Zaloguj się

Rośnie popyt na powierzchnie magazynowe

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

W III kwartale zaobserwowano najwyższy poziom popytu w bieżącym roku. Na koniec września całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 20,3 mln m kw. Warszawa wciąż zostaje największym z 11 głównych rynków magazynowych.

Podaż
W okresie od lipca do września w budowie znajdowało się 1,53 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej - nieco mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. (1,83 mln m kw.). Najwięcej inwestycji rozpoczęto na Górnym Śląsku (351,7 tys. m kw.) oraz w regionie Warszawy (320,8 tys. m kw. w ramach trzech stref magazynowych). Największy przyrost podaży w III kwartale 2020 r. odnotowano w regionie Górnego Śląska (232,2 tys. mkw.). Warszawa wciąż stanowi główny rynek powierzchni magazynowych. Znajduje się tu 4,73 mln m kw., co stanowi 23% całkowitej podaży w kraju.

- Nowo rozpoczęte inwestycje to w znacznej mierze projekty typu BTS, powierzchnie przynajmniej częściowo zabezpieczone umowami najmu oraz małe magazyny miejskie (SBU). Deweloperzy częściowo odchodzą od typowo spekulacyjnych inwestycji, co nie oznacza, że nie zabezpieczają gruntów pod kolejne projekty - mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Współczynnik pustostanów zwiększył się w stosunku do stanu z końca I połowy br. do poziomu 8,2% (+1,5 pp.). Najwięcej dostępnej powierzchni magazynowej jest obecnie w warszawskiej strefie I (11,1%) oraz na Górnym Śląsku (10,5%). Najmniej w Szczecinie i w Polsce Wschodniej (poniżej 1%). Stawki czynszów pozostały stabilne.

Popyt
Zainteresowanie najemców w III kwartale br. Nadal jest bardzo duże. Całkowity wolumen transakcji wyniósł 1,34 mln m kw., a więc więcej niż w dwóch poprzednich kwartałach (I kw. - 1,13 mln mkw. i II kw. - 1,32 mln mkw.). Dodatkowo wynajęto ponad 110 tys. m kw. w ramach umów krótkookresowych - popularnych wśród najemców od początku trwania epidemii COVID-19.

- W minionym kwartale podpisanych zostało kilka dużych umów obejmujących powierzchnie rzędu 40-70 tys. m kw. Łącznie od początku roku wynajęto blisko 3,8 mln m kw. Biorąc pod uwagę, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 r. było to 2,86 mln m kw., roczny wolumen popytu ma bardzo realną szansę, być wyższy niż w roku ubiegłym - mówi Agnieszka Bogucka, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

W analizowanym okresie dominowały nowe umowy oraz renegocjacje, które stanowiły odpowiednio 55% i 31%. Najbardziej aktywni byli najemcy z sektora handlowego oraz 3PL, którzy łącznie zawarli umowy najmu na około 65% powierzchni wynajętej w III kwartale.

Źródło: Colliers International

O rynku powierzchni magazynowych czytaj także:
- Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - II kwartał 2020 roku
- Raport AXI IMMO - polski rynek magazynowy w I połowie 2020
- Rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych znów zaskakuje

Ostatnio zmieniany w wtorek, 03 listopad 2020 14:25
Zaloguj się by skomentować