logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Syndrom chronicznego zmęczenia a kierowanie pojazdem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zmęczenie jest zjawiskiem powszechnym i jako takie na ogół stanowi normalną reakcję organizmu na przeciążenie. Obok zmęczenia stanowiącego normę wyróżnia się jednak zmęczenie zaburzone. Możliwe jest również występowanie zmęczenia jako odrębnej jednostki chorobowej (Chronic Fatique Syndrom). Wiedza na ten temat nie jest jeszcze pełna, ale fakt, że zaburzenie to może dotykać nawet około 17 milionów ludzi na całym świecie zmusza do jego poznania szczególnie w odniesieniu do osób kierujących pojazdami.
CHRONIC FATIGUE SYNDROME IN RELATION TO DRIVING
Fatigue is a common phenomena and it is a normal body's reaction to overload. There is also another form of fatigue known as impaired fatigue. A special disease entity is
Chronic Fatigue Syndrome. The knowledge about this topic isn’t complete yet, but the fact that this kind of disorder may be characteristic for even 17 million people around the world, forced the researchers to recognize it in relation to drivers.
Zmęczenie kierowcy to według danych niemieckich i brytyjskich przyczyna 15-25% wypadków. Badania przeprowadzone przez Arnold [10] w grupie 600 kierowców zatrudnionych, w różnych przedsiębiorstwach transportowych wykazują, że ok. 30% kierowców odczuwa zmęczenie podczas jazdy oraz uważa zmęczenie za najważniejszy problem w ocenie bezpieczeństwa pracy, natomiast 35% kierowców uznało, że nie da się nic zrobić aby zminimalizować problemy wynikające ze zmęczenia.
Według danych ukazanych w raporcie o bezpieczeństwie drogowym w Polsce z czerwca
2010 roku., zmęczenie i zaśnięcie stanowią 22,2 % wszystkich wypadków [10]. Zmęczenie i zaśnięcie było w 2009 roku przyczyną 479 wypadków drogowych, w których rannych zostało 705 osób a śmierć poniosło 64 osoby [11].
Pojęcie i rodzaje zmęczenia
Pojęcie zmęczenia nie ma jednej definicji. Najczęściej jest ono definiowane jako stan wewnętrzny, polegający na obniżeniu zdolności do pracy czy innej aktywności, będący skutkiem wcześniej podejmowanego wysiłku (N. Sillami, 1989). Stanowi temu na ogół towarzyszy subiektywne poczucie zmęczenia oznaczające obniżoną gotowość do działania zarówno na poziomie procesów fizjologicznych jak i psychicznych, czego efektem jest pogorszenie się sprawności funkcji motorycznych i poznawczych [7]. (...)

Artykuł zawiera 19621 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych…

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych okularów Google

DHL jest jednym z pierwszych klientów na świecie, którzy będą używać okularów Google najnowszej generacji...

Ciężki okres branży transportowej

Ciężki okres branży transportowej

Przedsiębiorców z branży transportowej czeka ciężki okres. Stracili jedną z najważniejszych przewag, którą mieli nad...

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

W czerwcu bieżącego roku Grupa Raben oficjalnie otworzyła nowo rozbudowaną lokalizację w Eisenach. Dwa i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj