logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Historia pięciu lat sukcesów programu GoGreen DHL

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pięć lat temu Deutsche Post DHL, światowa grupa pocztowa i logistyczna, oficjalnie uruchomiła program GoGreen, stając się pierwszą firmą logistyczną na świecie, która ustanowiła mierzalny cel w zakresie ochrony klimatu.

Do roku 2020 Grupa zamierza zmniejszyć emisję CO2 o 30% w porównaniu do poziomu wyjściowego z roku 2007. Program środowiskowy GoGreen to stały element strategii firmy, a wyniki powiązanych działań znajdują odzwierciedlenie w takich obszarach jak zmniejszenie zużycia energii, papieru i paliwa, a także inwestycje w innowacyjne technologie. Jednocześnie Deutsche Post DHL zapewnia klientom szeroki wybór opcji wysyłek przyjaznych dla środowiska oraz możliwości uzyskania porad w zakresie wydajności energetycznej. Z kolei klienci mogą korzystać z oszczędności CO2, aby zmniejszyć swój własny ślad węglowy. Popyt na ekologiczne produkty i usługi rośnie nieprzerwanie od lat: w 2012 r. wysłano ponad 2,4 mld przesyłek GOGREEN i skompensowano dla klientów około 180 000 ton CO2 - to około 30% więcej niż w 2011 r. i ponad trzy razy tyle, co w 2009 r., kiedy w sumie wysłano 704 mln przesyłek.

- GoGreen to prawdziwy sukces - mówi Christof Ehrhart, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i odpowiedzialności korporacyjnej w Deutsche Post DHL. - Od jego wdrożenia stale zmniejszamy nasz ślad węglowy i jesteśmy w połowie drogi do osiągnięcia naszego celu, którym jest zmniejszenie emisji o 30% do roku 2020. Ochrona środowiska ma stałe miejsce w naszej strategii i znajduje odzwierciedlenie w wytycznych obowiązujących w całej Grupie i dotyczących takich kwestii jak papier, zakupy i inwestycje. Również nasi pracownicy przez cały rok działają w sposób zrównoważony. W związku z tym 20 000 naszych pracowników na całym świecie wzięło udział w szkoleniu e learningowym "GoGreen".

W ramach Światowego Dnia Środowiska, który jest obchodzony pod auspicjami ONZ co roku 5 czerwca, pracownicy Deutsche Post DHL również w tym roku biorą udział w wielu projektach. W Chinach, Gwatemali i Stanach Zjednoczonych sadzą oni drzewa. W Niemczech niektórzy z nich podjęli świadomą decyzję, by przestać korzystać z samochodów. W Anglii pracownicy rozpoczęli "Zielony Tydzień", w trakcie którego współpracownicy będą codziennie informowani o sposobach oszczędzania energii, recyklingu oraz rozsądnego wykorzystania żywności. W Azji zgasną światła w domach towarowych, a pracownicy w Ameryce Łacińskiej wyłączą klimatyzację w ramach oszczędzania energii.

Grupa powiązała wszystkie działania na rzecz środowiska i ochrony klimatu z programem GoGreen, który rozpoczął się w 2008 r. Wówczas firma zaczęła korzystać z biopaliw i ciężarówek z napędem hybrydowym. W 2010 r. wprowadzono do obsługi dostaw pierwsze samochody elektryczne. Obecnie około 8500 samochodów z floty Deutsche Post DHL korzysta z alternatywnych napędów lub przeszło modyfikacje aerodynamiczne lub związane z silnikami elektrycznymi. Od 2011 r. na nowojorskim Manhattanie jeździ w sumie 80 samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym, a firma właśnie ogłosiła wraz z niemieckim Ministerstwem Środowiska plan obejmujący oferowanie dostaw bez emisji dwutlenku węgla w Bonn, siedzibie firmy. W ramach tego unikalnego projektu 140 pojazdów elektrycznych zapewni dostawy listów i paczek w Bonn i okolicach o zerowej emisji dwutlenku węgla, ciche i pozwalające oszczędzić paliwo.

Firma zobowiązała się także do oszczędzania zasobów w swoich budynkach i innych obiektach: około 42% całości zapotrzebowania na energię poszczególnych budynków pokrywane jest ze źródeł odnawialnych. Na przykład temperatura w centrali Grupy regulowana jest dzięki wodom podziemnym z pobliskiego Renu, a zużycie energii Post Tower jest o około jednej trzeciej niższe niż w przypadku konwencjonalnie zbudowanego budynku wielopiętrowego. Również oddziały firmy wykorzystują przyjazną dla środowiska technologię budowania, na przykład europejski węzeł transportowy w Lipsku. Tutaj panele słoneczne oraz blokowa elektrociepłownia wytwarzają zieloną energię.

Deutsche Post DHL szybko zmierza w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest redukcja emisji CO2 w całej Grupie - także w zakresie usług transportowych świadczonych przez podwykonawców - o 30% do roku 2020. Do roku 2012 wydajność poprawiła się o 16% w porównaniu z poziomem z roku 2007. Jednakże osiągnięcie tego ambitnego celu środowiskowego do roku 2020 będzie wymagało niższych emisji CO2 u podwykonawców, którzy świadczą usługi transportowe - emisje te stanowią największą część mierzonych emisji Grupy. Z tego powodu Deutsche Post DHL nawiązało w 2012 r. współpracę z innymi wiodącymi firmami transportowymi i logistycznymi w celu wdrożenia inicjatywy pod nazwą Green Freight Europe, która została stworzona z myślą, by zwiększyć zrównoważenie transportu lądowego w Europie.

Firma pocztowa i logistyczna oferuje swoim klientom produkty ekologiczne już od 2006 r., kiedy to w Niemczech wprowadzono GOGREEN Pluspäckchen. Od 2011 r. wszystkie paczki wysyłane przez klientów prywatnych w Niemczech są bez dodatkowych kosztów wysyłane w sposób nieobciążający klimatu. Dzisiaj również wiele firm wysyła listy i paczki w sposób przyjazny dla środowiska, korzystając z usług Deutsche Post. Na świecie klienci DHL Express w ponad 60 krajach korzystają z usług o zerowej emisji dwutlenku węgla. W 2010 r. DHL Global Forwarding wprowadziło raporty CO2, które zawierają obecnie także konkretne rozwiązania pozwalające zoptymalizować łańcuch dostaw klientów.

Deutsche Post DHL już od siedmiu lat oblicza swój ślad węglowy. W 2009 r. wprowadziło także w całej Grupie system księgowania i kontroli węgla, który został zintegrowany z działem księgowości. To pozwala budować precyzyjne zestawienia dotyczące emisji CO2, dzięki czemu można wprowadzić usprawnienia w zachowaniu kierowców i planowaniu tras - co z kolei pozwala osiągnąć cel na 2020 r.

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 czerwiec 2013 14:10

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj