logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wpływ rozbudowy potencjału do obsługi transportu intermodalnego na konkurencyjność Portu Świnoujście

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jednym z warunków efektywności ekonomicznej portów jest ciągłe ich dostosowywanie do zmieniających się warunków rynkowych. W przypadku portów polskich należy brać pod uwagę uwarunkowania rynkowe o skali globalnej, europejskiej i Regionu Morza Bałtyckiego. Te dwa ostatnie obszary są szczególnie istotne dla terminali portowych kierujących swoje usługi do klientów uprawiających żeglugę promową i tak zwaną żeglugę bliskiego zasięgu.
Do takich terminali można zaliczyć również Terminal Promowy Świnoujście (TPŚ).
Rozwój TPŚ musi uwzględniać bieżące potrzeby armatorów, spedytorów i przewoźników lądowych.
Musi też odpowiadać długoterminowym zmianom rynkowym, które w dużej mierze są kreowane przez strategie polityczne. Istotne jest, aby inwestycje portowe były spójne z założeniami i priorytetami polityki transportowej UE, obejmującymi: priorytety Białej Księgi pod tytułem Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu priorytety inwestycyjne w zakresie infrastruktury TEN-T w Rejonie Morza Bałtyckiego zwiększenie spójności pomiędzy nowymi i starymi członkami UE, koncepcję autostrad morskich w Rejonie Morza Bałtyckiego.
Zadanie inwestycyjne, jakim jest zwiększenie potencjału portowego do obsługi ładunków intermodalnych jest zgodne ze wszystkimi powyższymi celami strategicznymi. Inwestycje tego typu mają szansę na dofinansowanie ze środków UE i natrafiają na większą przychylność władz lokalnych i inwestorów zewnętrznych. Podstawowym argumentem zjednującym sprzymierzeńców tego typu inwestycjom jest fakt, że transport intermodalny ze swojej natury pozwalający na większe wykorzystanie ekologicznych gałęzi transportu, to jest kolei, żeglugi morskiej i żeglugi śródlądowej.
Zarząd Portu Szczecin i Świnoujście SA (ZPSiŚ SA), właściciel infrastruktury portowej, która znajduje się w użytkowaniu spółki TPŚ, planuje rozbudowę terminalu promowego. Strategiczne inwestycje obejmują powstanie Bazy Intermodalnej, czyli infrastruktury zwiększającej możliwości obsługę jednostek intermodalnych, czyli kontenerów, nadwozi wymiennych, naczep i zestawów drogowych przewożonych w technologiach szynowo - drogowych. Zakłada się, że powstaniu punktowej infrastruktury portowej towarzyszyć będzie wzrost przeładunków, dzięki uruchomieniu kolejowo-morskich połączeń intermodalnych. (...)

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj