Zaloguj się

System automatycznej dystrybucji: Część 2 - case study

  •  Choquet Magdalena
  • Kategoria: Logistyka

Automatyczny system sortowania umożliwił hiszpańskiemu dystrybutorowi odzieży dziecięcej Millamed radykalną poprawę procesu realizacji zamówień w centrum dystrybucyjnym w Maladze. Wolumen, który Millamed obsługiwał w ciągu całego tygodnia jest teraz przerabiany w trakcie jednego dnia roboczego. Cechy systemu, to:

  • ZWIĘKSZENIE PRODUKTYWNOŚCI - nowy system obsłuży w ciągu jednego dnia zamówienia realizowane uprzednio w trakcie całego tygodnia
  • DORADZTWO I METODA DBI (Design Build Integrate) - analiza danych operacyjnych, dokładne opisanie istniejących procesów oraz wybór właściwych rozwiązań technicznych zaowocowały rozwiązaniem odpowiadającym wymaganiom zarówno dnia dzisiejszego, jak i celom biznesowym Millamedu na najbliższe parę lat
  • AUTOMATYZACJA - wprowadzenie automatyzacji procesów pozwoliło na stabilne zwiększenie wydajności procesów, wpłynęło na usprawnienie załadunku i magazynowania produktów
  • WIARYGODNA KONTROLA PROCESU - nowoczesne oprogramowanie i usprawniony przepływ towarów zwiększyły wiarygodność informacji na temat stanów magazynowych oraz umożliwiły automatyczne generowanie niezbędnych raportów.

Wyzwanie
Sprzedaż ubrań spod marki Charanga wzrastała z roku na rok o 30%. Aby poradzić sobie z takim wzrostem sprzedaży, nie wystarczyła już przeprowadzka do nowego centrum dystrybucyjnego Millamedu o powierzchni 12 000 m kw. oraz drobne modyfikacje w procesie realizacji zamówień. Konieczna była dokładna analiza istniejącego procesu i przygotowanie zupełnie nowego rozwiązania.
Zamówienia dla 168 sklepów Millamedu, zlokalizowanych w Hiszpanii, Portugalii, na Środkowym Wschodzie oraz w Ameryce Południowej, kompletowane były ręcznie. Firma była w stanie obsłużyć dwie pełne kompletacje otrzymanych zamówień na tydzień. Dodatkowe obciążenie dla dystrybucji stanowiły zamówienia dla outletów (Factory Outlets), w których prowadzono sprzedaż zeszłorocznych kolekcji. Millamed potrzebował całkowicie nowego modelu pracy; modelu, który gwarantował poprawę czasu reakcji centrum dystrybucyjnego na zamówienia ze sklepów, a także znaczną redukcję błędów, poprawę kontroli nad procesami i szybki dostęp do danych.
Rozwiązaniem okazał się system sortujący - nie tylko dla potrzeb biznesowych dnia dzisiejszego, ale także na najbliższe lata, dając Millamedowi możliwość sprawnego zarządzania prognozowaną sprzedażą w ciągu nadchodzących lat. Wdrożone rozwiązanie umożliwia obsługę dwóch pełnych kompletacji (Picking Waves), przeznaczonych dla sklepów z marką Charanga oraz pojedynczej fali zamówień dla Outletów (Factory Outlets) - wszystko w ciągu jednego dnia!

System
Wdrożony system składa się z 43 metrowego urządzenia sortującego, zamontowanego na stalowej ramie na wysokości 3,5 m nad poziomem podłogi. Wokół głównej ramy sortera, opartej na koncepcji karuzeli, porusza się 118 metalowych tacek - podzielonych na dwie równe, ruchome części, które otwierają się nad docelowym miejscem zrzutu dokładnie tak, jak luki w bombowcach - stąd nazwa dla całego urządzenia: sorter "bomb bay". Poniżej krążących tacek znajduje się 100 miejsc zrzutu (tak zwane "drop stations").

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2010.

 
Ostatnio zmieniany w piątek, 09 marzec 2012 09:44
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe