Zaloguj się

Toyota i Honda testują wodorowy autobus jako mobilny system zasilania awaryjnego

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Toyota i Honda testują wodorowy autobus jako mobilny system zasilania awaryjnego Fot. Toyota

Autobusem w podróż? Nie tylko… Wodorowy autobus Toyota FC Bus, wyposażony w dodatkowe zbiorniki wodoru oraz zestaw przenośnych magazynów energii i ładowarek, będzie służył do zasilania ośrodków ewakuacyjnych podczas klęsk żywiołowych.

Japonia to kraj dużego ryzyka - trzęsienia ziemi czy tajfuny stanowią tu stałe zagrożenie. Podczas takich katastrof częstym problemem jest brak prądu wynikający z uszkodzenia sieci przesyłowej, który dotyka zarówno mieszkańców, jak i centra reagowania kryzysowego, ośrodki ewakuacyjne i służby ratunkowe.
Toyota i Honda, chcąc temu zaradzić, połączyły swoje technologie i wspólnie opracowały mobilny system awaryjnego generowania prądu i zasilania Moving e, który może dostarczyć źródła prądu wszędzie tam, gdzie organizowana jest pomoc podczas sytuacji awaryjnej.
System opiera się na elektrycznym autobusie na ogniwa paliwowe o nazwie Charging Station, który jest swoistą stacją ładowania na kołach. Zaopatrzony jest on w duży zapas wodoru oraz przenośne ładowarki i baterie, które można zanieść do pomieszczenia wymagającego awaryjnego zasilania. Prąd do ładowania baterii jest generowany w ogniwach paliwowych pojazdu.
Toyota i Honda rozpoczynają właśnie testy systemu, by sprawdzić, czy może stanowić wygodne źródło awaryjnego zasilania w dowolnym miejscu i czasie. Autobus ma dwa przenośne zewnętrzne urządzenia wyjściowe Honda Power Exporter 9000, 56 przenośnych akumulatorów Hondy, w tym 20 egzemplarzy LiB-AID E500 oraz 36 baterii Mobile Power Pack (MPP), a także 36 dwukierunkowych ładowarek Honda Mobile Power Pack Charge & Supply Concept do baterii MPP. Charging Station został opracowany na podstawie miejskiego autobusu Toyota FC Bus, którego sprzedaż rozpoczęła się w 2016 roku. Jego druga generacja o nazwie Toyota SORA trafiła na rynek w 2018 roku.
W programie Moving e pojazd został wyposażony w dwukrotnie większą liczbę zbiorników wodoru, które zwiększyły jego możliwości generowania energii do 454 kWh, a moc systemu zasilania zewnętrznych odbiorników do 18 kW. Duża moc i pojemność energetyczna sprawia, że system Moving e może służyć jako źródło zasilania dla ośrodków ewakuacji oraz jako magazyn energii wygenerowanej przez ogniwa paliwowe, stanowiące główny element układu napędowego pojazdu. Charging Station będzie poruszał się w promieniu 100 km od stacji tankowania autobusów wodorowych, dostarczając od 240 do 490 kWh energii, w zależności od pokonanego dystansu od i do punktu tankowania wodoru. Jest nie tylko mobilnym generatorem - może także zapewnić schronienie i miejsce do spania osobom ewakuowanym. 

Źródło: Toyota

O wykorzystaniu wodoru czytaj także:
- Toyota i PGNiG realizują program wodorowy
- HYFLEXPOWER - magazynowanie energii w formie wodoru

 

O transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 08 wrzesień 2020 12:02
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe