logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

ECR - nowe wyzwania w zarządzaniu łańcuchem dostaw

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Referat został zaprezentowany na Polskim Kongresie Logistycznym Logistics 2008 - "Nowe wyzwania - nowe rozwiązania", Poznań 7 - 9 maja 2008 r.

Sektor FMCG staje codziennie przed szczególnie trudnym zadaniem, jakim jest zapewnienie stałej dostępności tysięcy produktów konsumenckich służących zaspokajaniu bieżących potrzeb w warunkach losowego popytu, którego cechą jest duża zmienność i wrażliwość na wiele różnorodnych czynników. Wyzwolona przez konieczność radzenia sobie z warunkami narzuconymi przez rynek i otoczenie konkurencyjne innowacyjność w tym sektorze powoduje, że wypracowane przez niego rozwiązania, dotyczące między innymi sfery logistyki, przenoszą się do innych sektorów i branż jako dobre praktyki i wzorce działań. Mimo tego przywództwa firmy sektora FMCG mają rosnące problemy z obsługiwaniem popytu, których głównymi przyczynami poza samą jego naturą są: masowość sprzedaży i wielość oraz różnorodność powiązań handlowych w ramach często rozbudowanych łańcuchów dostaw tworzących skomplikowane struktury sieci gospodarczych. ECR - efektywna reakcja łańcucha dostaw na potrzeby konsumenta dostarcza rozwiązań organizacyjnych, informacyjnych i technologicznych, które na gruncie integracji działań i rozwoju partnerstwa we współpracy handlowej potrafią przeciwdziałać problemom oraz wyzwalają wartość będącą źródłem zyskowności działań i satysfakcji klienta. Dziesięcioletni dorobek ECR w Polsce dostarcza wystarczających przykładów pokazujących, co warto i należy robić, aby działać efektywnie, ale pokazuje również, jak wiele jest jeszcze do zrobienia zarówno w obrębie operacji i procesów realizowanych od lat jak i w obszarach aktywności, do których zmuszają przedsiębiorstwa nowe wyzwania rynku.

Wstęp
Łańcuch dostaw jest podstawową formą konfiguracji sieci gospodarczej służącą zaspokajaniu popytu na produkty i usługi. Stąd zagadnienia koordynacji przepływu i wszelkie problemy związane z funkcjonowaniem sfery logistyki powinny być postrzegane i rozpatrywane z jego perspektywy. Temu celowi służy nie tylko znana od lat koncepcja zarządzania łańcuchem dostaw, ale także, a może przede wszystkim zrozumienie natury przepływu dóbr i informacji w logistyce jako procesu, który, jeżeli ma problemy w jakimkolwiek miejscu, ujawni je w sposobie reakcji na popyt i odpowiedzi na niego w kategoriach czasowych, kosztowych i jakościowych. Konfrontacja rynkowa na gruncie konkurencji powinna eliminować zachowania nieefektywne. Na szczęście dla outsiderów tak nie jest, ponieważ łańcuch dostaw jako struktura prosta i przejrzysta, w rzeczywistości uwikłany jest w sieć współzależności wynikających z sieciowej natury przepływu, którego "infrastrukturą" nie jest łańcuch, a sieć dostaw. Trudno nią zarządzać, a tym bardziej koordynować z uwagi na fakt, że przedsiębiorstwa współpracują z wieloma dostawcami i odbiorcami równocześnie w wielu łańcuchach dostaw o różnej orientacji rynkowej i stosujących różne strategie i rozwiązania organizacyjne i techniczne. Tym samym łańcucha dostaw nie można wyizolować z jego otoczenia, a w konsekwencji trudno nim zarządzać.

Nie jest to jednak niemożliwe. Chociaż dzięki globalizacji handlu i umiędzynarodowieniu współpracy gospodarczej dostęp do wiedzy i najlepszych praktyk jest dużo łatwiejszy niż kilkanaście lat temu, w zarządzaniu łańcuchem dostaw nadal tkwią znaczne rezerwy. Ich poszukiwanie jest konieczne, a uwalnianie możliwe. Na gruncie zarządzania łańcuchem dostaw możliwe jest budowanie realnej przewagi konkurencyjnej, a integrowanie działań z reguły mniej kosztuje niż inwestycje w zapasy, promocję czy marketing produktu. Na pewno zaś przynosi znacznie większe i, co ważniejsze, trwalsze efekty.
Polski sektor FMCG tworzy 1,18 mln przedsiębiorstw, co stanowi 32,8% wszystkich przedsiębiorstw prowadzących działalność w Polsce. Jest to jednocześnie sektor bardzo innowacyjny w zakresie wykorzystywania technik AIDC, rozwiązań komunikacyjnych i technologii informatycznych, a przy tym posiadający dużą siłę sprawczą w zakresie ich wdrażania. Należy więc oczekiwać, że będzie podobnie zorientowany na sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw. Tak jednak nie jest.

Cały artykuł w formacie PDF.

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 kwiecień 2012 10:54
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Grupa Fracht AG, globalny operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze przemysłu, stawia na rozszerzenie usług...

Air France zaprasza swoich pasażerów do nowej ekologicznej inicjatywy

Air France zaprasza swoich pasażerów do nowej ekologicznej inicjatywy

Linie lotnicze Air France uruchomiły nowy ekologiczny projekt pod nazwą „Trip and Tree” (Podróż i...

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza. Jak wynika z danych Poczty Polskiej, panie szczególnie sobie...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj