Zaloguj się

Czy e-commerce jest eko? Jak pakować przesyłki, by dbać o środowisko

Czy e-commerce jest eko? Jak pakować przesyłki, by dbać o środowisko Fot. Pixabay

E-commerce w Polsce rośnie w tempie dwucyfrowym - w 2020 r. kanał online osiągnął poziom 14%1 udziału w wartości sprzedaży detalicznej w Polsce. Z najnowszych danych PwC wynika, że za 5 lat wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce wyniesie 162 mld zł. Oznacza to średnioroczny wzrost o 12%2. To świetna wiadomość dla wszystkich sklepów online i konsumentów preferujących tę formę robienia zakupów, ale czy zyska na tym nasze środowisko?

Kupując w sieci, zużywamy mniej czasu i energii na dojazdy, zmniejszamy ruch na ulicach, przyczyniając się tym samym do niższej emisji spalin. Jednak blisko 80% Polaków, przyznaje, że zauważa różne nieekologiczne praktyki e-sklepów3. Czy e-commerce faktycznie jest eco-friendly? Jakie zmiany powinien wprowadzić sklep internetowy, a co może zrobić konsument, by wysyłać paczki ekologicznie, podpowiadają eksperci Sendit Sp. z o.o., brokera usług kurierskich.

Co Polacy sądzą o ekologii? Według raportu Green Generation, ponad połowa respondentów (56%) uważa, że to świadomy wybór i poczucie odpowiedzialności, podczas gdy pozostali (44%) są zdania, że to jedynie moda, która niedługo przeminie. Jednak twarde dane pokazują, że ekologia to nie trend, a konieczność. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2019 roku na jednego mieszkańca kraju przypadło około 332 kg zebranych odpadów komunalnych, a łącznie w ubiegłym roku zebrano ich aż 12,8 mln ton. To o 2,1% więcej niż w 2018 roku.

Odpowiedzialny biznes
E-commerce, dbając o odpowiednie pakowanie i wysyłkę towarów, może bezpośrednio zatroszczyć się o środowisko naturalne. Według danych z raportu "Wspólnie na rzecz Ziemi", co trzeci kupujący w sieci zauważa pewne nieprawidłowości - konsumenci za szkodliwe uznają przede wszystkim używanie folii do pakowania przesyłek (20%), umieszczanie produktów spożywczych w woreczkach foliowych i reklamówkach (19%), niedostosowanie wielkości paczki do rozmiarów towaru (18%). Co 7. badany jako nieekologiczne wskazał wysyłanie produktów z tego samego miejsca "na raty" oraz brak możliwości odbioru przesyłki w dedykowanym punkcie nadawczo-odbiorczym lub automacie paczkowym.

- Konsumenci preferują dostawę do punktów - zarówno ze względów ekologicznych, ekonomicznych - taka forma jest tańsza niż dostawa do drzwi przez kuriera, ale też własnej wygody. Mogą odebrać przesyłkę w wybranym przez siebie miejscu, o dowolnej porze. W 2020 roku dostawę do punktów wybrało 60% użytkowników4 - spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach tendencja ta utrzyma się, a nawet wzrośnie. E-commerce, który korzysta z naszej platformy bliskapaczka.pl, ma już do dyspozycji 36 tys. punktów odbiorczych w całej Polsce - w poprzednim roku liczba oferowanych punktów zwiększyła się o blisko 20%. Dodatkowo, platforma dostarcza e-sklepom widget mapy, pozwalający na wyświetlenie w koszyku zakupowym jednej mapy, z której konsument może wybrać najwygodniejszy dla siebie punkt odbioru - komentuje Kamila Kowalska, Dyrektor Handlowy, Sendit Sp. z o.o.

Oprócz dywersyfikacji sposobu i miejsca odbioru przesyłki, e-sklepy mogą zadbać o opakowania wielokrotnego użytku, ekologiczne wypełniacze, czy zrezygnować z drukowanych ulotek, paragonów i faktur na rzecz ich wersji elektronicznej lub wydrukach na papierze pochodzącym z recyklingu.
Z danych Green Generation wynika, że 16% badanych chce dopłacić za opakowanie bez użycia folii, a 20% zgodzi się dłużej poczekać na przesyłkę, jeśli wynika to z dbałości e-sklepu o bardziej ekologiczną dostawę.

- Widzimy rosnące zapotrzebowanie e-commerce na oferty ekologicznych opakowań i wypełniaczy. Takiej usługi nie oferują przewoźnicy - jest to luka, którą warto będzie zagospodarować, gdyż trend ekologii - również w KEP - to nie chwilowa moda a rzeczywistość. Podejście proekologiczne to też sposób na wyróżnienie się i dotarcie do tej grupy świadomych i odpowiedzialnych społecznie klientów, którym zależy na środowisku naturalnym - dodaje Kamila Kowalska.

Odpowiedzialny konsument
Konsumenci doceniają marki zorientowane na środowisko, ale sami często nie wiedzą, jak zapakować i wypełnić pudełko, by przesyłka utrzymała standardy eko. Opakowaniem ekologicznym nazywamy takie, do którego produkcji użyto materiałów biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu. Wysyłając paczkę do najbliższych bądź w ramach zwrotu towaru do e-sklepu, warto zwrócić uwagę na wypełnienie pudełka - ono również może być przyjazne środowisku, jeśli - postępując w duchu less lub zero waste - wykorzystamy niepotrzebne materiały. Wypełniacze są ważnym elementem pakowania przesyłek - minimalizują przemieszczanie się towaru w środku, które może doprowadzić do jego uszkodzenia. Ograniczają też kruchość paczki, dzięki czemu jest ona mniej podatna na zgniecenia czy wgniecenia. Jednym z pomysłów na eko wypełniacze domowej roboty, mogą być stare, zmięte gazety, skrawki opakowań kartonowych, nieużywane ubrania - które też doskonale amortyzują produkty, czy… korki od wina!

- Zanim samodzielnie zapakujemy paczkę, dowiedzmy się jakie rekomendacje dają poszczególne firmy kurierskie. By uniknąć reklamacji lub podwyższonych kosztów, warto zapoznać się z regulaminem, np. w kwestii dopuszczalnych wymiarów i wagi przesyłki. By być bardziej eko, zrezygnujmy z folii bąbelkowej i folii stretch, dobierajmy opakowanie do faktycznych wymiarów naszego pakunku. Zastanówmy się, czy mamy już w posiadaniu pudełko, któremu możemy dać drugie życie i wykorzystać do wysyłki - podsumowuje Krzysztof Czarny, szef Biura Współpracy z Klientem w Sendit Sp. z o.o.


1 PwC, Luty 2021, Raport "Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce w latach 2021-2026"
2 Tamże
3 Green Generation, Styczeń 2020, Raport "Wspólnie na rzecz Ziemi"
4 Gemius 2020, Raport "E-commerce w Polsce"

Źródło: Sendit Sp. z o.o.

Więcej o innowacyjnych rozwiązaniach w opakowaniach piszemy w czasopiśmie Logistyka 1/2021.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!
Logistyka 1/2021

Ostatnio zmieniany w piątek, 19 luty 2021 11:19
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe