. Jest to pierwsza w historii umowa na dofinansowanie rozwoju branży dronowej z funduszy europejskich. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (oś II: E-administracja i otwarty urząd, działanie 2.1: Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, nr naboru POPC.02.01.00-IP.01-00-013/19) i zakończy się w 2023 roku.
Z wyników projektu skorzystają wszyscy użytkownicy bezzałogowych statków powietrznych: prywatni pasjonaci dronów, służby i instytucje państwowe, firmy i odbiorcy biznesowi oraz obywatele niezwiązani na co dzień z lotnictwem. Obywatele i przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w swojej działalności drony, będą mogli elektronicznie realizować wszystkie obowiązki związane z lotami bezzałogowym statkiem powietrznym, zyskując czas i pieniądze, a także nowe możliwości biznesowe.

- Polska jest dziś w światowej czołówce krajów tworzących przyjazne środowisko dla branży dronowej. Świetnie rozwinięta infrastruktura do zarządzania ruchem i innowacje są naszą ofertą współpracy w regionie Trójmorza. CPK - koło zamachowe gospodarki - będzie napędzane innowacjami, takimi jak technologie dronowe. Dzięki doskonałej współpracy różnych instytucji skupionych wokół ich rozwoju wypracujemy przewagę konkurencyjną na arenie światowej, na czym skorzysta cały polski rynek lotniczy - powiedział Marcin Horała, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

Uczestnicy projektu chcą także usprawnić koordynację większej liczby lotów dronów w przestrzeni publicznej oraz bardziej zintegrować lotnictwo załogowe z bezzałogowym. Będzie to miało pozytywny wpływ na bezpieczeństwo obywateli.

- Ruch dronów w przestrzeni powietrznej będzie uzupełniał usługi realizowane dzisiaj zarówno przez tradycyjne lotnictwo, jak i inne formy transportu. Wszystkie formalne działania związane z lotem drona dla operatora muszą być jak najmniej angażujące i czasochłonne - mówi Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która jest twórcą koncepcji systemu PansaUTM - pierwszego w Europie wdrożonego operacyjnie systemu do koordynacji operacji bezzałogowych statków powietrznych.

Usługi cyfrowe realizowane w ramach projektu będą dotyczyły wszystkich głównych obszarów związanych z rynkiem BSP. Potrzeba ich wdrożenia została potwierdzona analizą ekspercką.

- Jesteśmy świadkami otwarcia nowej ery lotnictwa bezzałogowego, coraz bardziej cyfrowego i autonomicznego, coraz bardziej skalowalnych modeli biznesowych opartych o drony. Idą z nią w parze nowe miejsca pracy dla wysoko wyspecjalizowanych kadr i ewidentne przyśpieszenie wzrostu gospodarczego. Drony to branża przyszłości, w której Polska jest i będzie liderem. Korzyści dla krajowej gospodarki z wdrożenia dronów to niemal 600 mld złotych do roku 2026 - mówi Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych i programu Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

O dronach czytaj także:
- Polska cyfrowa rewolucja w obsłudze dronów
- Drony w walce z COVID-19 - Ciekawe wdrożenie UPS FLIGHT FORWARD i CVS na Florydzie

Ostatnio zmieniany w czwartek, 02 lipiec 2020 15:38
Zaloguj się by skomentować