Zaloguj się

Pierwszy w Polsce Lohr Railway System w CLIP Group

Pierwszy w Polsce Lohr Railway System w CLIP Group Fot. CLIP Group

Lohr Railway System to nowoczesna, opatentowana i sprawdzona w eksploatacji technologia, która pozwala na poziomy załadunek standardowych naczep drogowych na wagony kolejowe bez użycia dźwigu. Rozwiązanie stosowane jest już w Europie Zachodniej od kilkunastu lat.

System został zainstalowany w Terminalu Intermodalnym CLIP w Swarzędzu. Jest to pierwsza tego typu instalacja w Polsce.
Lohr Railway System wymaga użycia wyspecjalizowanych wagonów wyposażonych w obrotową platformę, na którą wjeżdża ciągnik z naczepą. Po właściwym umiejscowieniu zestaw jest rozłączany, a platforma wraz z naczepą obraca się i ustawia równolegle do osi wagonu. Rozwiązanie umożliwia załadunek na wagony naczep, które ze względu na swoje parametry konstrukcyjne nie mogą być unoszone pionowo z wykorzystaniem dźwigu (reachstackera) bądź suwnicy. Tego typu naczepy stanowią większość wśród naczep eksploatowanych przez przewoźników drogowych w całej Europie. Zaletami systemu Lohr Railway są przede wszystkim: krótki czas załadunku i rozładunku, możliwość załadunku/rozładunku wielu wagonów jednocześnie oraz brak konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń przeładunkowych.
Instalacja innowacyjnego systemu Lohr Railway to kolejny krok w modernizacji Terminalu Intermodalnego CLIP, który znacząco wpłynie na rozwój całego sektora transportu intermodalnego. Wdrożenie Lohr Railway System rozszerzy zdolności ładunkowe pociągu do Luksemburga, tworząc ofertę CLIP Intermodal Sp. z o.o. również dla klientów posiadających w swojej flocie jedynie naczepy standardowe. W przyszłości możliwe będzie poprowadzenie pociągów do kolejnych europejskich destynacji wyposażonych w Lohr Railway System, np. do Calais i Barcelony. Połączenie Swarzędza z Luksemburgiem i dalej z Hiszpanią umożliwi stworzenie jednego z najdłuższych szlaków intermodalnych w całej Europie.

Źródło: CLIP Group

O innowacjach transportowych czytaj także:
- Japońscy konstruktorzy pracują nad HYBARI - hybrydowym pociągiem wodorowo-elektrycznym
- Innowacyjny środek transportu - Hyperloop jako odpowiedź na współczesne problemy komunikacyjne
- Projekt m2 - innowacyjny wagon towarowy

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 listopad 2020 19:28
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe