logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rzeczywistość rozszerzona jako technologia wspierająca telematykę w logistyce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Telematyką określamy zbiór rozwiązań z zakresu telekomunikacji, informatyki oraz elementów automatycznego sterowania w procesie obsługiwanych systemów fizycznych. Telematyka to termin wywodzący się z połączenia słów Tele oraz Informatyka. Początkowo ta dziedzina nauki zwana była teleinformatyką, aczkolwiek na przełomie lat i rozwoju technologicznego zaczęto używać skróconej nazwy - telematyka.


Początkowo telematyka była głównie kojarzona z transportem drogowym. Wykorzystywano ją w celach zwiększenia bezpieczeństwa transportu, zwiększenia jego efektywności oraz zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W chwili obecnej technologia umożliwia wykorzystanie telematyki również w innych dziedzinach aniżeli transport. Jej zastosowania możemy znaleźć w medycynie, przemyśle lub w naukach związanych z gospodarką magazynową.

Systemy wykorzystywane w telematyce nazywamy Inteligentnymi Systemami Transportowymi. Najważniejsze z nich to: urządzenia do monitorowania ruchu (sensory, detektory, wideo detektory), urządzenia nadzoru telewizyjnego (wideo monitoring), systemy pozycjonowania (GPS), systemy automatycznej lokalizacji, urządzenia do pomiarów i monitorowania powietrza lub pogody. Dodatkowo do tej grupy zaliczyć można systemy sterujące online, systemy komunikacji i karty elektroniczne.
Telematyka transportu opiera się głównie na wspólnym działaniu wielu spośród wyżej wymienionych systemów. Urządzenia monitorujące ruch drogowy oraz detektory dostarczają informacji, urządzenia do pomiarów sprawdzają natężenie ruchu, a zdalne systemy zarządzania (np. sygnalizacja świetlną) dostosowują ustawienia systemu tak, aby ruch na danym obszarze odbywał się możliwie jak najsprawniej. Podobne zastosowanie systemów telematycznych w logistyce można by wykorzystać w systemach zarządzania magazynem, a dokładniej w elemencie odpowiadającym przyjmowaniu zamówienia i wydawaniu towarów do magazynu. W systemie takim wykorzystany został detektor, który współpracując z odpowiednim systemem śledzenia jest w stanie rozpoznać odpowiedni towar na półce, oraz komunikując się z głównym programem zarządzającym magazynem wskazać ile danego towaru zostało na magazynie. System taki oparty będzie głównie na systemie rzeczywistości rozszerzonej.

Opis systemu
W systemie zarządzania magazynem pojawia się zgłoszenie, którego celem jest wydanie z magazynu firmy danego produktu (np. książka). W tym momencie osoba zajmująca się obsługą magazynu przesyła dane o produkcie do pracownika, który odpowiedzialny jest za przyniesienie towaru do wydania. Pracownik ten wyposażony jest w specjalny zestaw, w skład którego wchodzą okulary wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość oraz urządzenia służące do nawigacji. System nawigujący sprawdza pozycję pracownika i na podstawie jego lokalizacji wysyła mu informacje o kierunku w jakim powinien się udać, aby znaleźć półkę z towarem zapisanym na zamówieniu. W momencie kiedy program nawigacji doprowadzi użytkownika do odpowiedniej półki swoją pracę rozpoczyna element odpowiadający za lokalizację konkretnego produktu na regale. Pracownik wykorzystując okulary i zamontowaną w nich kamerę używa rzeczywistości rozszerzonej w celu odnalezienia podanego w zamówieniu produktu. Po zidentyfikowaniu produktu system nawigacyjny pomaga odprowadzić pracownika możliwie najszybszą drogą do miejsca w którym towar przekazywany jest dalej. System ten może być również stosowany do lokalizacji kilku produktów jednocześnie. Wówczas, działa on w taki sam sposób jak opisano powyżej, z tą różnicą iż na początku system sam wybiera optymalną drogę jaką musi przebyć pracownik, aby odnalezienie i wydanie towaru odbyło się w możliwie najkrótszym czasie. (...)

Artykuł zawiera 10085 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 17 grudzień 2014 13:58

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Logicor podpisał trzy umowy przedłużenia najmu - łącznie na 37 000 m kw. powierzchni magazynowej...

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

DB Schenker wyznacza nowe kierunki ekologicznej logistyki miejskiej. Po ulicach norweskiego Bergen poruszają się pierwsze...

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Firma Agility uruchomiła platformę Shipa Freight, pierwszą w pełni zintegrowaną usługę spedycyjną online, która umożliwia...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj