Zaloguj się

Targi InnoTrans 2022 w Berlinie – wyjątkowo udany come back

Na organizowane od 1996 roku w cyklu dwuletnim wydarzenie targowe, którego rytm stały rytm przerwała pandemia, czekali nie tylko entuzjaści transportu kolejowego. Mimo że niemal równolegle w Hanowerze odbywały się targi IAA Transportation, to w dniach od 20 do 23 września InnoTrans odwiedziło 140 tys. zwiedzających. Ci ostatni z pewnością wyjeżdżali z dużym ładunkiem wiedzy, a wystawcy z udanymi kontraktami. Na Targach była reprezentowana także redakcja Media Logistyka oraz eksperci z Łukasiewicz-Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Nowości i światowe premiery

Jeżeli wierzyć organizatorom, prezentowanych było 250 światowych premier, choć z perspektywy „przeciętnego” gościa targowego trudno było zapoznać się, chociażby z połową z nich. Jedno jest pewne: rozmach imprezy i „nasycenie” stoisk nowościami, zwłaszcza z obszaru niskoemisyjnego taboru – z pewnością zadowoliły nawet najbardziej wymagających znawców tematu. Nie zabrakło żadnego elementu, który jest przedmiotem zainteresowania przedstawicieli branży kolejowej – od projektowania i wyposażenia pojazdów szynowych, systemów sterowania ruchem, systemów bezpieczeństwa, systemów pomiarowych i lokalizacyjnych, aż po technologie budowy tuneli kolejowych.

Dużą uwagę zwiedzających przyciągnęła „debiutująca” w tym roku część ekspozycji pod hasłem „Mobilność +” w ramach bloku tematycznego „Transport publiczny”. Bezpośredni kontakt z najnowszymi trendami i rozmowy z menedżerami wysokiego szczebla, były z pewnością wyjątkową okazją dla wszystkich zainteresowanych nowinkami technologicznymi, związanymi ze współdzieloną mobilnością i elektromobilnością w miastach. Sukcesem okazał się także zorganizowany po raz pierwszy InnoTrans Campus, specjalne miejsce spotkań firm – jako pracodawców – ze studentami i technikami, którzy swoją przyszłość zawodową zamierzają związać z pracą w kolejnictwie.

Polska dołącza do liderów rynku

Widoczne na Targach sukcesy komercyjne i wizerunkowe znanych w wielu krajach wystawców udowodniły, że do grona liderów światowego rynku kolejowego zaliczają się także rodzime firmy, takie jak Pesa czy Newag, stojące przed ogromną szansą ugruntowania swojej pozycji na rynkach zagranicznych.

Wyprodukowana przez Pesę lokomotywa manewrowa, napędzana paliwem wodorowym, była jednym z najczęściej fotografowanych obiektów eksponowanych na torowisku przyległym do pawilonów targowych. Lokomotywa pojawiła się w towarzystwie mobilnej stacji tankowania wodoru PKN Orlen. Światowa premiera wodorowej „manewrówki” to zwieńczenie trzyletnich prac, jakie bydgoska firma prowadziła nad wykorzystaniem napędów z wodorowymi ogniwami paliwowymi w pojazdach szynowych.

InnoTrans 2022

Międzynarodowy sukces odniosła także hybrydowa lokomotywa IMPULS 2 z superkondensatorowym zasobnikiem energii na pokładzie, produkowana przez nowosądecki Newag, godnie prezentująca się obok najnowocześniejszego na świecie mobilnego laboratorium pomiarowego na szynach koncernu Thales.

InnoTrans 2022Udane debaty

Berliński must have dla entuzjastów kolei to nie tylko ekspozycja prezentująca teraźniejszość i przyszłość rozwiązań dla transportu kolejowego.

Na uwagę zasługuje także bogaty program konferencji z udziałem ekspertów reprezentujących instytucje unijne i międzynarodowe organizacje związane z kolejnictwem.

Jednym z wydarzeń targowych była zorganizowana w trzecim dniu przez Europejski Związek Przemysłu Kolejowego (UNIFE), skupiający 100 najważniejszych podmiotów działających na rzecz branży, debata pt. „Otwarty dialog w obszarze cyberbezpieczeństwa w transporcie kolejowym: wyzwania i najlepsze praktyki”. W debacie uczestniczyli Christian Schmidt – jako przedstawiciel Komisji Europejskiej, Eddy Thesee z Altstomu i Marta Garcia, reprezentująca organizatora debaty – Związek UNIFE. Jednym z najważniejszych wątków dyskusji było zwrócenie uwagi na konieczność tworzenia standardów europejskich w omawianym obszarze.

InnoTrans 2022

Na stoisku UNIFE można było się zapoznać z unikatowym wydawnictwem, jakim jest opracowany przez firmę konsultingową Roland Berger World Rail Market Study 2022-2027. W raporcie ekspertów przedstawiono diagnozę rynku kolejowego w ujęciu ilościowym i wartościowym w ściśle zdefiniowanych przekrojach, jakimi są: usługi, tabor, infrastruktura, systemy kontrolne i systemy dozoru. Badanie obejmowało 65 krajów, reprezentujących łącznie 98 procent światowego rynku.

Czytaj także:
Wnikliwe spojrzenie na logistykę na targach Modernlog
Kolej wodorowa w Polsce - Jesteśmy na początku drogi, na efekt skali musimy poczekać
Premierowa jazda pociągu wodorowego Siemens Mobility

Zaloguj się by skomentować