logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Przerwane ogniwo w łańcuchu dostaw czyli rekrutacja just-in-time

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Standardem w obszarze łańcucha dostaw jest praca w ściśle określonych ramach czasowych, ciągłe udoskonalanie procesów, optymalizacja kosztów, a także dokładne planowanie przyszłych zadań. Wszystko po to, aby dostarczyć właściwy produkt pod względem jakości oraz ilości do odpowiedniego miejsca i w odpowiednim czasie, przy najniższych kosztach. Nikogo też nie dziwi, że nawet w najlepiej zaplanowanym procesie zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które mają często zgubny wpływ na końcowy efekt i zawsze wiążą się z wysokimi kosztami dodatkowymi. Oczywiście część z nich można uwzględnić w prognozach, znaleźć rozwiązania awaryjne i poradzić sobie z nimi, wykorzystując wyłącznie własne zasoby. Jednak czasem, mając na uwadze jak najszybsze zarządzenie kryzysową sytuacją, nieunikniona jest pomoc firm zewnętrznych.

Niezależnie od obszaru wsparcia – organizacji transportu, zakupu surowców do produkcji czy innego elementu, niezbędnego do wywiązania się z obietnicy złożonej klientowi – najważniejsze jest osiągnięcie zaplanowanego efektu końcowego. Bardzo podobne zasady obowiązują w strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Pomimo automatyzacji, zastosowania nowoczesnej technologii i wyszukanych systemów informatycznych, najważniejszym czynnikiem w każdej firmie nadal pozostaje człowiek. W związku z tym, każda dłuższa nieobecność wykwalifikowanego specjalisty wiąże się z dużym ryzykiem i zagraża realizacji wyznaczonych celów. Dodatkowo, sytuacje takie jak nagłe zwolnienie lekarskie, urlopy macierzyńskie, nasilenie prac produkcyjnych czy też brak możliwości zatrudnienia nowego pracownika ze względu na blokadę etatów zazwyczaj ciężko przewidzieć z wyprzedzeniem pozwalającym na komfortowe znalezienie odpowiedniego zastępstwa bądź doraźnego wsparcia.


W obszarze produkcji i magazynowania bardzo popularną formą zatrudnienia jest praca tymczasowa, która pozwala na elastyczne zarządzanie liczbą pracowników, a jednocześnie nie angażuje mocno wewnętrznych działów w firmie. W Polsce, w odróżnieniu do krajów Europy Zachodniej, wciąż rzadko wykorzystuje się tę formę zatrudnienia w kontekście rekrutacji kluczowych specjalistów lub menedżerów. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że jest to najlepsze z możliwych rozwiązań.


Agencja odpowiedzialna za rekrutację jest dostawcą usług, z którym można szczegółowo ustalić oczekiwania względem kandydatów, wyznaczyć termin realizacji projektu oraz dokładne koszty współpracy. Projekt rekrutacyjny jest traktowany priorytetowo, a kandydaci dobierani zarówno pod kątem kompetencji, jak również ich dostępności oraz motywacji do podjęcia pracy tymczasowej. Wszystkie formalności związane z zatrudnieniem leżą po stronie agencji, dzięki czemu pozyskanie nowego pracownika w nagłej sytuacji odbywa się szybko i praktycznie bez udziału wewnętrznych działów HR i administracji.


W dużym uproszczeniu, sposób prowadzenia przez firmy rekrutacyjne projektów do pracy tymczasowej można porównać do zarządzania zgodnie z filozofią „just-in-time”. Konsultanci nie gromadzą niepotrzebnie dużej ilości potencjalnych profili kandydatów, ponieważ skupiają się na wyszukaniu wyłącznie osób spełniających wszystkie niezbędne kryteria. Mając na uwadze pilny charakter zapotrzebowania klienta, konsultanci skracają proces rekrutacyjny do niezbędnego minimum. Co więcej, profile kandydatów przesyłają niezwłocznie po odbyciu pierwszych rozmów kwalifikacyjnych, tak aby klient mógł szybko je zweryfikować. Ponadto wszystkie zaprezentowane osoby są dostępne „od zaraz” lub posiadają krótkie okresy wypowiedzeń, co pozwala na błyskawiczne nawiązanie współpracy z wybranym pracownikiem. W rezultacie, wszystkie działania rekrutacyjne – od zgłoszenia zapotrzebowania aż do rozpoczęcia pracy wybranego kandydata – w zależności od stopnia trudności projektu mogą zająć od kilku dni do maksymalnie miesiąca.


Warto również wspomnieć o perspektywie kandydatów, którzy potencjalnie są zainteresowani projektami czasowymi. W obecnych czasach stosunek do pracy zawodowej i relacji z pracodawcą dynamicznie się zmienia. Specjaliści coraz rzadziej poszukują miejsca pracy, w którym będą mogli pracować aż do emerytury, w związku z czym charakteryzują się większą otwartością na zmiany. Duża część kandydatów posiadających kilkuletnie doświadczenie zawodowe, zmienia pracodawcę co kilka lat, poszukując lepszych możliwości rozwoju lub pragnąc poznać nowe obszary specjalizacyjne, w których mogliby się realizować. Projekty czasowe pozwalają często na podjęcie pracy w organizacji cieszącej się dobrą renomą i ogromnym zainteresowaniem kandydatów, co zwiększa konkurencję w przypadku rekrutacji do pracy stałej. Duży odsetek pracowników tymczasowych ma później szansę nawiązać z firmą stałą współpracę, jeśli podczas trwania projektu przedstawią swoją wartość dla organizacji. Projekty czasowe są ponadto bardzo atrakcyjne dla kandydatów zmieniających pracę po kilku latach na skutek zmian strukturalnych, młodszych specjalistów dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową oraz osób wracających na rynek pracy po dłuższej przerwie.


W obszarze łańcucha dostaw pracę tymczasową w Polsce podejmują obecnie zarówno specjaliści działów obsługi klienta, logistyki, zakupów i planowania, jak i menedżerowie odpowiedzialni za zarządzanie zespołami czy udoskonalanie procesów wewnętrznych. Obserwując trendy panujące na rynkach pracy w krajach wysoko rozwiniętych, w najbliższych latach możemy się spodziewać wzrostu zainteresowania taką formą zatrudnienia oraz większej otwartości kandydatów na oferty pracy tymczasowej.

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 grudzień 2017 10:41

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce - operator uruchamia nowy oddział…

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce - operator uruchamia nowy oddział w Egipcie

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia swoją ofertę i rozszerza działalność na afrykańskim...

ID Logistics gotowy do uruchomienia nowego magazynu PepsiCo

ID Logistics gotowy do uruchomienia nowego magazynu PepsiCo

ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych, specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, wzmacnia współpracę z...

Cyfryzacja dokumentacji celnej i metoda pojedynczego okna od 2021 roku

Cyfryzacja dokumentacji celnej i metoda pojedynczego okna od 2021 roku

Cyfryzacja dokumentacji ułatwia handel oraz zmniejsza koszty i pozwala zaoszczędzić cenny czas, jednak branża logistyczna...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj