logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rozwój transportu jako siła napędowa procesów globalizacji i regionalizacji międzynarodowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obecnie obserwujemy postępujące procesy globalizacji i regionalizacji międzynarodowej, które zachodzą na poziomach: przedsiębiorstw, sektorów oraz gospodarki jako całości. Według Portera "Kierownicy niemal w każdym sektorze muszą traktować konkurencję globalną przynajmniej jako realną możliwość, jeśli nie jako rzeczywistość".

W wymiarze ekonomicznym globalizacja oznacza międzynarodową integrację rynków towarowych, kapitałowych i pracy - wskutek czego obserwujemy przenikanie zjawisk ekonomicznych ponad granicami państw. Postęp procesów globalizacji i regionalizacji jest wypadkową zmian w równowadze sił rozszerzających oraz sił ograniczających granice geograficzne rynków / sektorów. Istotnym czynnikiem w tym zakresie jest transport. Rozwój technologii transportowych skutkuje obniżaniem się kosztów transportu co sprzyja rozszerzaniu granic geograficznych rynków, w tym do poziomu regionalnego (semi-globalnego) i globalnego. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie roli transportu jako jednego z czynników sprzyjających rozwojowi procesów globalizacji i regionalizacji gospodarki w oparciu o metodę studiów literaturowych.

Globalizacja i regionalizacja gospodarki
Od zakończenia II wojny światowej możemy zaobserwować postępującą dynamikę umiędzynarodowienia działalności gospodarczej prowadzącą do globalizacji konkurencji. Wyraźny trend zacieśniania współpracy międzynarodowej, w szczególności - współpracy ekonomicznej można zaobserwować od 1947 kiedy to 23 kraje podpisały Układ Ogólny w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT). Celem GATT była liberalizacja handlu światowego poprzez sukcesywne zmniejszanie, poprzez negocjacje wielostronne, wysokich taryf celnych oraz eliminowanie istniejących ograniczeń pozataryfowych.

 

Artykuł zawiera 21530 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 17 marzec 2017 12:46
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj