logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Perspektywy rozwoju transportu kombinowanego w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wobec przewidywanego w rozszerzonej Unii Europejskiej wzrostu popytu na transport, jak również stale wzrastających oczekiwaniach co do jego jakości i wydajności, określenie strategii i przyszłych kierunków rozwoju transportu staje się koniecznością. Ograniczenie transportu drogowego i polepszenie stanu środowiska naturalnego, w odniesieniu do systemu transportowego jako całości, poprzez przeniesienie części przewozów z transportu drogowego na transport morski, kolejowy i wodny śródlądowy to główne zadania, jakie postawiły sobie kraje Wspólnoty na najbliższe lata. Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju poszczególnych gałęzi transportu, Unia Europejska podejmuje szereg działań mających na celu zmianę powyższych proporcji z jednoczesnym podniesieniem standardów świadczonych usług transportowych.
Wprowadzanie przez Komisję Europejską szeregu programów pilotażowych ma na celu wykreowanie jednego, zasadniczego kierunku polityki transportowej, obejmującej również kraje nowo wstępujące, takie jak Polska. Kierunki te wyznaczane są m.in. poprzez tworzenie wspólnej polityki transportowej, kładącej nacisk na pewne obszary działań głównie związane z ekologią, zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla, ograniczeniem hałasu, kongestią i inne. Priorytetem objęte są inwestycje w nowoczesne rozwiązania logistyczno-transportowe tj. budowa terminali transportu kombinowanego, centrów logistycznych, standaryzacja intermodalnych jednostek ładunkowych. Rozwiązania te mają za zadanie podniesienie jakości świadczonych usług, kompleksowości, jak również zminimalizowanie negatywnych skutków przewozów konwencjonalnych. Podejmowane w tym zakresie działania, zmierzające do zmiany struktury przewozów, skutkują wdrażaniem szeregu projektów i programów finansowanych z funduszy strukturalnych UE. Takim projektem o zasięgu ogólnoeuropejskim jest program Marco Polo, którego celem jest popieranie przedsięwzięć handlowych w zakresie przeniesienia części ładunków przewożonych transportem drogowym na inne środki transportu. Program Marco Polo jest kontynuacją programu PACT, zakończonego pod koniec 2001 r., dzięki któremu wdrożono ponad 167 konkretnych projektów, m.in. nowe połączenia transportu kombinowanego.
Komisja Europejska w Białej Księdze z 2001 r. dokonała zapisu pakietu środków mających na celu promowanie rozwoju kolei i transportu kombinowanego w Europie. Jednym z bardzo ważnych wskazań Komisji Europejskiej jest też rekomendacja alokacji środków publicznych na inwestycje terminalowe (również na centra logistyczne) oraz na usprawnienie dostępu infrastrukturalnego do terminali transportu kolejowego.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany czwartek, 05 kwiecień 2007 10:34
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj