logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport miejski w obsłudze turystyki morskiej w Gdyni

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Turystyka morska stanowi ważny element rozwoju gospodarczego miast nadmorskich. Istotne staje się więc, aby miasto - port tworzyło teren przyjazny dla obsługi turystyki morskiej, było otwarte na potrzeby pasażerów oraz zapewniało im dobrą obsługę komunikacyjną i informacyjną.
Zintegrowany z żeglugą transport miejski może stanowić istotne wsparcie w obsłudze ruchu turystycznego, przyczyniając się do poprawy atrakcyjności połączeń żeglugowych dla obsługi ruchu pasażerskiego, zwiększając tym samym także atrakcyjność miasta.
Gdynię odwiedza corocznie około miliona osób korzystających z tej formy uprawiania turystyki, obejmującej 3 podstawowe obszary: żeglugę promową, żeglugę wycieczkową i tak zwaną "Białą flotę". Każdy z tych obszarów charakteryzuje odmienna specyfika funkcjonowania oraz zapotrzebowanie na usługi transportu miejskiego.

Żegluga promowa
Z żeglugi promowej korzystają zarówno pasażerowie indywidualni zmotoryzowani, jak i podróżujący bez własnego środka transportu. Drugą kategorię stanowią grupy wycieczkowe, przemieszczające się własnym autokarem.
Z Gdyni utrzymywane są dwa serwisy promowe. Podstawowe znaczenie ma linia Gdynia - Karlskrona obsługiwana przez armatora Stena Line. Baza promowa Stena Line, gdzie odbywa się kompleksowa obsługa pasażerów, usytuowana jest w zachodniej części portu, przy Nabrzeżu Helskim. Szacuje się, iż pasażerowie niezmotoryzowani, którzy docierają do bazy, korzystając głównie ze środków miejskiej komunikacji publicznej, stanowią około 30% ogólnej liczby przewożonych osób. W odległości około 100 m od bazy usytuowany jest przystanek "Terminal Promowy", z którego kursują autobusy w kierunku centrum miasta oraz postój taksówek.
Drugie połączenie promowe oferowane jest przez przewoźnika Finnlines w relacjach Gdynia - Helsinki i Gdynia - Rostok. Promy tego operatora cumują w gdyńskim porcie na terminalu ro-ro. Ze względu na brak możliwości obsługi pasażerów na terminalu towarowym, Biuro Odpraw znajduje się w budynku Dworca Morskiego. Po odprawie pasażerowie podróżujący własnym samochodem przejeżdżają na terminal ro-ro samodzielnie, natomiast turyści niezmotoryzowani do miejsca postoju statku dowożeni są przez operatora. Do Dworca Morskiego kursuje z centrum miasta 5 linii autobusowych. Natomiast pasażerowie piesi przypływający do Gdyni, bezpośrednio po opuszczeniu promu na terminalu ro-ro, zmuszeni są do przejścia do przystanków około 1 km.

"Biała flota"
Od 2006 roku w Gdyni, w okresie letnim, oferta przewozowa transportu lądowego do miejscowości Półwyspu Helskiego jest uzupełniana o usługi tak zwanych Tramwajów Wodnych, organizowane przez Zarząd Komunikacji Miejskiej. Oferta ta stanowi częściowe rozwiązanie problemów Półwyspu, borykającego się z kongestią transportową. Usługi przewozu pasażerów do Helu świadczy także przedsiębiorstwo Żegluga Gdańska, w ofercie którego znajdują się ponadto rejsy wycieczkowe po gdyńskim porcie.
Przystań statków "Białej floty" usytuowana jest w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Gdyni, w okolicy Skweru Kościuszki, na Nabrzeżu Pomorskim. Niedogodnością dla turystów jest brak skomunikowania przystani środkami komunikacji miejskiej i konieczność pokonania odległości około 1 km z centrum miasta. W celu poprawy dostępności przystani, ZKM utrzymuje bezpłatną linię autobusową (nr 050) z dworca kolejowego do Przystani Tramwaju Wodnego, na której z częstotliwością co 30 minut kursuje autobus piętrowy. Z badań przeprowadzonych przez ZKM w Gdyni wynika, że pasażerowie docierają do przystani Tramwajów przede wszystkim własnym samochodem (36%). Część (około 22%) dociera pieszo, pozostali natomiast korzystają z komunikacji miejskiej i bezpłatnego autobusu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2010.

Ostatnio zmieniany środa, 28 marzec 2012 11:56

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów dotyczące współpracy w zakresie odprawy...

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska, Schiffahrts- und Speditionskontor GmbH, opracowuje zorientowane na klienta rozwiązania w zakresie obsługi przeładunku drobnicy...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj