Zaloguj się

Produkcja opakowań z tektury falistej

  •  Manuela Konstanciak, Renata Stasiak-Betlejewska, Stanisław Borkowski
  • Kategoria: Transport i spedycja
Wiele produktów, które spotykamy w życiu codziennym, trudno wyobrazić sobie bez opakowania. Życie każdego człowieka nieodłącznie związane jest z wszelkiego rodzaju butelkami, kartonami, puszkami czy torebkami. Są one przesycone kolorami lub szare, o przeróżnej wielkości i kształcie, w sklepach przyciągają naszą uwagę kierując ją na produkt. Zmiana systemu gospodarczego, wolny rynek, konkurencja, działalność przedsiębiorstw zorientowana na klienta sprawiły, że opakowanie przestało być postrzegane jako służące ochronie i przekazywaniu podstawowych informacji o produkcie.
Opakowanie stanowi integralną część strategii marketingowej przedsiębiorstwa, jest ważnym elementem komunikacji rynkowej. Jest wykorzystywane jako element kampanii promocyjnej produktu i czynnik aktywizacji sprzedaży. W przypadku małych firm, których nie stać na kosztowne kampanie promocyjne, stanowi jedynie przekaz informacji o produkcie.
Role i funkcje opakowań
Obecnie rola opakowania jest znacznie większa niż tylko zabezpieczenie produktów. Według specjalistów od marketingu, opakowanie stało się jednym z podstawowych elementów oddziaływania na rynek, jest ostatnim etapem promocji. To, jak się prezentuje na sklepowej półce, często decyduje o wyborze danej marki. Do dokonania spontanicznego zakupu skłaniają niekonwencjonalne, wyzywające, wyróżniające się formy opakowań. Opakowanie jako integralny element marketingu musi zwrócić uwagę potencjalnego nabywcy, wywołać pragnienie posiadania określonego przedmiotu, utrwalić się w jego umyśle i zostać zapamiętane.
Ponadto musi oddziaływać atrakcyjnością, wskazywać na producenta oraz informować konsumenta o zawartości.
Niezmiernie ważne są w takim przypadku zewnętrzne cechy opakowania, gdyż olbrzymia większość kupujących reaguje na wrażenia wzrokowe. Dlatego projekty opakowań tworzone są przez specjalistów z wielu dziedzin: projektantów przemysłowych, grafików, artystów odpowiedzialnych za formę i kształt opakowań.
Gotowe opakowanie musi być bezpieczne dla konsumenta, ochraniać produkt, zawierać informacje o towarze, spełniać wymogi atestów.
Droga jaka pokonuje opakowanie od chwili jego zaprojektowania do ustawienia go na półce sklepowej, jest równie długa jak wyprodukowanie dobra, które zawiera.
Niestety opakowania to również zagrożenie. Ponieważ niemal każdy produkt jest pakowany, po zużyciu powstaje problem z masą śmieci. Zdecydowanie najbardziej niebezpieczne są opakowania wykonane z materiałów szkodliwych dla środowiska naturalnego. (...)
Zaloguj się by skomentować