Zaloguj się

Optymalizacja systemów transportu i magazynowania poprzez wprowadzanie szeroko pojętej automatyzacji w kontekście konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku europejskim

  •  Matczak Kamil
  • Kategoria: Logistyka
Polecamy! Optymalizacja systemów transportu i magazynowania poprzez wprowadzanie szeroko pojętej automatyzacji w kontekście konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku europejskim

Nowocześni liderzy na europejskim rynku posiadają rozbudowaną sieć logistyczną dystrybucji swoich produktów, zaawansowaną pod względem technologicznym i informacyjnym. Zapewnia im to stałą i ugruntowaną pozycję oraz przewagę konkurencyjną. Jest to istotne z punktu widzenia dystrybutorów produktów na całą Europę. Na międzynarodowym rynku funkcjonuje prężnie działająca infrastruktura logistyczna, będąca fundamentem niezbędnym dla odpowiedniego działania przedsiębiorstwa. Firma musi sprostać wymaganiom, obecnie bardzo zmiennego i wymagającego rynku europejskiego. Przedsiębiorstwa konkurują w zakresie bezbłędnego dostarczenia produktów z magazynu do odbiorcy finalnego w jak najkrótszym czasie. Jest to możliwe poprzez skrócenie czasu poszczególnych operacji oraz wyeliminowanie potencjalnych błędów ludzkich. W tym celu w logistyczną sieć dystrybucji wprowadzana jest na dużą skalę automatyzacja zarówno transportu wewnętrznego, jak i procesów magazynowania.

W artykule poddano analizie działania jednego z największych potentatów rynku europejskiego - koncernu branży przemysłowo-chemicznej, w kontekście optymalizacji transportu i wykorzystania zautomatyzowanego magazynu.

System transportu wewnętrznego
Transport wewnętrzny zyskał w ciągu ostatnich lat na znaczeniu. Wynika to z faktu, że dany towar posiada wartość tylko wówczas, gdy jest on dostępny w odpowiednim miejscu i czasie. Wcześniej transport wewnętrzny skupiał się na obiekcie, czynności transportowej, obecnie procesie transportowym (jako funkcji). Ewolucja procesu transportowego przyczyniła się do stworzenia systemu nowych urządzeń i maszyn oraz rozwoju systemów automatyzacji. Transport wewnętrzny powinien być rozpatrywany jako cały system, co pozwala na wprowadzenie tańszych i lepszych rozwiązań transportowych. Najbardziej sprawne są elastyczne systemy produkcyjne, gdzie większość procesów technologicznych, również transportowych, sterowanych jest przy pomocy systemu komputerowego.

Automatyzacja magazynu
Nowoczesny rynek wymusza zastosowanie nowoczesnych technologii i automatyzacji w zarządzaniu magazynem. Automatyzację magazynu należy definiować jako wprowadzenie nowej technologii. Zazwyczaj jest ona innowacyjna i droga, jednak w rezultacie jej wdrożenie prowadzi do zmniejszenia kosztów oraz podniesienia konkurencyjności firmy. W zależności od stopnia zautomatyzowania magazynu wykorzystywane są różne rozwiązania przyspieszające procesy magazynowe.
Automatyzacja pozwala na śledzenie procesów magazynowych w czasie rzeczywistym, kontrolę nad przepływem towarów oraz pełną identyfikację osób, mienia i dóbr. Kody kreskowe stopniowo wypiera technologia RFID. Praca ludzka zastępowana jest przez maszyny. Rolę systemu nadzoru spełnia dedykowany dla danego przedsiębiorstwa system informatyczny (zazwyczaj ERP - Enterprise Resource Planning lub WMS - Warehouse Management System). Najbardziej zaawansowaną formą automatyzacji jest powiązanie systemów informatycznych z pracą w pełni zautomatyzowanych układnic magazynowych, gdzie również w magazynach wysokiego składowania zastępują one pracę ludzką.

 

Cały artykuł jest dostępny poniżej w formacie PDF.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany w piątek, 27 grudzień 2019 16:04
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe