logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

DHL testuje zarządzanie trasami z wykorzystaniem RFID

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Deutsche Post DHL zaprezentował w Berlinie projekt pilotażowy SmartTruck. Na wyznaczonych trasach w centrum Berlina będą jeździć dwa samochody dostawcze wyposażone w oprogramowanie do dynamicznego planowania trasy. Wdrażając to rozwiązanie, Deutsche Post DHL testuje funkcjonalność i wydajność nowatorskiej technologii oraz planuje zwiększenie swojego wkładu w działania na rzecz ochrony środowiska.

- To nowa koncepcja w naszej branży - powiedział dr Keith Ulrich, prezes Technology&Innovation Management Deutsche Post DHL. - To pierwszy system, który odnotowuje takie informacje o ruchu ulicznym w czasie rzeczywistym, jak korki czy budowy i odpowiednio dostosowuje trasę przejazdu samochodu.

Jest to możliwe dzięki monitorowaniu pojazdów DHL i prawie 500 berlińskich taksówek przez system GPS (Global Positioning System), który zapewnia dokonywanie pomiarów przepływu ruchu w centrum miasta i pozwala na odpowiednie reagowanie. 

Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii wspiera projekt będący częścią inicjatywy „Inteligentna logistyka w transporcie towarów i transakcjach handlowych - innowacyjna zachęta dla rynków przyszłości” (Intelligente Logistik im Güter- und Wirtschaftsverkehr - Innovationsoffensive für die Märkte von morgen). Celem SmartTruck, projektu badawczego finansowanego ze środków publicznych, jest udowodnienie, w jaki sposób przy zastosowaniu inteligentnych technologii, można zmniejszyć ruch w centrum miast przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności firm logistycznych. Jest to element łańcucha działań Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii mającego na celu promowanie inteligentnej logistyki.

SmartTrucks zaprojektowano nie tylko po to, by chronić środowisko. Poprawiają one obsługę procesu nadawania i odbioru przesyłek. Przewożone przesyłki posiadają tagi z identyfikacją radiową (RFID). Umożliwia to ich rejestrowanie i bieżący monitoring. Dzięki SmartTruck DHL może zapewnić większą precyzję odbioru i dostarczania przesyłek, szybciej reagować na pilne zlecenia i określać dokładny czas odbioru przesyłek. Klienci będą powiadamiani SMS-em o planowanym czasie odbioru ich przesyłek.

Technologię SmartTruck opracowano w Centrum Innowacji DHL. Oprócz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii w projekt zaangażowane są także: Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt (Niemieckie Centrum Przestrzeni Kosmicznej), Deutsche Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz (Niemieckie Centrum Badawcze nad Sztuczną Inteligencją), Motorola i Quintiq. W ciągu trwającego trzy miesiące pilotażu oba pojazdy SmartTrucks dokonają dziennie około 500 odbiorów i dostaw przesyłek. Gdy testy zakończą się sukcesem, planowane jest zainstalowanie SmartTrucks na około 160 trasach ekspresowych w Berlinie i innych lokalizacjach.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj