logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka w dobrych rękach - VII Forum Młodej Logistyki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jakie działania podjąć, żeby z podupadającej i źle zarządzanej, lokalnej firmy transportowej stworzyć dobrze prosperujące przedsiębiorstwo logistyczne? Takie właśnie ambitne i trudne zadanie postawili eksperci przed studentami uczestniczącymi w VII Forum Młodej Logistyki. Spotkanie to tradycyjnie zorganizowali członkowie Studenckiego Koła Logistyki Stosowanej, działającego przy Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Forum Młodej Logistyki od dwóch lat odbywa się w formie konkursu polegającego na przedstawieniu studenckich rozwiązań studium przypadku, przygotowanego przez Partnera Merytorycznego FML – firmę DGL Polska. W tegorocznej edycji eksperci z DGL postawili przed studentami jak zwykle nie lada zadanie. Mieli oni przedstawić plan restrukturyzacji mocno podupadłej, lokalnej firmy transportowej i przekształcenie jej w platformę logistyczną, łączącą zachód i wschód Europy. Swoje wizje restrukturyzacji przedsiębiorstwa studenci z 11 kół naukowych przedstawiali kapitule złożonej z ekspertów branży TSL, w której zasiedli Jacek Machocki (DGL Polska), Marek Biesiekierski (DGL Polska), Bogdan Młynarczyk (GEFCO Polska), Jarosław Lewandowski (Logistics Service), Jarzy Markow (Schenker), Rafał Dziura (TNT Express Poland) oraz Marek Siuda (Qualcomm). Podczas zmagań z zadaniem studenci zgodnie stwierdzili, że restrukturyzacja firmy transportowej nie jest prostym zadaniem i w wielu przypadkach łatwiej jest założyć nową firmę od podstaw, niż zmieniać starą, ale źle funkcjonującą. Mimo to stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali rozwiązania problemu na bardzo wysokim poziomie. Zauważyli to również przedstawiciele kapituły: „W stosunku do poprzedniego roku poprzeczka została mocno podniesiona”.

Żywa forma, w jakiej utrzymane jest Forum po raz kolejny wykazała, że pomysłów i koncepcji na rozwiązanie zadania jest bardzo wiele, a studenci różnych uczelni (technicznych, menedżerskich czy ekonomicznych) często diametralnie inaczej postrzegają niektóre aspekty.

Najbardziej emocjonującą częścią pierwszego dnia było z pewnością ogłoszenie wyników. Po półgodzinnej naradzie kapituła wyłoniła zwycięzców - zostali nimi studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Logistyki z Politechniki Śląskiej. Nagrodą główną za najlepsze rozwiązanie zadania były staże w Polsce i za granicą w firmie GEFCO. Drugie miejsce zajęli studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Logistycznego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, natomiast trzecie członkowie Koła Logistycznego z Uniwersytetu Gdańskiego. Przy wyborze najlepszego rozwiązania zespół ekspertów oceniał nie tylko wartość merytoryczną proponowanych rozwiązań, ale również sposób prezentacji i obrony własnego projektu – umiejętności bardzo cenione w dzisiejszym świecie.

W drugim dniu Forum odbyły się szkolenia prowadzone przez ekspertów branży TSL. Pierwszym etapem było szkolenie odwołujące się do głównego zadania postawionego studentom. Jacek Machocki i Marek Biesiekierski z DGL Polska w szczegółach pokazali studentom, w jaki sposób przygotować się i skutecznie zrealizować restrukturyzację w przedsiębiorstwie, jak poradzić sobie z pozornie błahymi, a jednak istotnymi problemami. W dalszej części spotkania swoje prelekcje wygłosili Adam Brzozowski (HRK) i Anna Kalinowska (GEFCO Polska), Jarosław Lewandowski (Logistics Service) oraz Olga Aniszczuk i Tomasz Wardak (DSV Solutions).

W sobotę, trzeciego dnia Forum uczestnicy udali się do magazynu części zamiennych firmy GEFCO w Grodzisku Mazowieckim. Jego prezentacja została podzielona na 2 części: teoretyczną w formie wykładu oraz praktyczną, podczas której studenci mieli możliwość nie tylko obejrzenia magazynu, ale również samodzielnego wykonania procesu przyjęcia i wydania towaru.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 w ESA logistika - nowy magazyn w…

Dynamiczny start 2018 w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny, będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj