logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Koszty stosowania rozwiązań informatycznych w logistyce i transporcie Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa w dobie ogromnej konkurencji rynkowej wskazuje na ciągle rosnące znaczenie stosowania nowoczesnych systemów informatycznych, które w sposób kompleksowy wspomagają procesy zarządzania.

W wielu sektorach gospodarki możemy mówić o zróżnicowanym poziomie ich zastosowania, jednakże w branży transportowo - logistycznej, gdzie zachodzi procesowe podejście do realizacji zadań stosowanie rozwiązań informatycznych i telematycznych, wydaje się koniecznością. Umiejętne wdrożenie i ich wykorzystywanie bywa drogą do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Z kolei technologie informatyczne nie rozwijają się w rynkowej próżni, ale w ścisłym związku z sytuacją gospodarczą i dostarczają rozwiązań odpowiadających na konkretne zapotrzebowanie. Czasami wyprzedzają świadomość zaistnienia tego zapotrzebowania u potencjalnych odbiorców. Nie jest bowiem przypadkiem, że rozwój e-biznesu czy rozwiązań EDI idzie w parze z rozwojem rynku korporacyjnego oraz dominacji tendencji integracyjnych i globalizacyjnych. Zastosowanie technologii informatycznych i telekomunikacyjnych doprowadziło również do niemal całkowitej automatyzacji procesów przetwarzania i przesyłania danych, w których rola człowieka sprowadza się jedynie do sprawowania nadzoru. Zatem rozwiązania te ułatwiają pracę, wymianę informacji z klientem, skracają czas trwania procesów logistycznych i eliminują błędy ludzkie.

W wielu publikacjach bardzo szeroko omawiane są struktury systemów informatycznych, podejścia do ich projektowania, zastosowania odpowiednich technologii informatycznych oraz realizowanych funkcji. Bardzo niewiele natomiast mówi się zarówno o efektywności wykorzystania systemów informatycznych jak i kosztach, które towarzyszą ich produkcji, wdrażaniu i nadzorowi. Z reguły oceny takiej dokonują tylko przedsiębiorstwa duże i średnie, które inwestują znacznie większe środki finansowe na implementację dostosowanych do ich potrzeb rozwiązań, a także dysponujące odpowiednio wyspecjalizowanym personelem.

Systemy informatyczne w logistyce i transporcie
Cytując M. Chaberka, który w opracowaniu pt. "Informatyczne narzędzia procesów logistycznych" pisze: Nie sposób wyobrazić sobie możliwości realizacji zadań logistyki na poziomie 6W, bez wsparcia informatycznego, można odnieść wrażenie, że działalność logistyczna i transportowa musi współzależnie być zdeterminowana stosowaniem rozwiązań informatycznych. Tak postawiona teza wydaje się jednak słuszna jedynie w przypadku przedsiębiorstw o całkowicie ukształtowanej strukturze i pozycji na rynku usług logistycznych, zwłaszcza dużych korporacji, często o charakterze ponadnarodowym lub światowym. W Polsce mamy nadal do czynienia z bardzo dużym rozdrobnieniem firm świadczących usługi logistyczne. Analizując ranking największych firm logistycznych, działających w naszym kraju na podstawie danych podawanych przez Rzeczpospolitą, według wielkości przychodów ze sprzedaży podstawowej TSL w 2011 roku, w grupie 500 przedsiębiorstw zaledwie 30 firm uzyskało przychód w wysokości ponad 100 mln zł, a 59 firma rankingu uzyskała tylko ponad 7 mln zł przychodu. Jeżeli odniesiemy to do definicji dotyczącej sektora MSP to jasno wynika, że mamy w tej branży bardzo istotny podział na firmy duże (w tym przypadku 42 przedsiębiorstwa), średnie (zaledwie kilkanaście przedsiębiorstw) oraz małe i mikro, które stanowią ponad 88% sektora. W rankingu jako osobne podmioty traktowane są firmy kurierskie.
Regułę powyższą potwierdza również statystyka dotyczącą reprezentatywnej części polskiego transportu drogowego w postaci liczby przedsiębiorstw i liczby posiadanych wypisów licencyjnych na transport międzynarodowy rzeczy i osób na dzień 31 stycznia 2012 roku.

Artykuł zawiera 24130 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 2/2013

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 grudzień 2013 12:48
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

PKP CARGO S.A. zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV "Parowozjadę", która będzie...

Poczta Polska ze specjalną ofertą dla cudzoziemców

Poczta Polska ze specjalną ofertą dla cudzoziemców

Poczta Polska oferuje usługi obywatelom Ukrainy, którzy stanowią największą grupę cudzoziemców przebywających w Polsce. W...

Transatlantycki handel i zaawansowana produkcja samolotów

Transatlantycki handel i zaawansowana produkcja samolotów

DB Schenker opracował efektywny system logistyczny dla końcowego montażu Airbusa na linii produkcyjnej w Mobile...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj