logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Efektywne zarządzanie czasem w projektach logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jednym z istotnych zagadnień analizowanych obecnie w logistyce jest problematyka zarządzania realizacją projektów logistycznych. W ramach niej badane są m.in.: lokalizacja zakładów produkcyjnych, budowa magazynów, wdrożenie systemu WMS, wybór systemu magazynowania, wybór środków transportu, optymalizacja tras przewozu, zmiana operatora logistycznego, zmiana procesów logistycznych, wdrożenie lub rozbudowa systemu IT wspierającego logistykę, wdrożenie lub rozbudowa systemu klasy ERP, wybór nowego dostawcy.

Wzrost inwestycji jest obserwowany we wszystkich podstawowych gałęziach związanych z rynkiem usług transportowych i spedycyjnych, budową centrów dystrybucyjnych / logistycznych, a szczególnie widoczny jest w infrastrukturze drogowej, miejskiej, ochronie środowiska (green logistics). Ma to niewątpliwie związek m.in. ze stałym dopływem środków z funduszy Unii Europejskiej. Z drugiej strony zauważalne są negatywne czynniki mające wpływ na organizację i koszt przedsięwzięć logistycznych. Do nich należą m.in.: znaczący wzrost kosztów pracy, wzrost cen materiałów budowlanych, energii, paliw, emigracja wielu wykształconych i wykwalifikowanych pracowników do krajów UE.
Wymienione wyżej czynniki, związane z obecną sytuacją ekonomiczną, powodują, że znaczenie optymalnego planowania przedsięwzięć logistycznych, które uwzględnia wszelkie możliwe ograniczenia realizacyjne, będzie stale wzrastać.

Funkcja planowania w zarządzaniu projektami logistycznymi
W problemach zarządzania projektami logistycznymi istotne znaczenie mają zagadnienia ich organizacji, a szczególnie planowania. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza powoduje, że powszechnie stosowane metody planowania wymagają udoskonalania, tak aby lepiej odzwierciedlały pojawiające się nowe potrzeby rynku.
Planowanie jest integralną częścią projektu logistycznego. W ogólnym sensie jest ono procesem twórczym, który zmierza do określenia celów i ustalenia sposobów ich osiągnięcia. Proces ten jest sekwencyjny. Na planowanie składają się kolejno: prognozowanie / szacowanie, programowanie i tworzenie planu. W przypadku planowania przedsięwzięcia logistycznego główną częścią tego procesu jest harmonogramowanie, tj. utworzenie przez wykonawcę harmonogramu prac, w którym ustalone zostają terminy realizacji zadań oraz uwzględniona jest przyjęta alokacja zasobów (kapitału, pracowników, sprzętu, itd.).
Utworzenie harmonogramu jest wynikiem przyjęcia założeń odnośnie do planu strategicznego i operacyjnego wykonawcy oraz przewidywanych ograniczeń realizacyjnych. Bez wątpienia powinno się również uwzględniać ryzyko i niepewność związane z planowanym przedsięwzięciem, ograniczenia wynikające z budżetu oraz dyrektywnych terminów jego realizacji.

Artykuł zawiera 33 480 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 czerwiec 2016 11:30
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Dwie spółki z Grupy PKP CARGO wystąpiły o dofinansowanie projektów intermodalnych ze środków unijnych. Przedmiotem...

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj