Zaloguj się

Pomysł na inteligentny e-skuter

Inżynierowie z firmy Voi oraz zespół NXP Semiconductors wspólnie opracowują projekt skutera elektrycznego przystosowanego do funkcjonowania w ramach sieci urządzeń połączonych inteligentnego miasta. Będzie on mógł komunikować się z innymi pojazdami uczestniczącymi w ruchu drogowym oraz optymalizować prędkość, aby uniknąć zatrzymywania się na czerwonym świetle.

Prototypowy skuter wyposażony jest w inteligentny system, podobny do montowanych w samochodach osobowych oraz ciężarowych klasy premium. Oprogramowanie wykorzystuje technologię V2X od NXP, aby w czasie rzeczywistym komunikować się z innymi pojazdami w ruchu oraz zbierać i przetwarzać dane z czujników wchodzących w skład infrastruktury inteligentnego miasta.

- Komunikacja między pojazdami za pośrednictwem sieci WLANp umożliwia kierowcom wysyłanie w czasie rzeczywistym zarówno ostrzeżeń o kolizjach, jak i przesyłanie zaleceń dotyczących prędkości za pośrednictwem interfejsów z sygnalizacją świetlną. Dzięki temu użytkownicy dróg, dojeżdżając do skrzyżowania, będą wiedzieć, czy mogą utrzymać stałą prędkość, bo przejadą na zielonym świetle, czy mają ją zmniejszyć odpowiednio wcześnie, gdyż i tak nie zdążą przejechać skrzyżowania - tłumaczy Matthias Wilkens z NXP Semicoductors.

Analiza zasobów Big Data pozwala zoptymalizować prędkość pojazdu, dzięki czemu kierowca może uniknąć postoju na czerwonym świetle w ruchu miejskim. Skuter wyposażono także w system ostrzegania przed kolizją, a testowany jest w Hamburgu. Wdrożenie zintegrowanego systemu komunikacji między pojazdami na szeroką skalę może poprawić bezpieczeństwo oraz komfort jazdy w mieście o gęstej sieci internetu rzeczy.

- Wyposażyliśmy skutery Voi w technologię V2X opartą na standardzie ETSI C-ITS G5 - mówi Matthias Wilkens. - To pozwoli ich użytkownikom komunikować się z infrastrukturą TAVF i innymi użytkownikami dróg.

Jego twórcy chcą udowodnić, że automatyzacja ruchu drogowego nie musi ograniczać się wyłącznie do samochodów osobowych, ciężarowych oraz pojazdów komunikacji miejskiej. Sieć połączonych urządzeń transportowych można wzbogacić również o małe pojazdy elektryczne korzystające z technologii V2X, które umożliwiają miniaturyzację systemów inteligentnych. Według firmy badawczej Meticulous Research wartość globalnego rynku inteligentnych miast do 2025 roku wzrośnie do 545,7 mld dol. W najbliższych latach ma się rozwijać w tempie blisko 23 proc. w skali roku.

Źródło: Newseria

O smart city czytaj także:
Smart parkingi T-Mobile dla Wrocławia
- Naukowcy Politechniki Śląskiej chcą usprawnić podróże
- Poznań - Smart City

 

O Smart City pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 5/2019.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w piątek, 13 listopad 2020 13:39
Zaloguj się by skomentować