logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Analiza i ocena technologii wykorzystywanych do obsługi kontenerów w portach morskich Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Porty morskie są newralgicznymi ogniwami kontenerowych łańcuchów logistycznych. Podstawą ich rozwoju i efektywnego funkcjonowania na światowym rynku jest zrozumienie roli, jaką pełnią w łańcuchu dostaw i wspieranie skrócenia czasu transportu ładunku, a przede wszystkim skrócenia czasu operacji przeładunkowych.

Rozwój portu w krótko- i długoterminowej perspektywie polega na ciągłym dostosowywaniu jego struktury funkcjonalno-przestrzennej do zmiennych warunków technologicznych. Jest to uzależnione od wykonywanych na jego terenie ulepszeń i zmian innowacyjnych, ocenianych w zależności od stopnia kompatybilności pomiędzy wykorzystywanymi od lat nowymi technikami a technologiami wdrażanymi w strukturę portów na różnych poziomach.

Obecnie porty morskie przyjmują dziewięćdziesiąt procent całego obrotu kontenerowego. Największe światowe terminale kontenerowe obsługują dziennie tysiące kontenerów, ważna jest zatem szybkość obsługi i jej precyzja. Ten dynamizm światowego rynku kontenerowego wspiera procesy produkcyjne, usługowe i informacyjne dokonujące się w porcie. Projektowanie i wdrażanie coraz nowszych urządzeń i technologii obsługi kontenerów w terminalach sprzyja wzrostowi i rozwojowi handlu międzynarodowego, a także obniżeniu kosztów i czasu pobytu środków transportu w porcie.

Atrakcyjność i wysoka konkurencyjność terminali, które muszą sprostać zmieniającym się uwarunkowaniom rynku kontenerowego zależy od wielkości inwestycji w innowacyjne rozwiązania usprawniające obsługę kontenerów. Istotna jest tu coraz większa automatyzacja całego procesu obsługi, zaczynając od przeładunku ze statku lub na statek, poprzez operacje manipulacyjno-składowe na placach, a kończąc na dostarczeniu na środki transportu drogowego lub kolejowego. Innym bardzo ważnym aspektem jest wprowadzanie do eksploatacji urządzeń umożliwiających obsługę większej ilości kontenerów w tym samych czasie.

Wykorzystywane technologie obsługi kontenerów w portach morskich
Zmiany wymiarów i parametrów technicznoeksploatacyjnych zawijających statków, ładunku, urządzeń przeładunkowych czy transportowych wpływają na konieczność dostosowania technologii obsługi, a czasem nawet do reorganizacji całego układu przestrzennego portu. Na obecnym poziomie techniki, głównymi stosowanymi technologiami przeładunkowymi przy obsłudze kontenerów są technologie pionowego oraz poziomego przeładunku. Jedną z najczęściej stosowanych technologii na świecie jest technologia lo-lo. Może ona być realizowana przy wykorzystaniu żurawi lub suwnic. Podstawowym wyposażeniem tych urządzeń jest spreader, który usprawnił przeładunek kontenerów zarówno pod względem szybkości, jak i bezpieczeństwa. Spreader ma kształt prostokątnej stalowej ramy, wyposażonej w automatycznie rozsuwane ramiona, pozwalające, w zależności od ich rozpiętości, podjęcie kontenera zarówno 20, jak i 40 stopowego. (...)

Ostatnio zmieniany środa, 22 styczeń 2014 12:27

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rhenus Logistics oficjalnie otwiera oddział w Bolesławcu

Rhenus Logistics oficjalnie otwiera oddział w Bolesławcu

15 czerwca 2018 r. odbyło się oficjalne otwarcie oddziału Rhenus Logistics Bolesławiec. Centrum logistyczne w...

Głodni kibice na mistrzostwach świata w Moskwie pomagają nakręcić rynek…

Głodni kibice na mistrzostwach świata w Moskwie pomagają nakręcić rynek handlowy

Uwzględniając to, że do Moskwy ma przybyć na mistrzostwa świata w piłce nożnej ponad milion...

STK S.A. będzie współpracować z Koleją Kaliningradzką

STK S.A. będzie współpracować z Koleją Kaliningradzką

STK S.A., spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics, podpisała umowę dotyczącą współpracy z Koleją Kaliningradzką...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj