logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transfer wiedzy między uczelniami i biznesem to zyskowna konieczność

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuł zawiera wypowiedzi Janusza Górskiego - prezesa firmy Schenker Sp. z o.o. oraz dra Jakuba Brdulaka - opiekuna zajęć "managing in the Company of the Future" na SGH.

Gdy gospodarka rozwija się, a przedsiębiorstwa zdobywają kolejne rynki i nowych klientów, firmy potrzebują nowych technologii i rozwiązań, dzięki którym są w stanie uzyskiwać przewagę konkurencyjną. W poszukiwaniu innowacji biznes korzysta między innymi ze wsparcia instytucji naukowych. Uczelnie prezentują firmom wyniki swoich badań: zarówno tych, zamówionych przez przedsiębiorstwa, jak i przeprowadzanych z własnej inicjatywy.

W ramach wzajemnych korzyści rodzi się współpraca, która w efekcie zasila uczelnie praktyczną wiedzą, pomagając im zarazem finansować badania, a praktycy otrzymują świeże wyniki analiz zachodzących procesów rynkowych. Jednym słowem, patenty i nowe technologie usprawniają działanie biznesu, a zapotrzebowanie na nowe rozwiązania daje możliwość rozwoju nauki i prowadzenia badań. Trwający nieprzerwanie z coraz większą intensywnością transfer wiedzy oraz wymiana doświadczeń między firmami i uczelniami otwiera nowe możliwości rozwoju wszystkim uczestnikom tego procesu. Cieszy zatem fakt, że coraz więcej polskich firm i uczelni dostrzega ten potencjał, podejmując inicjatywy prowadzące do zacieśnienia więzi między swoimi środowiskami. Przykładem rynku, który rozwinął się dzięki współpracy firm z uczelniami i instytutami badawczymi, są Stany Zjednoczone. Uczelnie w USA ściśle współpracują z sektorem przedsiębiorstw, wychodząc naprzeciw ich potrzebom. Dzięki takiemu podejściu firmy są zaangażowane w proces badawczy. Działanie to zwiększa efektywność zarówno uczelni, która przeprowadza badania, jak i przedsiębiorstw wykorzystujących ich efekty.

Przykładem takiego rozwiązania jest system motywacyjny pracowników naukowych University of Denver. Pracownik naukowy rozwija swoje kompetencje z zakresu przedsiębiorczości i otrzymuje informację zwrotną, na ile jego wiedza, podejmowane badania, odpowiadają na potrzeby przedsiębiorstw. W Polsce, która jest obecnie rynkiem dynamicznie rozwijającym się, współpraca uczelni z biznesem nie jest jeszcze rozwinięta w takim stopniu, jak w przypadku Stanów Zjednoczonych. Można jednak zauważyć dążenie, zarówno ze strony uczelni, jak i firm, do zacieśniania tych więzi. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej jednym z najprężniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki w ostatnich latach jest branża TSL. Rozwój rynku sprawia, że logistyka staje się znaną i bardzo dynamiczną dziedziną wiedzy. Tym samym, zawód logistyka zyskuje międzynarodową renomę z dużymi perspektywami rozwoju. Wysokiej klasy specjalista, wykształcony w dziedzinie procesów transportu, spedycji, logistyki, zarządzania logistycznego, wdrażania nowych procesów podnoszących jakość usług i firmy, czy outsourcingu, jest poszukiwanym pracownikiem zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Z drugiej strony dynamiczny rynek wymusza szybki rozwój i innowacyjne rozwiązania w procesie obsługi klienta. Naturalnym stało się zapotrzebowanie na podjęcie współpracy branży logistycznej z uczelniami kształcącymi przyszłych pracowników, wyspecjalizowanych w tej dziedzinie.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka” 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany środa, 10 październik 2012 09:51

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj