logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Logistyka zaopatrzenia w aspekcie realizacji procesu produkcyjnego - studium przypadku Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Firmy poszukując nowych sposobów na podniesienie swojej pozycji na rynku coraz większą uwagę przywiązują do integracji procesów, również zaopatrzenia i produkcji. Tradycyjne podejście zakłada, że przedsiębiorstwa, jako niezależne jednostki konkurują między sobą. Jest to podejście, które nie sprzyja tworzeniu produktu w pełni wartościowego dla klienta. Aby do klienta mógł trafić produkt spełniający jego oczekiwania, przedsiębiorstwa powinny być zintegrowane zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Integracja wewnętrzna przyczynia się do optymalizacji przepływów dóbr w przedsiębiorstwie, a to z kolei powoduje sprawniejszy przebieg procesów. Natomiast integracja zewnętrzna skupia się na utrzymywaniu dobrych stosunków partnerskich zapewniających lepszą współpracę. Dziś wiele firm koncentruje się głównie na tym, co robią najlepiej, a pozostałe działania zlecają na zewnątrz. Integracja zaopatrzenia i produkcji opiera się na współpracy przedsiębiorstwa nie tylko z kilkoma dostawcami, ale całą siecią dostawców. Współpraca ta powinna przyczynić się nie tylko do sprawnej wymiany dóbr, ale również tworzyć jakość produktów.


Stworzenie sprawnie i efektywnie działającego przedsiębiorstwa wymaga analizy rynku, a także odpowiednich działań na każdym poziomie organizacji. Każda firma w zależności od prowadzonej działalności musi posiadać określoną strategię, która umożliwi uzyskanie odpowiedniego poziomu integracji. „Podstawowe wymiary integracji to wymiar: fizyczny, informacyjno – decyzyjny oraz projektowo – jakościowy”. Produkcja jest zależna od przepływu strumieni materiałowych. Jeśli odpowiednia ilość materiału nie zostanie dostarczona w odpowiednim czasie, firma nie jest w stanie wytworzyć w pełni wartościowego produktu. Wszelkie decyzje dotyczące zarządzania produkcją powinny być podejmowane na podstawie dostępnych informacji dzięki spójnej strukturze informacyjnej. Produkcja jest najbardziej efektywna wtedy, gdy jest właściwie zaplanowana. Natomiast produkt powinien być tak zaprojektowany, aby spełniał wymagania jakościowe przyszłych nabywców, a jednocześnie był łatwy w produkcji i montażu. Stopień integracji procesów wpływa nie tylko na przepływ materiałów w przedsiębiorstwie, ale w całym łańcuchu dostaw. Istotną rolę odgrywa tu logistyka, która integruje wszystkie działania firm tworzących łańcuch dostaw. Każde ogniwo jest odpowiedzialne za powstawanie produktu. Czas, w jakim każde z ogniw wykonuje swoje zadanie nie jest bez znaczenia. Szybki czas reakcji na potrzeby rynku daje nie tylko większe możliwości rozwoju, ale pozwala również uzyskać przewagę na rynku. Wymaga to jednak skrócenia czasu trwania poszczególnych działań.


Proces produkcyjny, często nazywany procesem wytwórczym, jest zbiorem czynności niezbędnych do tego, aby myśl ludzka została przekształcona w konkretny wyrób. Proces ten obejmuje wszystkie czynności, w wyniku których następuje wykonanie różnych części bądź ich naprawa czy też łączenia w gotowy wyrób. Człowiek w czasie tego procesu przy pomocy narzędzi, energii oraz informacji oddziałuje na środki materialne, którymi dysponuje tworząc określony produkt. Głównym zadaniem przedsiębiorstw produkcyjnych jest tworzenie dóbr użytkowych, natomiast powodem uruchomienia produkcji jest istnienie potrzeb, które ma zaspokoić dany wyrób. Przedsiębiorstwo chcąc się rozwijać powinno tworzyć odpowiedni wyrób w efektywny sposób. W dużej mierze efektywność ta jest określana przez eksploatowanie urządzeń technicznych, wykorzystanie materiałów do produkcji, a także zasobów ludzkich, gdyż te elementy generują koszty ponoszone w trakcie produkcji.


W dzisiejszych warunkach nawet bardzo dobrze prowadzona działalność produkcyjna może okazać się nieskuteczna i niewystarczająca do zapewnienia ekonomicznego bytu przedsiębiorstwa, jeśli nie zajdzie odpowiedniego wsparcia w sferze przedprodukcyjnej i poprodukcyjnej. Proces tworzenia wyrobu obejmuje określone operacje przeprowadzane na stanowiskach roboczych. W zależności od stopnia powiązania stanowisk z kolejnością operacji można wyróżnić dwie następujące formy organizacji: produkcję potokową i produkcję niepotokową. Procesy w przedsiębiorstwach mają zróżnicowany przebieg, dlatego rodzaje produkcji można rozpatrywać pod różnym kątem. Biorąc pod uwagę znaczenie i rolę wyrobów w danym przedsiębiorstwie można wyróżnić produkcję: podstawową, pomocniczą i uboczną. Natomiast w zależności od tego, jaką ilość produktów tego samego rodzaju wytwarza przedsiębiorstwo w danym momencie może zajmować się produkcją jednostkową, seryjną, czy też masową.

 

Artykuł zawiera 39000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 listopad 2018 14:27
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Brökelmann Polska z nowym zakładem w Opolu

Brökelmann Polska z nowym zakładem w Opolu

Firma Brökelmann Polska zrealizuje nową inwestycję w Opolu. Nowoczesny zakład obróbki profili aluminiowych i stali,...

Są obawy o przyszłość transportu

Są obawy o przyszłość transportu

Przedstawiciele polskiej branży transportowej nie mają wątpliwości, że czeka ich trudny czas. Dla wielu z...

Mocny początek Panattoni Park Wrocław XI

Mocny początek Panattoni Park Wrocław XI

Panattoni Europe nie zwalnia tempa na Dolnym Śląsku. Niedługo po ogłoszeniu budowy S5 Wrocław North...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj