logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Uwarunkowania funkcjonalne i techniczne rozwoju transportu intermodalnego

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Tworzenie nowoczesnych struktur logistycznych na potrzeby efektywnego zarządzania procesami gospodarczymi, przez budowę łańcuchów logistycznych i realizację dostaw zgodnie z zasadą Just in Time, jest ściśle związane z reorganizacją systemu transportowego oraz zmianą charakteru działających w nim podmiotów. Transport intermodalny to przewóz towarów w tej samej zintegrowanej jednostce ładunkowej za pomocą różnych środków transportowych, bez potrzeby ich rozformowywania i zmiany. W Europie rozpowszechnił się transport intermodalny pod nazwą transportu kombinowanego, który jest zalecany do przewozu ładunków w ruchu krajowym na odległość 400-500 km, a w ruchu międzynarodowym na odległość 800-1000 km.
W tym rodzaju transportu występuje zjawisko wewnętrznej integracji procesów transportowych, przebiegające na płaszczyznach :
• techniczno-technologicznej (przystosowanie infrastruktury liniowej i punktowej oraz środków transportowych z różnych gałęzi, a także urządzeń przeładunkowych i magazynowych do obsługi tej samej, zunifikowanej jednostki ładunkowej)
• organizacyjnej (specjalistyczne struktury organizacyjne w postaci operatorów zaangażowane w realizację kompleksowych procesów transportowych)
• dokumentacyjnej (jeden dokument transportowy na całą trasę dostawy)
• cenowej (podobne lub takie same zasady kwotowania ceny za przewóz jednostki ładunkowej środkami różnych gałęzi transportu)
• prawnej (jednolity system regulacji i odpowiedzialności).

Najbardziej widoczna jest płaszczyzna integracji technicznej. Nowe technologie przeładunku, związane z tworzeniem nowej infrastruktury centrów logistycznych wskazują jak wiele można jeszcze osiągnąć, aby uzyskać większą płynność i przepustowość korytarza transportowego. Tworzenie w Polsce centrów logistycznych zdolnych do funkcjonowania w systemie logistycznym Europy, wymaga opracowania i wdrażania nowych intermodalnych technologii przeładowczych. Technologia przeładunku warunkuje maszyny i urządzenia przeładunkowe, maszyny przewozowe, zintegrowane jednostki ładunkowe, fronty ładunkowe, wielkość i pojemność placów składowych. Technologia ta wpływa również na ofertę usług transportowych, koszty opracowania ich technologii, itp. Przewozy kombinowane stanowią w Polsce zaledwie 0,2% przewozów ogółem. W krajach UE udział ten wynosi 5 do 15%. Pomimo istnienia różnych technologii przeładunkowych można wyróżnić pewne główne kierunki technologii transportu intermodalnego. Udziały procentowe poszczególnych technik w Polsce i UE przedstawiono na rysunku 1 i 2.

Technika transportu intermodalnego
W odniesieniu do transportu towarów technologie transportu dzielą się na:
- technologie uniwersalne
- technologie zunifikowane
- technologie specjalizowane.
Transport intermodalny, w którym jednostkami ładunkowymi są zintegrowane jednostki ładunkowe zalicza się do technologii zunifikowanych. Szczegółowy podział technologii tej odmiany transportu może dotyczyć:
- kryterium sposobu przeładunku
- kryterium usytuowania urządzenia przeładunkowego
- kryterium rodzaju zintegrowanej jednostki ładunkowej.
Usystematyzowanie technologii transportu i technologii przeładunków ma na celu ułatwienie analizy z punktu przydatności do wykorzystania w określonych warunkach. Zbiór rozwiązań w postaci katalogu, może być inspiracją dla projektantów do poszukiwań nowych, dojrzalszych rozwiązań w tej dziedzinie.

Ze względu na sposób przeładunku wyróżnia się:
- przeładunek poziomy (roll on - roll off)
- przeładunek pionowy (lo - lo)
- przeładunek mieszany (com - ro).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2007 10:46
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj