logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Symulacja - narzędzie analizy przepływu towarów w systemie dystrybucyjnym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podniesienie poziomu zarządzania z poziomu przedsiębiorstwa i poprawy jego funkcjonowania na poziom całego łańcucha dostaw wymusza szczegółowe planowanie przepływu towarów pomiędzy wszystkimi ogniwami łańcucha. Dodatkowym utrudnieniem w dziedzinie zarządzania łańcuchem dostaw jest fakt, że wiele nowych koncepcji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw w tym łańcuchu, pomimo że wymaga decyzji na poziomie operacyjnym, jest możliwa do oceny dopiero w dłuższym okresie.

Klasyczne modele analityczne, wciąż wykorzystywane we wspomaganiu planowania przepływu dóbr, nie są już wystarczająco szczegółowe dla potrzeb koordynacji przepływu produktów pomiędzy ogniwami łańcucha dostaw. Coraz częściej do analizy procesów zachodzących w łańcuchach dostaw jest wykorzystywana symulacja. Nowym, często stosowanym podejściem w symulacyjnej analizie przepływu produktów w łańcuchu dostaw jest podejście interaktywne. Pozwala ono szczegółowo śledzić wszystkie wielkości charakteryzujące analizowaną konfigurację łańcucha oraz wielkości przepływów pomiędzy ogniwami. Ponadto, dzięki specjalnym interfejsom użytkownika, umożliwia uczestniczenie w symulacji zespołom ludzkim.

Struktura systemu symulacji
System został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał symulowanie kluczowych procesów biznesowych, realizowanych we wszystkich ogniwach łańcucha logistycznego. Podstawowymi obiektami w systemie są: węzeł, produkt oraz pojazd. Węzeł określa geograficzne położenie ogniwa łańcucha dostaw, a także jego maksymalną pojemność. Produkt to obiekt, który reprezentuje dobra przesyłane pomiędzy węzłami. Pojazd odpowiada środkom transportu, używanym do przemieszczania produktów pomiędzy lokalizacjami. W systemie wyróżniono cztery grupy węzłów:
• dostawca - realizuje dostawy towarów
• producent - realizuje transformację produktów w inne produkty
• odbiorca - zamawia i przyjmuje produkty
• operator - odpowiada bazie działu lub firmy spedycyjnej.

Na rysunku 1 przedstawiono przykładową strukturę łańcucha dostaw, w której przepływy można symulować przy pomocy opisywanego systemu. Jedno ogniwo łańcucha dostaw może być odzwierciedlane w systemie przez jeden lub kilka węzłów należących do różnych grup. Zakres funkcji realizowanych przez system symulacyjny w każdym ogniwie zależy od typów węzłów w danej lokalizacji. Przepływ produktów między ogniwami jest możliwy wyłącznie wtedy, gdy bezpośrednio współpracujące ze sobą węzły należą do odpowiednich grup. Przykładowo ogniwo, które nie jest dostawcą, nie może zaopatrywać odbiorcy, a przesyłanie towarów może odbywać się tylko przy zaangażowaniu węzła typu operator. Dodatkowo do węzłów typu operator są przypisane pojazdy (każdy pojazd dokładnie do jednego węzła). Podczas realizacji dostawy pojazd musi rozpoczynać i kończyć trasę w węźle, do którego jest przypisany.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" nr 5/2007.

Ostatnio zmieniany czwartek, 10 styczeń 2008 15:12
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj