logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Efektywne zarządzanie czasem w projektach logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jednym z istotnych zagadnień analizowanych obecnie w logistyce jest problematyka zarządzania realizacją projektów logistycznych. W ramach niej badane są m.in.: lokalizacja zakładów produkcyjnych, budowa magazynów, wdrożenie systemu WMS, wybór systemu magazynowania, wybór środków transportu, optymalizacja tras przewozu, zmiana operatora logistycznego, zmiana procesów logistycznych, wdrożenie lub rozbudowa systemu IT wspierającego logistykę, wdrożenie lub rozbudowa systemu klasy ERP, wybór nowego dostawcy.

Wzrost inwestycji jest obserwowany we wszystkich podstawowych gałęziach związanych z rynkiem usług transportowych i spedycyjnych, budową centrów dystrybucyjnych / logistycznych, a szczególnie widoczny jest w infrastrukturze drogowej, miejskiej, ochronie środowiska (green logistics). Ma to niewątpliwie związek m.in. ze stałym dopływem środków z funduszy Unii Europejskiej. Z drugiej strony zauważalne są negatywne czynniki mające wpływ na organizację i koszt przedsięwzięć logistycznych. Do nich należą m.in.: znaczący wzrost kosztów pracy, wzrost cen materiałów budowlanych, energii, paliw, emigracja wielu wykształconych i wykwalifikowanych pracowników do krajów UE.
Wymienione wyżej czynniki, związane z obecną sytuacją ekonomiczną, powodują, że znaczenie optymalnego planowania przedsięwzięć logistycznych, które uwzględnia wszelkie możliwe ograniczenia realizacyjne, będzie stale wzrastać.

Funkcja planowania w zarządzaniu projektami logistycznymi
W problemach zarządzania projektami logistycznymi istotne znaczenie mają zagadnienia ich organizacji, a szczególnie planowania. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza powoduje, że powszechnie stosowane metody planowania wymagają udoskonalania, tak aby lepiej odzwierciedlały pojawiające się nowe potrzeby rynku.
Planowanie jest integralną częścią projektu logistycznego. W ogólnym sensie jest ono procesem twórczym, który zmierza do określenia celów i ustalenia sposobów ich osiągnięcia. Proces ten jest sekwencyjny. Na planowanie składają się kolejno: prognozowanie / szacowanie, programowanie i tworzenie planu. W przypadku planowania przedsięwzięcia logistycznego główną częścią tego procesu jest harmonogramowanie, tj. utworzenie przez wykonawcę harmonogramu prac, w którym ustalone zostają terminy realizacji zadań oraz uwzględniona jest przyjęta alokacja zasobów (kapitału, pracowników, sprzętu, itd.).
Utworzenie harmonogramu jest wynikiem przyjęcia założeń odnośnie do planu strategicznego i operacyjnego wykonawcy oraz przewidywanych ograniczeń realizacyjnych. Bez wątpienia powinno się również uwzględniać ryzyko i niepewność związane z planowanym przedsięwzięciem, ograniczenia wynikające z budżetu oraz dyrektywnych terminów jego realizacji.

Artykuł zawiera 33 480 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 czerwiec 2016 13:30
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kurierzy GLS dostarczają zamówienia online dla klientów IKEA

Kurierzy GLS dostarczają zamówienia online dla klientów IKEA

Teraz obsługa zamówień online w IKEA będzie przebiegać jeszcze szybciej i sprawniej. To możliwe m.in....

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

Dachser jako jeden z pierwszych operatorów logistycznych w Czechach używa 25-metrowych ciężarówek do codziennych przewozów...

Dekpol buduje Flex Gdańsk BCL (Bałtyckie Centrum Logistyczne)

Dekpol buduje Flex Gdańsk BCL (Bałtyckie Centrum Logistyczne)

Dekpol rozpoczął budowę dwóch nowoczesnych hal magazynowo-usługowych w Gdańsku na terenie Wyspy Portowej. Obiekty składać...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj