Zaloguj się

Smart parkingi T-Mobile dla Wrocławia

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Smart parkingi T-Mobile dla Wrocławia Fot. Pixabay

We Wrocławiu wprowadzono inteligentny system monitorowania parkingów. Rozwiązanie kontroluje dostępność miejsc parkingowych i pozwala osobom niepełnosprawnym sprawdzić w czasie rzeczywistym, czy przeznaczone dla nich stanowisko jest wolne.

Dzięki inteligentnym parkingom skróci się czas poszukiwania wolnego miejsca postojowego, co z kolei wpłynie na ograniczenie zbędnego ruchu pojazdów w mieście. Ich sieć obejmie łącznie 220 miejsc: dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca dla autokarów turystycznych, które umożliwiają postój bez ograniczeń czasowych.
Partnerstwo z T-Mobile zostało wyłonione drogą przetargu. W ramach kontraktu operator wbudował w nawierzchnię miejsc parkingowych czujniki wykrywające i raportujące w czasie rzeczywistym ich dostępność. System składający się z: detektorów, systemu przesyłu informacji, aplikacji oraz platformy służącej wymianie danych pracuje w oparciu o Narrow Band IoT, sieć T Mobile dedykowaną rozwiązaniom Internetu Rzeczy. Technologia NB-IoT jest w stanie obsługiwać wiele urządzeń jednocześnie, nawet do kilkudziesięciu tysięcy sztuk w zasięgu jednej stacji bazowej, co w przyszłości pozwoli na dalszy rozwój wdrożonego systemu oraz innych rozwiązań Smart City we Wrocławiu.

- W T-Mobile pragniemy podnosić poziom komfortu życia naszych klientów. Jesteśmy blisko ich potrzeb i chcemy, żeby wszystkie wprowadzane przez nas rozwiązania pozostawały w zgodzie z ich oczekiwaniami. Jako firma odpowiedzialna staramy się być szczególnie wrażliwi na potrzeby tych grup społecznych, które wymagają dodatkowego wsparcia. Wdrożone we Wrocławiu rozwiązanie to doskonały przykład na to, jak innowacje mogą wpływać na ułatwienie codziennego życia osób z niepełnosprawności - mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile Polska.

Mieszkańcy Wrocławia będą korzystać z aplikacji ParkDots dostępną dla urządzeń pracujących w oparciu o systemy Android oraz iOS. Narzędzie dostosowano do potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, posługujących się tzw. czytnikiem ekranu, zgodnie ze standardami WCAG 2.0. Miejskie służby kontrolne będą śledzić wykroczenia oraz aktualizować dane w aplikacji na stronie internetowej.

Źródło: T-Mobile

O koncepcji smart city czytaj także:
- Pierwszy w Trójmieście City Hub
- Sieć sensoryczna i inteligentna zatoczka w projekcie SPROUT
- Poznań - Smart City

 

O logistyce bez barier pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 3/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!
Numer przygotowany jest również w wersji AUDIO

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 05 październik 2020 16:28
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe