logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Badanie funkcjonalności stron internetowych wybranych uczelni, kształcących w zakresie logistyki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tym razem zbadano 20 wybranych stron wyższych uczelni, wydziałów lub kierunków, związanych z logistyką. Badanie zostało podzielone na 4 części.

W pierwszej z nich oceniono możliwości nawiązania kontaktu z uczelnią, jakie mają studenci i inne osoby zainteresowane, odwiedzające jej stronę internetową. Wszystkie badane strony udostępniły kontaktowy numer telefonu. Niestety, nie wszystkie jednostki podają adres e-mail, na który można przesłać zapytania. Żadna z badanych stron nie daje możliwości nawiązania kontaktu przez wysłanie listu za pośrednictwem formularza WWW.

W drugiej części badania poddano analizie podstawowe problemy z zakresu funkcjonalności stron WWW. Tylko co czwarta strona oferuje możliwość skorzystania z wyszukiwarki, znajdującej się na każdej stronie serwisu. Jest to ważne, szczególnie w przypadku tak rozbudowanych serwisów, jakimi są strony wyższych uczelni, zawierające dużą liczbę informacji. Informacje te są często pogrupowane w trudny do zrozumienia sposób, więc brak wyszukiwarki może dziwić. Ponad połowa badanych stron posiada menu, zawierające zbyt dużo pozycji, co utrudnia nawigację i pogarsza ogólną przejrzystość strony. W przypadku zagubienia się na stronie bardzo pomocnym narzędziem jest mapa witryny, którą posiada tylko jedna z badanych stron. Jest to narzędzie pomocne w zrozumieniu struktury serwisu i ułatwiające odnalezienie miejsca, w którym aktualnie znajduje się użytkownik. Również tylko jedna ze stron stosuje inny kolor dla hiperłączy odwiedzonych, w odróżnieniu od tych, które jeszcze nie zostały odwiedzone. Jest to kolejne utrudnienie, z jakim przychodzi się zmierzyć osobom, przeglądającym strony wyższych uczelni.

Tylko na jednej z badanych stron zastosowano czcionkę o względnie zdefiniowanych rozmiarach. Taka czcionka jest skalowalna i umożliwia osobom, mającym słabszy wzrok, powiększenie jej w oknie przeglądarki. W części trzeciej sprawdzono, czy na stronach nie występują dodatkowe utrudnienia. W tej części badania wszystkie strony wypadły wzorowo uzyskując maksymalną punktację. Na końcu zbadano zgodność stron głównych badanych uczelni, wydziałów lub kierunków, ze standardami W3C (World Wide Web Consortium -
www.w3.org). Tutaj każda z badanych stron posiadała błędy. Liczba błędów znalezionych na poszczególnych stronach bardzo często była związana z poziomem rozbudowania danej strony.

Co można poprawić?
Badania takie pokazują część problemów, z jakimi muszą się zmierzyć osoby odwiedzające strony internetowe. Przeładowanie treścią, szum informacyjny, brak przejrzystości, utrudniona nawigacja, brak konsekwencji, niewłaściwie zaprojektowana architektura informacji -
to tylko niektóre z najczęściej pojawiających się problemów. Poza usunięciem omawianych błędów warto zrobić krok do przodu w kierunku użytkownika. Zmiany należałoby zacząć od uproszczenia kontaktów studentów z dziekanatem. Regularna publikacja komunikatów ogłaszanych przez dziekanat na specjalnie przygotowanej stronie to pierwszy krok, który może zachęcić studentów do częstych odwiedzin strony uczelni. Pozwoli to częściowo odciążyć osoby pracujące w dziekanatach od konieczności odpowiadania na powtarzające się pytania studentów, co będzie korzystne dla obu stron. Strony niektórych uczelni podają listę niezbędnych dokumentów, jakie są wymagane przy składaniu określonych wniosków. Pozwala to zaoszczędzić czas studentom i pracownikom. Inne uczelnie idą krok dalej, publikując na stronach wzory pism, które należy składać lub też nawet umieszczają formularze gotowe do wypełnienia.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" nr 4/2006.
Ostatnio zmieniany środa, 13 grudzień 2006 23:43
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Logistyczne kulisy wyścigu Tour de Pologne

Logistyczne kulisy wyścigu Tour de Pologne

Zakończyła się 76. edycja popularnego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. W wyścigu, liczącym 1036 km,...

Solaris największym producentem na europejskim rynku autobusów elektrycznych

Solaris największym producentem na europejskim rynku autobusów elektrycznych

Dzięki trzem dużym zamówieniom z Berlina, Warszawy i Mediolanu Solaris wysunął się na prowadzenie pod...

Bydgoszcz rośnie w magazyny - 40 000 m kw. Panattoni…

Bydgoszcz rośnie w magazyny - 40 000 m kw. Panattoni Park Bydgoszcz II

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, docenia potencjał rozwojowy regionu kujawsko-pomorskiego i tworzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj