logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jakość a budowa sprawnego łańcucha dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Efektywność łańcucha dostaw rozumiana jest jako jego zdolność do osiągania założonych celów i efektów przy możliwie najniższych nakładach koniecznych do ich realizacji. Zdaniem H. Lee najlepsze łańcuchy dostaw cechują się nie tylko dużą szybkością, ale i niskimi kosztami.

Dodatkowo elastycznie reagują na zmiany popytu i podaży. Potrafią się łatwo adaptować do trudnych zmian w strukturach rynku oraz uwzględniają interesy wszystkich podmiotów wchodzących w ich skład. Z kolei zdaniem M. Ciesielskiego idealny łańcuch dostaw powinien umożliwiać odsunięcie w czasie decyzji o produkcji i dostawach podejmowanych na podstawie informacji o popycie, oferować klientom dużą różnorodność produktów i usług oraz minimalizować czas dostawy, zapasy i koszty. Sprawność łańcucha dostaw rozumiana jest natomiast jako jego zdolność do realizacji podstawowych zadań logistycznych oraz nastawienie na minimalizację kosztów oraz jego optymalizację. Ważną cechą efektywnego i sprawnego łańcucha dostaw jest również zgodność celów oraz współpraca i kooperacja wszystkich jego ogniw. Organizacje dążące do realizacji własnych celów i strategii w ramach łańcucha dostaw nie wnoszą wartości dodanej dla pozostałych ogniw łańcucha. Zdaniem J. Bendkowskiego i M. Kramarz sprawność łańcucha dostaw należy definiować jako jego zdolność do realizacji przyjętych zadań logistycznych poprzez optymalizację trzech składowych: jakości, czasu oraz logistycznej obsługi klienta. Doskonalenie wyodrębnionych części sprawnego łańcucha dostaw powinno być wspomagane nowoczesnymi koncepcjami zarządzania. Celem publikacji jest ukazanie w jaki sposób implementacja systemów oraz koncepcji zarządzania jakością może wspierać budowę sprawnego łańcucha dostaw.

Jakość i obsługa klienta jako determinanty sprawnego łańcucha dostaw
Jakość w logistyce definiuje się jako zdolność organizacji do spełniania wymagań i oczekiwań klienta w odniesieniu do:
a) dogodności uzyskania wszelkich informacji oraz składania zamówień,
b) terminowości i niezawodności dostaw,
c) możliwie bezbłędnej realizacji zamówień,
d) terminowej i wrażliwej na potrzeby klienta formy obsługi posprzedażnej.

Z kolei jakość w zarządzaniu łańcuchem dostaw należy rozumieć jako orientacje wszystkich jego ogniw na spełnienie wymagań klienta. Przyjmując orientacje na klienta jako punkt wyjścia do tworzenia optymalnego poziomu jakości w ramach łańcucha dostaw należy dążyć do tego, aby na wejściu do łańcucha znajdowały się wymagania i potrzeby klientów, a na wyjściu zakładany poziom ich zadowolenia. Uwzględniając priorytety klientów przedsiębiorstwa powinny opracować mapę wartości wyrobów. Podstawą budowy mapy są procesy i działania wszystkich przedsiębiorstw tworzących łańcuch dostaw, począwszy od źródeł wydobycia na finalnych odbiorcach kończąc. Działania te są zbieżne z wymaganiami normy ISO 9001, która bazuje na cyklu ciągłego doskonalenia podporządkowanego oczekiwaniom klientów.

 

Artykuł zawiera 13340 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 styczeń 2016 09:34
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy taryfikator kar dla przewoźników już od września

Nowy taryfikator kar dla przewoźników już od września

Aż 12 tysięcy PLN kary maksymalnej może zapłacić przewoźnik drogowy w przypadku naruszenia wybranych regulacji...

Uwaga na kontrolę trzeźwości za granicą - wynik badania może…

Uwaga na kontrolę trzeźwości za granicą - wynik badania może być wyższy niż w Polsce

Większość lata już za nami, ale jeszcze wielu z nas wakacyjne wojaże ma wciąż przed...

Powstaje pierwszy z czterech nowych magazynów w Gdyni

Powstaje pierwszy z czterech nowych magazynów w Gdyni

Realizując strategię rozwoju Portu Gdynia do roku 2030, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., 31 lipca...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj