logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Model optymalizacji tras przejazdowych jako narzędzie zmniejszenia kosztów logistycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Współcześnie do zasadniczych celów logistyki zalicza się, oprócz typowych decyzji jak: zmniejszenie zapasów, optymalizacja wykorzystania infrastruktury, wzrost pracy personelu, usprawnienie procesu zarządzania, poprawa poziomu obsługi klienta. Ponadto eliminacja ogniw pośrednich, szybki i bezawaryjny przepływ informacji, a także skrócenie czasu realizacji dostaw, przekładają się w końcowym efekcie na obniżenie kosztów przepływu dóbr. Takim instrumentem, który wspiera zmniejszanie kosztów są modele optymalizacji tras przewozowych.

Rozwój ich wynika z faktu, że globalizacja i internacjonalizacja przedsiębiorstw sprawia, że większość przepływów towarowych obecnie odbywa się na arenie międzynarodowej, co wymusza presję na redukcję kosztów, które przejawiają się obniżką zarobków i marży. Nowoczesne technologie umożliwiają znacznie szybsze i łatwiejsze pozyskiwanie informacji o przepływach towarów i działaniach przedsiębiorstw, które są uczestnikami danego łańcucha dostaw. Tym samym dąży się do optymalizacji funkcjonowania całego łańcucha dostaw, jako jednego spójnego systemu.

Na proces podejmowania optymalnych decyzji logistycznych, w tym tras przejazdowych, składają się następujące podstawowe etapy:

  • sformułowanie problemu i celu, ustalenie warunków brzegowych (ograniczających) i utworzenie funkcji oceniającej "dobroć" uzyskiwanych rozwiązań (tzw. funkcja celu);
  • budowa modelu;
  • próbne rozwiązanie problemu w oparciu o model;
  • weryfikacja modelu;
  • "ostateczne" rozwiązanie danego problemu;
  • wdrożenie rozwiązania i kontrola jego przebiegu.

Poprawnie opracowany i "przyjazny" program komputerowy, wspomagający podejmowanie optymalnych decyzji, powinien - poprzez kolejne pytania na ekranie - prowadzić użytkownika przez zasygnalizowane etapy, bez ukazywania gąszczu działań statystyczno-matematycznych, zachodzących w tej "czarnej skrzynce", a wywoływanych naciskaniem odpowiednich klawiszy.
Jednym z podstawowych problemów nieustannie pojawiających się w procesach logistycznych, jest powiązanie transportowe punktów wysyłki danego towaru (surowca, materiału, części zamiennej itp.) lub usług z punktami, w których występuje nań zapotrzebowanie. Optymalizacja takiej sieci powiązań prowadzi do zaspokojenia popytu przy najniższych kosztach transportu z tym związanych.
Większość problemów spotykanych w rzeczywistym świecie to problemy, które rozwiązywane są, biorąc pod uwagę wiele kryteriów, na przykład gdy jest potrzeba zmaksymalizowania zysków z przedsięwzięć, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Podczas działań może się też zdarzyć, że jedno kryterium wyklucza drugie czy też, że jedne kryteria są z jakiegoś powodu bardziej istotne niż inne (przypisujemy im różne wagi). W takiej sytuacji trudno jest zdefiniować jednoznacznie rozwiązanie optymalne.

 

Artykuł zawiera 14210 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 20 marzec 2019 13:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj