logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jakość a budowa sprawnego łańcucha dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Efektywność łańcucha dostaw rozumiana jest jako jego zdolność do osiągania założonych celów i efektów przy możliwie najniższych nakładach koniecznych do ich realizacji. Zdaniem H. Lee najlepsze łańcuchy dostaw cechują się nie tylko dużą szybkością, ale i niskimi kosztami.

Dodatkowo elastycznie reagują na zmiany popytu i podaży. Potrafią się łatwo adaptować do trudnych zmian w strukturach rynku oraz uwzględniają interesy wszystkich podmiotów wchodzących w ich skład. Z kolei zdaniem M. Ciesielskiego idealny łańcuch dostaw powinien umożliwiać odsunięcie w czasie decyzji o produkcji i dostawach podejmowanych na podstawie informacji o popycie, oferować klientom dużą różnorodność produktów i usług oraz minimalizować czas dostawy, zapasy i koszty. Sprawność łańcucha dostaw rozumiana jest natomiast jako jego zdolność do realizacji podstawowych zadań logistycznych oraz nastawienie na minimalizację kosztów oraz jego optymalizację. Ważną cechą efektywnego i sprawnego łańcucha dostaw jest również zgodność celów oraz współpraca i kooperacja wszystkich jego ogniw. Organizacje dążące do realizacji własnych celów i strategii w ramach łańcucha dostaw nie wnoszą wartości dodanej dla pozostałych ogniw łańcucha. Zdaniem J. Bendkowskiego i M. Kramarz sprawność łańcucha dostaw należy definiować jako jego zdolność do realizacji przyjętych zadań logistycznych poprzez optymalizację trzech składowych: jakości, czasu oraz logistycznej obsługi klienta. Doskonalenie wyodrębnionych części sprawnego łańcucha dostaw powinno być wspomagane nowoczesnymi koncepcjami zarządzania. Celem publikacji jest ukazanie w jaki sposób implementacja systemów oraz koncepcji zarządzania jakością może wspierać budowę sprawnego łańcucha dostaw.

Jakość i obsługa klienta jako determinanty sprawnego łańcucha dostaw
Jakość w logistyce definiuje się jako zdolność organizacji do spełniania wymagań i oczekiwań klienta w odniesieniu do:
a) dogodności uzyskania wszelkich informacji oraz składania zamówień,
b) terminowości i niezawodności dostaw,
c) możliwie bezbłędnej realizacji zamówień,
d) terminowej i wrażliwej na potrzeby klienta formy obsługi posprzedażnej.

Z kolei jakość w zarządzaniu łańcuchem dostaw należy rozumieć jako orientacje wszystkich jego ogniw na spełnienie wymagań klienta. Przyjmując orientacje na klienta jako punkt wyjścia do tworzenia optymalnego poziomu jakości w ramach łańcucha dostaw należy dążyć do tego, aby na wejściu do łańcucha znajdowały się wymagania i potrzeby klientów, a na wyjściu zakładany poziom ich zadowolenia. Uwzględniając priorytety klientów przedsiębiorstwa powinny opracować mapę wartości wyrobów. Podstawą budowy mapy są procesy i działania wszystkich przedsiębiorstw tworzących łańcuch dostaw, począwszy od źródeł wydobycia na finalnych odbiorcach kończąc. Działania te są zbieżne z wymaganiami normy ISO 9001, która bazuje na cyklu ciągłego doskonalenia podporządkowanego oczekiwaniom klientów.

 

Artykuł zawiera 13340 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 styczeń 2016 10:34
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Mostostal Pomorze z nowym magazynem na Wyspie Ostrów

Mostostal Pomorze z nowym magazynem na Wyspie Ostrów

Firma Mostostal Pomorze, wyspecjalizowany wykonawca robót w branży konstrukcji stalowych, wynajęła ponad 1500 m kw....

Szybsze opłacanie faktur celnych z DHL Express

Szybsze opłacanie faktur celnych z DHL Express

Jednym z celów DHL Express jest upraszczanie handlu międzynarodowego, dlatego firma wdrożyła kolejną innowację dla...

Po raz siódmy wezmą się za elektrośmieci

Po raz siódmy wezmą się za elektrośmieci

Od 27 maja do 14 czerwca br. dziesięć firm z branży nieruchomości komercyjnych przeprowadzi zbiórkę...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj