Zaloguj się

Automatyzacja się opłaca

  •  Krzysztof Bielicki, Sente
  • Kategoria: Logistyka

Automatyzacja procesów magazynowych może zostać przeprowadzona na poziomie wykorzystania systemów informatycznych, na przykład poprzez wdrożenie inteligentnych rozwiązań WMS lub na poziomie wyposażenia magazynu, na przykład dzięki wprowadzeniu do magazynu automatycznych regałów czy sorterów.

W dobie transformacji technologicznej automatyzacja procesów magazynowych staje się powoli koniecznością. Wraz ze wzrostem wymagań klientów pojawia się potrzeba, by stale szukać możliwości rozwoju i usprawniać procesy logistyczne. Odpowiednio wyposażony system informatyczny może zauważalnie zmniejszyć liczbę pomyłek i przyczynić się do poprawy efektywności pracy bez konieczności zatrudniania większej liczby pracowników czy zwiększania powierzchni regałowej.
Automatyzacja procesów magazynowych musi być poprzedzona dokładną analizą potrzeb własnej firmy. Kluczowe pytania, na jakie należy sobie odpowiedzieć, brzmią: Jaki jest mój cel biznesowy? Na podstawie jakich wskaźników będę mierzyć realizację tego celu?
Na tym etapie niezwykle ważna jest umiejętność równoważenia celów - decyzja, które z nich są najważniejsze w tym momencie, a których realizację można przesunąć w czasie. Na tej podstawie można zaplanować sposób, w jaki automatyzacja będzie przebiegać.
Automatyzacja magazynu pozwala na poprawę jego wydajności, między innymi poprzez optymalizację czasu realizacji zamówień, wychwytywanie z wyprzedzeniem błędów oraz monitorowanie całościowego stanu magazynu. Przyczynia się również do odciążenia kierowników, dzięki czemu mogą oni skupić się na motywowaniu i budowaniu zaangażowania pracowników. Kolejną, niezwykle istotną, korzyścią jest poprawa jakości procesów kompletacyjnych. System informatyczny, wyposażony w inteligentne algorytmy, może analizować zamówienia w czasie rzeczywistym, grupując je i przypisując najlepszą możliwą metodę kompletacji.
Celem automatyzacji jest usprawnienie procesów zachodzących w magazynie, czego efektem będzie osiągnięcie większej efektywności na linii, obniżenie kosztów, zmniejszenie liczby błędów ludzkich itp. Innym ważnym aspektem jest optymalizacja powierzchni - magazyny wysokiego składowania pozwalają na pełne jej wykorzystanie, ale ze względu na konieczność układania palet i pojemników na dużych wysokościach często wiąże się to z niższą efektywnością. Dzięki automatyzacji można znacząco poprawić precyzję przy realizacji zamówień, ale także bezpieczeństwo przy ich obsłudze.
Skala, w jakiej automatyzacja zostanie wdrożona, w dużej mierze zależy od tego, jak powtarzalne procesy zachodzą w magazynie. Wystandaryzowane produkty i powtarzalne zamówienia pozwalają na łatwe wdrożenie rozwiązań opartych na automatyzacji i osiągnięcie znacznych korzyści z takiej inwestycji. Jednak w przypadku asortymentu występującego w wielu różnych wariantach (duża wariantowość ciężaru, wielkości, formy opakowania itp.) automatyzacja wybranego procesu może okazać się kosztowna, bardzo trudna, a czasem wręcz niemożliwa do realizacji przy obecnie dostępnej technologii.

O automatyzacji czytaj także:

- SONDA: Jakie powinny być główne czynniki motywujące firmy do wdrażania strategii automatyzacji?

- CZASOPISMO LOGISTYKA: Robotyzacja i automatyzacja procesów magazynowych

Ostatnio zmieniany w środa, 11 marzec 2020 11:46
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe