logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Symulacyjna analiza zależności między poważnym incydentem a wypadkiem w ruchu lotniczym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Streszczenie: Międzynarodowe organizacje lotnicze nakładają na Polskę obowiązek określenia tzw. dopuszczalnego poziomu ryzyka dla wypadków w ruchu lotniczym. Wyznaczenie tej wielkości wymaga posiadania danych statystycznych o wypadkach. Te jednak w ostatnich latach nie występują, albo liczność próbki jest niewystarczająca. W niniejszym artykule zasygnalizowano metodę polegającą na prognozowaniu liczby wypadków na podstawie posiadanych informacji o incydentach lotniczych. Metoda ta może być skuteczna i efektywna gdy istnieje jakaś regularna zależność między poważnym incydentem a wypadkiem lotniczym.
W artykule zaproponowano sposób poszukiwania tej zależności przez analizę symulacyjną odpowiednich modeli poważnego incydentu oraz wypadku lotniczego. Do modelowania tych zdarzeń lotniczych wykorzystano sieci Petriego.
1. WPROWADZENIE
Transport powietrzny jest złożonym systemem, łączącym zaawansowane systemy techniczne, operatorów (kontrolerów, pilotów) i procedury. Wszystkie te elementy działają w dużym rozproszeniu przestrzennym, ale są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują, przy czym horyzont czasowy tych oddziaływań jest bardzo krótki.
W ruchu lotniczym, ryzyko jest tradycyjnie utożsamiane z wypadkami lotniczymi, które zazwyczaj przynoszą dużą liczbę ofiar śmiertelnych i wielkie straty finansowe. Powaga skutków jest przyczyną, dla której bezpieczeństwo od samego początku było kluczową wartością w tej gałęzi transportu.
Polskie prawo lotnicze definiuje trzy kategorie zdarzeń lotniczych [5]:
− wypadek lotniczy jako zdarzenie związane z eksploatacją statku powietrznego, które zaistniało przy obecności ludzi na pokładzie, podczas którego jakakolwiek osoba doznała co najmniej poważnych uszkodzeń ciała lub statek powietrzny został uszkodzony, − poważny incydent lotniczy jako incydent, którego okoliczności wskazują, że nieomal doszło do wypadku lotniczego (np. znaczące naruszenie separacji między statkami powietrznymi bez panowania nad sytuacją zarówno przez dowódcę statku powietrznego jak i przez kontrolera), − incydent lotniczy jako zdarzenie związane z eksploatacją statku powietrznego inne niż wypadek lotniczy, które ma lub mogło mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji (np. znaczące zaniżenie separacji lecz z panowaniem nad sytuacją). (...)

Artykuł zawiera 30324 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj