logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Usprawnienie procesu sterowania przepływem materiałów w magazynie z wykorzystaniem sieci Petriego Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mimo wyraźnej tendencji do zwiększenia się rotacji dóbr, magazynu nie da się wyeliminować. Magazyn stanowi nieodzowny element systemu logistycznego.

Główną przyczyną takiego stanu jest czas trwania procesów transportowych, który może spowodować pojawienie się kosztów wyczerpania zapasu, związanego na przykład z postojem produkcji. Magazyn nie stanowi jedynie obiektu przeznaczonego do gromadzenia dóbr materialnych w wyodrębnionej przestrzeni, jest bowiem odpowiedzialny za szereg czynności takich jak: czasowe przyjmowanie, składowanie, przechowywanie, kompletowanie, przemieszczanie, konserwację, ewidencjonowanie, kontrolowanie i wydawanie dóbr materialnych. Zatem oprócz składowania materiału/towaru do zadań magazynu należą również działania manipulacyjne. Są one odpowiedzialne za przyjmowanie i wydawanie materiałów, przemieszczenia się materiałów w magazynie i czynności powodujące zmianę postaci ładunku. Realizacja procesów manipulacyjnych jest możliwa dzięki istnieniu odpowiedniej infrastruktury i środków transportowych oraz urządzeń pomocniczych. W przypadku zautomatyzowanego magazynu istotną rolę odgrywa sterowanie procesami składowania i manipulacji w szczególności procesami odpowiedzialnymi za przepływ materiałów, które występują w każdym obiekcie magazynu.

W artykule zaprezentowano propozycję usprawniania procesu sterowania poprzez modelowanie przepływu materiałów z wykorzystaniem sieci Petriego. Sieci Petriego są dobrym narzędziem do modelowania procesów dyskretnych oraz algorytmów sterujących takimi procesami. W literaturze naukowej można znaleźć szereg publikacji omawiających różnego rodzaju sieci Petriego i ich zastosowanie. W zależności od charakteru i właściwości modelowanego procesu, do modelowania algorytmów sterowania można dobrać odpowiedni rodzaj sieci. W modelowaniu algorytmów złożonych systemów sterowania przydatne są hierarchiczne sieci Petriego. Dla obiektów sterowania, w których zachodzą zdarzenia o charakterze stochastycznym, można stosować sieci rozmyte. Model sieci Petriego przed implementacją można poddać analizie formalnej, co daje możliwość zidentyfikowania i usunięcia błędów logicznych i formalnych, już na etapie projektowania. Utworzona struktura umożliwia usprawnienie procesu sterowania z uwagi na łatwość ewaluacji prostego, wizualnego zapisu warunków i działań. W publikacjach można znaleźć opis zastosowania sieci Petriego do modelowania procesów transportowych. W artykule omówiono przykłady zastosowań sieci Petriego do sterowania przydziałem zadań dla wózków transportowych oraz realizację sterowania nadrzędnego przepływem materiałów w magazynie.

Artykuł zawiera 25830 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 18 styczeń 2017 16:47
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Bezpieczeństwo żywności - technologia X-RAY w branży mleczarskiej

Bezpieczeństwo żywności - technologia X-RAY w branży mleczarskiej

Wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń w produktach mlecznych nie jest łatwe z wielu przyczyn. Utrudnione może być...

70 procent placówek pocztowych zlokalizowanych jest w średnich i małych…

70 procent placówek pocztowych zlokalizowanych jest w średnich i małych miejscowościach

Często placówki pocztowe są tam, gdzie nie ma żadnych innych instytucji finansowych czy państwowych. Blisko...

Pociąg zastąpi samolot na trasie z Brukseli do Amsterdamu

Pociąg zastąpi samolot na trasie z Brukseli do Amsterdamu

Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze zastąpią jeden ze swoich lotów oferowanych codziennie na trasie z Brukseli...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj