logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Komputerowe wspomaganie controllingu procesów logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coraz częściej logistyka jest postrzegana jako zintegrowany system zarządzania strukturą obiegu produktów, towarów i informacji w warunkach poszerzania skali działania przedsiębiorstwa, wydłużania się łańcucha logistycznego, nasilania się konkurencyjności i wzrostu znaczenia obsługi klienta.

W takich warunkach istnieje silna potrzeba koordynowania podejmowanych decyzji, działań i wykorzystywania dodatkowych informacji oraz narzędzi zarządzania. Realizacja funkcji logistycznych w przedsiębiorstwie wymaga analizy coraz większej ilości różnych danych, dzięki którym można określić koszty i czynności logistyczne. W konsekwencji, znaczenie controllingu logistyki cały czas dynamicznie rośnie. Controlling logistyki rozumiany jest jako realizacja zadań controllingowych w obszarze logistyki przedsiębiorstwa, takich jak koordynacja określonych działań w zakresie planowania, kontroli, gromadzenia i przetwarzania danych oraz systemów ocen i motywacji. W przedsiębiorstwach produkcyjnych jest stosowany w różnym zakresie. Obejmuje głównie działania związane z określaniem strategii produktu "wąskich gardeł" oraz wprowadzaniem innowacji. W gospodarce materiałowej przedsiębiorstwa produkcyjne korzystają z metody planowania zasobów produkcyjnych (MRP - Manufacturing Resource Planning), w obszarze zapewnienia jakości z metody kompleksowego zarządzania jakością, a w zakresie kosztów logistyki, głównym celem controllingu w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest analiza kosztów jednostkowych.
Obecnie obserwuje się, że newralgicznym zadaniem controllingu jest ocena efektywności działalności przedsiębiorstwa, jak i samych procesów. Silna konkurencja na rynku, będąca przede wszystkim skutkiem globalizacji, prowadzi do dużej presji na zwiększanie efektywności realizowanych w przedsiębiorstwie procesów. Przedsiębiorstwa muszą skracać czas realizacji procesów, zmniejszać koszty, a jednocześnie dążyć do zwiększania jakości. Istotną kwestią jest również wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w działaniach przedsiębiorstwa. W konsekwencji tych wymagań, pojawia się silna potrzeba stosowania coraz nowszych metod i rozwiązań w zakresie pomiaru i oceny efektywności procesów logistycznych. Duże ilości danych i wymagania szybkiej analizy i podejmowania decyzji powodują, że przedsiębiorstwa muszą stosować coraz nowocześniejsze narzędzia wspomaganego komputerowo controllingu.

Artykuł zawiera 17390 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 luty 2017 14:42

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Firma LOXX wsparła logistycznie Szlachetną Paczkę

Firma LOXX  wsparła logistycznie Szlachetną Paczkę

“Weekend cudów” za nami. W tym roku firma LOXX miała niezwykłą okazję uczestniczenia w przedsięwzięciu...

PKP CARGO z wyróżnieniem w konkursie UTK

PKP CARGO z wyróżnieniem w konkursie UTK

PKP CARGO S.A. zostało wyróżnione w II edycji konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, organizowanego...

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku…

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2017

7 grudnia br., podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ogłoszone...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj